Kultuur ja Elu 1/2013


Kultuur ja Elu 4/2012

 

 

 


Möödunu kauge ja ometi nii lähedane II

Tekst: Ild Ratas
fotod: erakogu


Leerilaps Meta Fulkan.

Ild Ratas jätkab möödunud sajandi algust puudutavate perekonnamälestuste kirjutamist. Juttu tuleb telegraafist ja tiisikusest, elust Kalamajas, põigatakse Taageperra ja jõutakse ka Toompeale.

Uus maja tugevatest, vaiguselt lõhnavatest palkidest, oli lõpuks valmis saanud! All neli tuba, üleval mansardkorrusel – kaks. Pererahvas, õigemini perenaine, minu vanaema Anna – range ja võimukas, „sakste” teenimisel peenemad kombed omandanud naisterahvas, jagas eluruumid järgmiselt: oma perele allkorrusel kaks kõrvuti asetsevat tuba ja tubade vahele uks, et oleks pliidiga elutuba ja ka „peenem” tuba, külalistetuba – temale aitas kauaaegsest virelemisest ainsas toapugerikus Härjapea jõe kaldal, kus polnud oma pliitigi! Nüüd oli ta ometi majaperenaine, kahe tütre ema ja võis endale veidi lahedamat elu lubada! Mees oli ju see, kes pidi peret toitma-katma ja vastuvaidlemata oma naise sõna kuulama – olgu õnnelik, et tal oli nii kena, ikka veel sale ja 15 aastat noorem naine.

Naistel tööl käia ei sobinud

Oli aeg, mil naised reeglina tööl ei käinud, neil polnud oma passigi, nad olid „mehe passis ja tema lõa otsas”, ja kui mees ei lubanud, ei saanudki naine tööle minna. Minu vanaema, oma uhkest perenaise-seisusest hoolimata, oleks vahel hooajatööle läinud küll, et endale taskuraha teenida. Kalarand sealsamas kiviga visata, väikesi kalasuitsutamise töökodasid täis tikitud, sinna vajati räimepüügi ajal naisi räimi vardasse ajama ja maksti kena raha. Lisaks sai sealt veel praaki läinud kalu söögilauale leivakõrvaseks. Aga vanaisalgi oli oma uhkus. Palvele Anna ajutiselt tööle lubada oli ikka üks ja sama vastus: „Kuidas ma oma sõpradele julgen otsa vaadata, kui ma oma naise tööle luban? Kas olen nii vilets mees, et ei suuda oma peret ülal pidada? Sinul on ju maja, lapsed ja aed, mida sa veel tahad?”
Jah, maja oli ehitatud korralik, aga tema nõrgaks kohaks osutus pea olematu vundament, paar-kolm kihti paekivi ja kõik! Aastate möödudes jäi see nii igatsetud oma maja, Suur-Laagri 7, teiste, nn Lenderi majade vahel peaaegu märkamatuks – nood ju kõik kahekorruselised, „paraadna”, kena varikatuse ja kõrgema trepiga. Maja nr 7 paistis aga tänava poolt ainult ühekorruseline, mansardi aknad olid katuseviilude all maja otstes ja välisuks hoopis hoovis! See-eest oli värav vägev – paekivist pesuköögi otsaseina ja maja vahel, kõrge ja tugev kahe poolega sissesõit ning väike jalgvärav. Sinna ei olnud enam midagi parata, ei olnud see pereisa nii jõukas, et oleks uhkema häärberi püsti pannud ja eks see väike okas kriipis Anna südames ühtelugu.
Peagi lõppes ka kahe toa pidamine, kui vanaisa Hindrek 1911. aastal tiisikusse suri. See oli tol ajal üsna tavaline haigus – inimene muudkui köhis ja jäi järjest kõhnemaks. Sellele ei pööratud erilist tähelepanu, joodi põdrasambla teed, aga tööl käidi edasi – raha pidi ju teenima. Kuni ühel päeval haige enam voodist ei tõusnudki ja peagi viidi ta Kalamaja kalmistule viimsele puhkusele. Seal oli hauaplats ja kolm last, Aleksander-Johannes, Katarina-Johanna ja Alma-Helena, oma isa ootamas. Nüüd asub seal Kalamaja park ega oska umbeski arvata, kus see perekonna rahupaik võiks olla.


Noor Meta Fulkan telegrafistina.

Unistused purunesid kildudeks

Elu muutus raskemaks – rahateenija oli läinud igaviku radadele ja pere pidi hakkama mõtlema, kuidas edasi elada. Kõigepealt loobuti „peenemast” toast ja võeti sinna üürilised. Minu tädi Ida sai vastavatud kinno platsinäitaja koha. Kino asus Soo tänavas, üsna kodu lähedal. Minu ema käis hädaga oma gümnaasiumiklassi lõpuni, aga rohkem ei olnud enam võimalik õppemaksu tasuda. Nii jäi tal käimata selles viimases nn pedagoogilises klassis, mis oleks talle andnud kooliõpetaja kutse, korraliku elukutse! Gümnaasium andis ainult hariduse. Eks ole see ju tänapäevalgi nii – haridus on, aga elukutset pole.
Emal oli ilus hääl ja suur huvi muusika vastu, aga unistused muusikat õppida tuli maha matta ja minna telegrafistide kursustele. Tema tööelu algas üsna varakult, vaevalt ta 17 aastatki täis oli. Esimene töökoht oli Miinisadama raadiojaamas, kus ta ei saanud kuigi kaua olla. Ülemus, vana ja paks mees, hakkas talle üsna ühemõtteliselt ligi ajama, kuni lõpuks Metakese närvid vastu ei pidanud. Ta haaras kirjutuslaualt esimese kättejuhtunud eseme ja viskas sellega vanameest. Õnnetuseks oli see korralikult täidetud tindipott. Ligitikkuja ilus hele suveülikond oli igatahes rikutud ja minu ema korrapealt töökohast ilma!
Õnneks olid telegraaf ja telegrammid nagu tummfilmi-kinodki siis üsna uudsed asjad. Nii leidis Meta endale peagi uue töökoha suures Kesktelegraafis Vene ja Apteegi tänava nurgal (praegune hotell Telegraaf). Algul töötas ta allkorruse postkontoris margikassas, aga peagi ilmnes, et ta oli ka morsevõtmega tuttav. Siis kolis ta mõni korrus kõrgemale morseaparaadi taha, kus hakkas telegramme toksima, ikka kriips - punkt ja punkt - kriips…
Seal olid tööl enamasti mehed, naisi esialgu vaid üksikuid. Naiste aru peeti ju väikeseks, kardeti et nii keeruline värk nagu telegrammi saatmine, vastuvõtmine ja selle inimkeelde tõlkimine nende peadesse ei mahu. Hiljem selgus, et mahtus küll ja naistöötajaid ning igasugu aparaate muudkui lisandus. Ühe aparaadi nimi oli JUUSA ja ta meenutas oma must-valgete klahvidega klaverit. Aparaati ennast olen lapsepõlves näinud, aga kuidas ta töötas, ma ei teadnud ega tahtnudki teada. Käisin tihti ema töökohas ja proovisin mõnikord ajaviiteks ka morsevõtit, kui ema lubas.
Eks seal juhtus vahel ka naljakaid seiku, millest mõni on mul isegi meeles. Näiteks täht m on morses kaks lühikest, aga täht t vaid üks pikk kriips ja kahe tähe vahel on intervall. Aparaadiga töötas üks õpilane, kes võttis vastu telegrammi kala­laevalt. Sealt teatati, et hommikul randub laev vimmalastiga ja paluti sadamasse transporti, et saabub nii ja nii mitu kasti vimmu ehk vimmakala. Õpilane pidi omakorda saatma telegrammi voorimeeste tsunftile, et need lastile vastu läheks, aga ajas tähed ähmiga segamini. Nii ta pani kirja kahe m-i asemel kaks t-d, mis teksti oluliselt ja rumal-naljakalt muutis. Aparaaditoa vanem, kes õpilase tööd kontrollis, sügas kukalt ja lausus mõtlikult, et tasuks ehk endalegi igaks juhuks kastike varuda... Veidi ebaviisakas küll, aga nii see juhtus ja tõsi see oli.
Minu vaene ema aga igatses hoopis kõrgemale, paremasse seltskonda kui seda pakkus Kalamaja, see agul oma kalalaevade ja suitsukodadega. Oli ta ju ometi gümnaasiumi üldharidusliku osa edukalt lõpetanud, kena välimuse ja ilusa lauluhäälega neiu. Majanduslik kitsikus aga ei andnud talle esialgu mingit võimalust kõrgemale lennata kui nõrgukesed tiivad kandsid – vaid Kesktelegraafi kolmandale korrusele morseaparaadi taha. Pidi olema hästi hoolas, et ei juhtuks mingit koledat viga nagu nende vimmakastidega, mille üle veel kaua naerdi, nii et vaene õpilane ei teadnud, kuhu oma punetavat nägu ja vesiseid silmi peita.

Revolutsiooni ajal raadiojaamas

Aga maailmas hakkas midagi muutuma! 1905. aasta sündmusi mu ema õieti ei mäletanudki. Oli, jah, mingi väljaastumine või miiting. Suurel turul isegi tulistati ja keegi sai surma, aga Kalamaja elas oma agulielu edasi ja need sündmused sealseid elanikke ei puudutanud. Tsaar valitses endiselt, igaüks, kes tahtis keegi olla, pidi oskama kolme kohalikku keelt: vene, saksa ja eesti, kusjuures see viimane ei olnud sunduslik. Minu tädi rääkis kellestki naisest, kes oli vene mehega abielus ja tahtis kogu hingest ise ka venelane olla. Olevat käinud kiiresti, väike poisike käekõrval ja rääkinud sellega „vene keeles”: „Pesi, pesi, mamma naada skoro doma, papa pridi kuusat hotset, mamma naada supp vaarit”.
Koolis oli kerge käia, ma mõtlen, füüsiliselt. Ei olnud ränkraskeid kotte ega klantspaberist töövihikuid: oli väike tahvel, selle küljes krihvel ja tükk niisket käsna – kirjutasid, pühkisid maha ja kirjutasid jälle. Aabits-lugemik ja rehkendusraamat olid ka ja sellest piisas – kõik õppisid lugema ja rehkendama.
1914. aastal algas Esimene maailmasõda. Ema oli just Miinisadama raadiojaama tööle saanud. Tädi oli jõudnud natuke õmbluskoolis käia ja vuristas oma „Naumann”- õmblusmasinal kundedele kleite õmmelda. Lisaks andis oma aed saaki, eriti lilli, marju ja õunu. Elati väga kokkuhoidlikult, aga saadi ots-otsaga kokku. Tädi oli väga õnnetu, tema peigmees võeti vene kroonusse ja saadeti rindele, kuhu ta jäigi. Tädi ei saanudki sellest kaotusest üle, ei tahtnud enam ühtki meest ja jäi vanatüdrukuks. Meie õega armastasime teda väga. Ta oli kõigest hoolimata lõbus, mängis kitarri, laulis ja tegi meie, lastega, igasugused vigurid ja mängud kaasa. Ema oli meil hoopis teisest puust: range, tõsine ja väga kerge käega – nagu pahandust tegime, nii saime kohe karistada. Aga see juhtus kõik palju hiljem.
Meie ema oli sõja alguses alles üsna noor ja tal oli oma majas ka kosilane, kes elas mansardkorrusel ning töötas sadamas. Käis Meta kätt palumas, kui too oli alles 17-aastane, mille peale ema ütles, et ta pole ei keelaja ega lubaja, las tüdruk ise otsustab, aga ta veel liiga noor ja pealegi koolitatud, ei oska perenaine olla ega tea majapidamisest midagi. Kosilane vastas: „Mis tööd ma talle annakski, hoiaks nagu linnupoega, kui ma ta ainult saaks!” Aga ei saanud. Meta tahtis härrasmeest, hoopis etemat. Tema esimene kosilane jäigi vanapoisiks, ei tahtnud rohkem kedagi ja elas tädi majas kuni oma surmani.
Seal majas elas ka Kirkmannide pere. Nende tütar Marta oli minu ema parim sõbranna.
Tallinnas elas tookord Liivamäel (praegune Keskturu kant) kuulus selgeltnägija-kaardimoor, keda hüüti Kostivere-Mariks. Tüdrukud otsustasid teda külastada, eks ikka tahetakse teada, mis tulevik toob. Nii nad siis ühel päeval läksid, eks muidugi jala, Kalamajast Liivamäele, muud võimalust ei olnud ja troska tellimist ei tulnud mõttessegi, sest kuskohast selleks raha võtta. Marile pidi ju nagunii maksma, kuigi ta ei pidavat kindlat summat nimetama, andku nii nagu kunde südametunnistus käseb, aga vähe ei pidanud seda olema.

Kummaline kaardimoor rääkis sunnitööst

Liivamäe ehk Pleekmäe paiknes üsna linna ääres Härjapea jõe ja Tartu maantee vahel. Mari majake asus Liiva tänavas, selle taga oli päris suur juurviljaaed. Tänav oli sillutamata ja kõnniteedeta, seal nokkisid kanad ja tuhnisid põrsad. Marta lausus naerdes, et näe kui ilus priske põrsas, viime selle õige Marile. Varsti oldigi Mari maja juures. Südame põksudes koputasid neiud uksele. Mari avas kohe ukse, nagu oleks kundesid oodanudki – lühikest kasvu priske naine, ei ilus ega inetu, tavaline nägu: kaks silma, nina keset nägu ja nina all muigvel suu, mis kohe pärast tervitusele vastamist Martalt küsis:
„Ja kuhu sa selle põrsa jätsid, mille sa tahtsid mulle tuua?” Minu Metal lubas ta sisse astuda, aga Martale nähvas: „Sinule ma ei räägi, oled ka irvhammas, mine mujale, siinkandis on teisigi ennustajaid.” Minu ema oli päris pahviks löödud. No kuidas Mari neid Marta sõnu võis kuulda? Nad olid siis ju majast veel üsna kaugel!
Metale löödi kaardid lauale, aga erilist tähelepanu neile ei pööratud. Kaardimoor vaatas Metale otsa ja rääkis nagu raamatust: „Sina, tüdruk, oled ühe kosilase ära saatnud. Kas see oli just õige tegu, aga tehtud see on. Sa ju ootad printsi ja selle sa ka saad, ainult sinnamaani on veel palju aega. Enne teie tutvumist sa korra ka näed teda, aga alles tükk aega hiljem saad aru, kes see oli. Alguses on kõik ilus, te abiellute, siis hakkab kiiva kiskuma. Sa sünnitad kaks last, aga elus saad palju vaeva nägema. Teid viiakse kuhugi ära, sa ei taha minna, aga sunnitakse. Ja vangileiba saad ka sööma! Mehest lahutatakse sind ära – sina ja su lapsed. Tulete küll tagasi, aga oma meest sa enam ei näe ja tema hauale ei pääse. Rohkem ma ei räägi, olen väsinud. Maksa, palju saad ja mine, ole noor ja rõõmus, sul veel pikk elu ees, on lusti, rõõmu, häda ja viletsust. Ela hästi!”
Ema läks tänavale, kus Marta teda ootas ja tema põnevil pärimise peale oli alguses vait. Alles siis kui nad olid Jaani seegini jõudnud prahvatas Meta: „No see moor ei tea küll midagi! Patras mulle teab mida kokku – mind koos lastega viiakse kuhugi vägisi, kuhu ma minna ei taha. No kes saab mind vastu tahtmist viia? Ja ma saavat ka vangileiba sööma – kas ta arvab, et ma hakkan vargile või? Üsna hea, et ta sulle midagi ei rääkinud, ega sealtki midagi mõistlikku poleks tulnud. Aga kuidas ta seda põrsa lugu teadis? On ikka nali küll!” Rohkem sellest ei räägitud.
Hea, et mu ema siis aimatagi ei osanud, kui palju Mari ennustuses tõtt oli!
Venemaaga olid 1917. aastal hullud lood: tsaar tõugati troonilt ja pööbel mässas. Tulid ajutine valitsus ja Kerenski. Raha olid trükitud suurele paberipoognale, kust tuli endal kupüüre välja lõigata, aga need ei maksnud enam midagi ja söögiga läks järjest raskemaks, söödi ainult oma aia saadusi ja pihuga sõstraid. Telegraaf aga töötas endiselt.


Ema Taagepera sanatooriumis kopsutuberkuloosiravil. Seal kohtus ta oma tulevase abikaasaga.

Ilus mees vales vagunis

Kusagil käis sõda, Venemaa kääris ja tegi revolutsiooni. Ka Eestis oli kommuniste, kes tegid oma kihutustööd, aga noorus elas oma elu. Sõbrannad arutasid omavahel rõivamoode: kleidid pidid lühenema, korsettidele tundus ka lõpp saabuvat, siis saaks ometi sellest pitsitamisest lahti. See oli ränk, eriti suviti, ei saanud kiiresti kõndida ja ajas hingeldama. Turnüürid, need seljal allpool taljet kantavad padjakesed, olidki peaaegu kadunud. Naerdi küll veel kellegi Köie tänava Matilde üle, kellele pidid Kalamaja kitsed karjadena järel käima ja keelt limpsama, kuna tema turnüür olevat kokkuhoiu tõttu heintest tehtud.
Ei teadnud Meta, et tema prints, kelle kaardimoor Mari talle lubas, oli juba üsna lähedal, kuigi nende kohtumiseni jäi veel mitu aastat.
See prints oli minu isa Aleksander Rattas, tsaariarmee leitnant, peaaegu kogu sõja läbi teinud, korra šrapnellikillust kergelt haavata saanud ja ka kaevikutes istumisest endale tuberkuloosi hankinud. Kui algas Vabadussõda, jõudis ta koos kindral Judenitši valgekaartlaste riismetega Eestisse ja liitus kohe vabadussõdalastega. Oma haiguse tõttu teda rindele ei lubatud, aga kuna ta oli hea väljaõppega taktik, tegi oma tänuväärset tööd staabis.
Samal ajal leidis minu ema, Meta Fulkan, et peab ka sõjameestele appi minema. Palus Telegraafist ajutist eemalviibimist ja läks pärast kuus kuud kestnud kiirkursust koos oma kooliõe ja pinginaabri Selma Kenapeaga rindele. Nende laatsaret asus Vaivara mõisas ja kuulus Narva lendsalka, mille ülemarst oli meile kõigile teatud doktor Vares (Barbarus).
Pärast Vabadussõja lõppu läks Meta uuesti Telegraafi tööle, aga külastas sageli oma Nõmmel elavat kooliõde Selmat. Nõmmele tuli sõita rongiga.
Ühel päeval nägi ta Järve jaama platvormil üht kena, silmatorkavat meest hästiistuvas mundris, saledat ja sirgeselgset. Meta soovis väga, et mees siseneks tema vagunisse, aga see soov ei täitunud. Kena ohvitser sisenes hoopis kõrvalvagunisse, aga jäi talle mällu.
Mis aastal see võis olla, ei tea, ega ema seda nii täpselt kirjeldanud. Igatahes oli juba Eesti Wabariik ja Tondil asus sõjakool. Järve jaam oli sellele kõige lähemal.
Siis juhtus see, mis juhtuma pidi: ema hakkas köhima, võttis kaalus alla, kurtis väsimust ja läks arsti juurde. Diagnoos: kopsutuberkuloos, õnneks algastmes. Ta saadeti Taagepera sanatooriumi ravile. Aasta võis olla 1925, ema veetis seal nii jõulud kui aastavahetuse. Ja oh üllatust! Seesama, kunagi Järve platvormil nähtud kena ohvitser oli sealsamas oma rindelt saadud tiisikust ravimas. Ravi oli lihtne: hea söök, värske õhk, igapäevane mitmetunnine lamamine rõdul karusnahksete tekkide all. Naiste rõdu oli esimesel, meeste oma teisel korrusel. Igavuse peletamiseks minu ema muudkui laulis ja teised kuulasid.
Isa oli siis meeste rõdu vanem ja ema jällegi sai endale nimeks rõduööbik. Isa hakkas ööbiku vastu huvi tundma ja seal nad tutvusidki. Isa oli siis juba major ja õpetas Tondi sõjakoolis noori allohvitsere.
Tutvus jätkus ka pärast Taagepera sanatooriumit ja lõppes loogiliselt pulmadega. Pulmapidu peeti uhkelt Toompea lossi valges saalis, sest isa sõbrale, lossi komandant kolonel Kanepile, polnud mingi probleem seda korraldada.
Ema oli õnne tipul! Lõpuks ometi agulist välja, kõrgemasse seltskonda! Vaid tema ärapõlatud kosilane Johannes Märtsin õhkas kurvalt: „Nägin ainult, kuidas pruudiloor korraks lehvis ja läinud ta oligi!”

järgneb


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv