Kultuur ja Elu 3/2016


Kultuur ja Elu 2/2016

 

 

 

 

 

Andaluusia, Island, Malta, Portugal


ESIMENE RÄNNURAAMAT
Andaluusia, Island, Malta, Portugal
Arvo Jaama
Kirjastus Grenader, 192 lk

Maailmas palju rännanud Arvo Jaamalt on ilmunud Rännuraamatu sarja esimene raamat.  

Raamatus antakse ülevaade reisidest Andaluusiasse, Islandile, Maltale ja Portugali ning tutvustatakse nende piirkondade ajalugu, kultuuri, inimesi, loodust, arhitektuuri ja turismiobjekte. Kokkuvõttes suurepärane raamat neile, kes sooviksid neisse põnevaisse kohtadesse reisida.
Minu esimene väljasõit Eestist toimus II maailmasõja lõpu eel, 1943. aasta sügisel Saksamaa poolt annekteeritud Austriasse. Olin tollal alles viieteistkümneaastane. Rong viis mind läbi okupeeritud Ida-Euroopa Viini ja Alpidesse kuni Innsbruckini ning tõi hiljem läbi Baierimaa ja Berliini koju tagasi. Pikemad peatused Viinis, Alpides ja Berliinis. Viin on praegugi kaunis, kuid sellest rahust, mis siin tollal valitses, ei ole enam midagi järele jäänud. Alpid ja Baierimaa pakuvad endiselt unustamatuid vaateid. Berliini südalinna pommitamine algas minu sealoleku ajal, kuid suurlinna äärealad kujutasid endast vaippommitamise tulemusena elutuid rusuhunnikuid. Sellest ajast on siiski jäänud selged ja eredad mälestused.
Möödus enam kui viiskümmend aastat ja taas tuli mitmeid kordi viibida pikaajalistel lähetustel ühendatud Saksamaa lääneosa paljudes linnades.
Puht rännuhuvist tulenenud sõidud algasid 2001. aastal Ameerika Ühendriikide külastamisega ja on viinud mind järgnevatel aastatel Portugalist ja Portugalile kuuluvast Madeirast läänes Türgi ja Hiinani idas ning Islandilt Egiptuse-Sudaani piirile lõunas. Olen igal korral teinud nähtust päevikulaadseid märkmeid ja kokku tuhandeid fotosid.
Käesoleva „Esimese rännuraamatu” koostamise mõte põhineb sõprade arvamusel, et minu nähtu ja jäädvustatu võiks pakkuda huvi ka teistele, kes käinud ja näinud, või neile, kes alles kavatsevad vaatama minna.
Miks esimene? Esiteks on ta ju esimene omataoline ja omanäoline, teiseks otsustavad ainult lugejate-vaatajate arvamus ja huvi, kas võiks tulla veel teine, kolmas või enamgi. Nähtud riike, maid ja saari, igaüks oma ajaloo, kultuuri, arhitektuuri ja legendidega on ju veel palju!


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv