Kultuur ja Elu 2/2012


Kultuur ja Elu 1/2012

 

 

 

 Hotell Römerbad tulede säras.

Römerbad – Badenweileris kohtuvad puhkus ja kultuur

tekst: Aino Siebert
Fotod: Aino ja Werner Siebert

Kes külastab Baselit Šveitsis või Schwarzwaldi Saksamaal, peaks ilmtingimata piiluma vähemalt Badenweileris olevasse ajaloolisse viietärnihotelli Römerbad.
Selles erilise flairiga nooblis hoones on elanud nimelt palju kuulsusi, nende hulgas Friedrich Nietzsche (1876), Anton P. Tšehhov koos abikaasa Olga Knipperiga (1904), Thomas Mann (1931), Luise Rinser (1953), Thedor Heuss (1957), Ludwig Erhard (1964), Andy Warhol (1980), Christo ehk Vladimiro Javatšeff (1984), Willy Brandt (1985), Sigmar Polke (1993), Richard von Weizsäcker (2001) ja Arvo Pärt. Kahjuks ei õnnestunud hotelli külastajate nimekirjast leida, millal täpselt on Eesti kuulus helilooja Römerbadis olnud, kuid tema foto seisab aukohal hotelli “Wall of Fame” galeriis. Sõna Römerbad tähendab eesti keeles “roomlaste kuurort”.
Juba asutamisest alates on uhke külalistemaja, kus on oma elegantne kontserdisaal, tõmmanud enda juurde mitte ainult puhkajaid, vaid ka kunstnikke ja kunstihuvilisi. Nädalalõppudel kogunevad Badenweileri külastajad ja hotelli elanikud külalised meelsasti Römerbadi einestama, tassikest kohvi jooma – ja muidugi muusikat nautima. Seda traditsiooni jätkab Grandhotell tänaseni. Kontsertidele lisaks pakutakse kohtumisi kirjanike ja luuletajatega.
Üks huvitavaid üritusi toimub 23. märtsil, mil hotelli hoovisaalis debateerivad ajakirjanik Roger Horné ja varandushaldur Markus Zschaber, kes on esinenud ka Riias väljavalitud publikule.


Selles majas elas ja suri 1904 Anton P. Tšehhov.

Anton Tšehhov elas ühe päeva Römerbadis ja suri Badenweileris

Anton Tšehhov saabus 1904. aasta juuni alguses oma Moskva saksa päritolu arsti soovitusel Badenweilerisse ravima oma tuberkuloosi. Schwarzwaldist saatis ta hulga kirju, kus kurtis sealse elu üle: sakslased olevat küll suured korraarmastajad ja hea elujärje peal, kuid igavad ja talenditud. Kirjanikule sai saatuslikuks “sinine pudel”. See sinist värvi klaasist kaanega purgikene oli leiutatud spetsiaalselt kopsuhaigete jaoks: haiged võisid diskreetselt sinna oma lima sülitada. Keegi kuurordi külalistest märkas aga hetke, kui Tšehhov seda kasutas, ja nii läks väikelinnas kohe liikvele jutt, et venelane põeb tuberkuloosi. Römerbadi juhatus palus seepeale kirjanikul hotellist lahkuda – liialt suur oli oht, et kui Anton Pavlovitš jääb, tekitavad teised külastajad skandaali. Kuid tänaseni on tuba, kus tunnustatud literaat elas, nimetatud Tšehhov-sviidiks ja seal on sama sisustus. Ainult voodi madratsid on välja vahetatud ja vannituba uuendatud.
Kuigi venelase tervis alguses paranes, siis kuu aega peale saabumist vajus ta mitu korda südamenõrkuse tõttu kokku ja suri 15. juulil 1904. Olga Knipper kirjutas oma memuaarides: “Veidi peale südaööd ärkas ta üles ja palus esimest korda, et ma kutsuksin talle arsti. Doktor tuli ja andis käsu tuua klaasi šampanjat. Anton Pavlovitš ajas enda patjadelt üles ja ütles kõva häälega saksa keeles, kuigi rääkis seda keelt väga halvasti: “Ma suren...” Seejärel võttis ta klaasi, pööras enda minu poole ja lausus: “Ma ei olegi kaua joonud šampanjat...”, jõi klaasi rahulikult tühjaks, asetas ennast uuesti voodisse lamama ja oli peatselt igaveseks vaikinud.” Kirjaniku maised jäänused viidi rongiga Moskvasse, ta maeti 22. juulil 1904 isa kõrvale Novodevitši kalmistule.
Badenweiler ei ole Tšehhovit tänaseni unustanud, ta mälestab vene literaati mälestussamba, muuseumi ja kirjanduslike üritustega. Lähedast sidet hoitakse Sahhalini kirjandusmuuseumiga. Kirjanik avaldas 1893 Sahhalini saarest raamatu, kus kirjeldab sealse ühiskonna õudusi: vangide kehalist karistamist, laste prostitutsiooni ja korruptsiooni. Tänu Tšehhovi paljastustele saatis tsaar saarele uurimiskomisjoni ja palju puudusi ka kõrvaldati.

Omanike dünastia

Badenweiler Schwarzwaldis asub ainult 30 kilomeetri kaugusel Saksa-Prantsuse ja Saksa-Šveitsi piirist ja on seega ka kaugemalt tulijale hästi kättesaadav. Eriliselt sobib hotell Baseli messide külastajatele. Peale kihevat messielu on hea siin lõõgastuda.
Juba 1823 andis Suurvürstlik Riigiministeerium Karlsruhes, tollal Badeni suurvürstiriigi pealinn, “Rosenwirth Schnell von Bruchsalile” loa hotelli ehitamiseks. Plaanid neljatiivalise hoone ja kvadraatse sisehoovi jaoks tegi Freiburgi ehitusmeister Christoph Arnold. Mõni kuu hiljem läks Römerbad Johann Jacob Joneri omandusse, kelle perekond oli juba 17. sajandil kodunenud Helveetiast Badenweilerisse. Funktsionaalne külalistemaja jäi perekonna valdusesse kuni 20. sajandi keskpaigani. Esimesed külalised saabusid siia kolm aastat hiljem. Hoone populaarsus kasvas niivõrd kiiresti, et juba 1846 tekkis vajadus hotelli laiendamiseks. 40 aastat hiljem ehitati hoone Šveitsi silmapaistva hotelliarhitekti Horace Edouard Davinet´i plaanide kohaselt täielikult ümber. Kusjuures sisehoov sai nüüd katuse ja see muudeti kaheksanurkseks saaliks. Tänapäeval kasutatakse ruume panoraamrestoranina.
Johann Jacob Joneri poeg Ludwig suri veel enne, kui uuendustööd lõpetati. Tema abikaasa Bertha jätkas oma mehe tööd. Temagi oli sunnitud keskmist ehitist laiendama. See toimus Baseli arhitektide Wilhelm Bernoulli ja Alfred Romangi jooniste kohaselt. Päeval, mil hotell pidas oma 100-aastast juubelit, nimetati Bertha Joner Badenweileri aukodanikuks. Peale ema surma võttis poeg Louis kuulsust kogunud külalistemaja enda juhtimise alla. Pärast tema lahkumist läks hoone omakorda tema tütre Elisabeth Joner-Fellmanni omandusse. Seega oli aastaks 1956 olnud kogu Saksamaal tuntud külalistemaja viiendat põlve Jonerite omistuses.
1971 sai Grandhotell ühe tähtsa uuenduse: keldrikorrusele ehitati kuumaveebassein, on ju Badenweiler tuntud oma allikate poolest. Nüüd ei pidanud külalised enam minema kümblemiseks linna peale, näiteks Cassiopeia termidesse, vaid võisid kohe peale kosutavad suplemist minna oma tubadesse.
Kui kaks aastat hiljem tuli Römerbad välja uue muusika festivalide organiseerimise ideega, siis lõikas sellest muidugi ka külalistemaja kasu, samuti Badenweiler, sest puhkusemetropoli tuli nüüd peale puhkajate uut värsket kultuuriverd. Nutikad omanikud oskasid ajaga kaasas käia ja taipasid, mida külastaja süda igatseb: peale lõõgastuspuhkuse ja väljasõitude tundsid inimesed õhtuti igatsust kultuuri järele.
Kui seni oli külalistemaja olnud avatud ainult suvekuudel, siis astudes hotelliühenduse Leading Hotels of the World liikmeks, on Grandhotell olnud alates 1983. aastast olnud puhkajatele avatud aasta läbi. Külastajate torm tõi uuesti kaasa tubade moderniseerimisvajaduse, see lõpetati veel enne, kui Elisabeth Joner-Fellmann 2001 Staufenis (Breisgau) suri. Tema abikaasa oli juba varem läinud manalateele. Nüüd võttis ajaloolise hoone juhtimise enda peale väimees Klaus Lauer, kes polnud aga suuteline muudatusi tajuma. Sakslased veetsid nüüd meelsamini puhkust kas Hispaanias või Itaalias ning tänu tervishoiu arenemisele kadus Badenweileri roll linnana, kuhu tuldi haigustest toibuma.
180 aastat peale seda, kui perekond Joner ostis Römerbadi ehk aastal 2005 läks ajalooline hoone perekond Karl-Heinz Berkneri omandusse. Uus omanik viis omakorda läbi uuendustööd ja tõi kaasa ka hulga uusi ideesid: avati restoran Römerkeller, renoveeriti baar – Grandhotell tõusis “First Class Superior” ja “Luxus-Class´i”, kuid seegi konsept ei kandnud vilja. 2009 oli omanik sunnitud müüma hoone Heyden-grupile, operatiivse mänedžmendi võttis nüüd enda peale Hispaania IBB Hotels.


Römerbad’i panoraamvaatega restoran ja restorani lae detail.

Kuulsad külalised ja suurepärased kultuuriüritused

Aasta tagasi asus Grandhotelli juhtima Vladimir Saal, kellel on palju kogemusi ajalooliste külalistemajade juhtimisega. Teda aitab samuti hotellikoolituse saanud elukaaslane Sandra Kunert. Enne tulekut Schwarzwaldi vedas Vladimir Saal Bonni lähedal Königswinteris olevat “Petersberg”-hotelli, millest oli juttu Kultuur ja Elus nr 4/2010.
Vladimir Saal ja Sandra Kunert äratasid Römerbadis uuesti ellu kultuuri, imeilusas hoovisaalis on võimalik kuulata ka neil, kes hotellis ei ela, intiimseid kontserdeid, elada kaasa raamatute tutvustamisele või debattidele. Mehhikos sündinud külalistemaja juht, kelle isa on sakslane, soovib toetada noori kunstnikke nagu Anna-Lucia Richter (sopran), Gil Shaked-Ababa (klarinett) ja Sunita Abplanalp (viiul). Läinud sügisel oli aga ka külas Eestiski tuntud Nathan kvartett Hamburgist koosseisus Dana Anka, Maja Hunziker, Roswitha Killian ja Boris Matšin. Viimane rääkis õhtulauas suure soojusega Paavo Järvist, keda peab maailma üheks parimaks dirigendiks.
Nelik esitas väga huvitavalt kokkupandud programmi, mille esimes osas oli Josef Haydni Keelpillikvartett G-duur oopus 33/5 ja Ludwig van Beethoveni Keelpillikvartett B-duur oopus 18/6 ja teises osas Béla Bartóki Keelpillikvartett nr 5. Kopliment esitajatele! Nanthan-kvartetti esinemine näitas, et suurepärase muusika esitamine on Römerbadi intiimses hoovisaalis võimalik.
Väljamüüdud oli samuti üritus, kus tööjõuminister Helmuth Kohli valitsuses dr Norbert Blüm esitles oma raamatut “Ehrliche Arbeit” (Aus töö). Külastajad said nüüdki, nagu ka peale kontserte, võimaluse esitajatega jutuajamiseks. Paljud jäid ka lihtsalt baari omavahel jutlema või läksid einestama.
Badenweileri lähedal Kanderis elab Eesti Muusikaakadeemia õppejõud professor Thomas Wiedenhofer koos eestlannast abikaasa Õnne Feldmaniga. Nemad korraldavad 20.–22. juulini teist korda nn Kivimurru ooperipäevad, kuhu tulevad esinema ka lauljad Eestist. Alates aprilli algusest on informatsioon üleval veebilehel www.steinbruch-opera.de.
On käimas läbirääkimised, et eestlased saaksid esineda ka hotellis Römerbad.
Oma mansardkatuste, tornide, rõdude ja originaal-fassaadiga on Römerbad oivaline näide arhitektuursest mitmekülgsusest, samaaegselt aga ka erinevate ehitusstiilide harmoneerumisest. Hoone meenutab suurt lossi, aastal 1880 valminud kuppel hoovisaalis on säilinud. Vanasti toodi siia hobustega külalisi, nüüd on see suurepärane jugendstiilis ehitatud kontserdisaal, mis kuulub kultuurimälestiste nimekirja. Hotellis, mis kuulub Historic Hotels of Germany ühendusse, on 75 erinevat tuba, hoone asub otse Badenweileri keskuses lossipargi kõrval. Römerbad pakub külalisele kõike: puhkust, head toitu paaritatuna suurepäraste kohalike veinidega ja õhtuks meeldejäävaid kultuurielamusi. Peakoka Thomas Fischeri menüüs on muu hulgas porgandikreemisupp, rostbiif kõrvitsasalatiga, seafilee Schwarzwaldi singi mantlis või kohalik badeni spetsialiteet – Maultaschen (lihataskud) röstitud sibulaga. Selle delikatessi sündimise kohta räägitakse järgmist lugu. Vanasti oli munkadel keelatud liha söömine. Kuid isu selle järele oli muidugi suur ja nii leidsid mungad lahenduse: nad tükeldasid liha nii peeneks, et keegi keelatud toiduainet taigna sees silmadega ei näinud. Juurde pakub Grandhotell majaveinini näiteks Hügelheimer Höllberg, mis tuleb eksklusiivselt Weinschaukelist. Aperatiiviks võib tellida kas “French Kissi” või “Hemingwayd”.
Hotellis ei tunne keegi igavust, pealegi on huvitavad väljasõidukohad niiöelda käe-jala juures.


Muusikaõhtu hotelli kontserdisaalis: laulab sopran Anna-Lucia Richter.

Badenweiler – romantiline linn Schwarzwaldi looduse keskel

Badenweiler, mida kohalikus keeles kutsutakse ka Badewiler´iks, asub Lõuna-Schwarzwaldis Markgräflerlandi rajoonis, 30 kilomeetrit Freiburgist, Baselist ja Müllhousist. Linnas on suurepärane kliima, siia puhub soe õhk edelast, ida pool on kuurort kaitstud külma kontinentaalkliima eest mägedega. Siin kasvavad Saksamaa jaoks haruldased viinamarjasordid nagu Burgunder ja Gutedel. Kuid ka lõunamaised taimed tunnevad ennast Badenweileris hästi, seda on näha kuurpargis.
Aastal 70 peale Kristust hakkasid roomlased, kes olid Reini jõe idapoolsed alad kuni Doonauni ja Mainini vallutanud, okupeeritud alasid keiser Titus Flavius Vespasianuse juhtimisel kultiveerima. Keldid (indoeuroopa hõimud Lääne-Euroopas) assimileeriti vallutajate poolt. Roomlased ehitasid praeguse Badenweileri kohale Aqua Villae, sest koht oli strateegiliselt heal kohal, nad oskasid samuti hinnata vallutatud ala tervislikku kliimat.
Vanasti oli Oberrheintal ehk Ülem-Reini org looduslikult metsistunud. Kuid roomlased soovisid endale sama elustandardit kui kodus, Roomas. Nii muutsid nad Aqua Villae väikeseks Rooma provintsilinnaks. Teatavasti armastasid roomlased kümblemist, kuid kohalike järvede-jõgede vesi oli suplemiseks liialt külm. Nii kasutasid nad kuumaveeallikaid termide ehitamiseks. Kümblusasutusi kasutasid sõjamehed, ohvitserid, ametnikud, kaupmehed, mõisnikud ja veteranid. Roomlaste ehitiste varemeid on tänaseni näha Badenweileris lossipargis.
Praeguse Badenweileri ala Reini jõe paremal kaldal, Agri decumates, oli piiratud Reini, Doonau ja kirdes asuva roomlaste piirikaitserajatisega (Limes), mis ehitati umbes aastal 100.
Germaanide hõimu liikmed alemannid vallutasid aastal 230 need alad ja sundisid roomlased taganema. Vallutajate tühjaks jäänud ehitised lammutati. Alemannid ehitasid omakorda küngastele ja mägedele linnuseid vaenlaste märkamiseks ja tagasitõrjumiseks ning võtsid ette röövretki naabruses olevasse Galliasse, kus valitsesid roomlased. Alles 455 õnnestus alemannidel aga need alad oma kätte saada. Järgnesid konfliktid frankidega, kes soovisid omakorda lõunapoolseid maid endale saada. Järgnes sõda, mis kestis 13 aastat (496 kuni 507) ja lõppes kuningas Chlodwig I juhtimisel frankide võiduga. Ka Badenweiler, tollal veel tuntud Aquae´na, läks nende võimu alla. Lorschi kloostriraamatus on märgitud ära, et linna ehitati 775 kirikut.
Aastatel 900–955 laiutasid omakorda ungarlased Badenweileris, nad röövisid ja laastasid. Seejärel valitses piirkonda maakonnakrahv, kes asendas keisrit kuni Otto I. konfiskeeris maa-alad sõnakuulmatult Guntramilt. Kõrge sinivereline pärandas omakorda piirkonna Konstanzi piiskop Konradile, kes oli Welfide ehk franki aadlisugu. Peale kirikuvürsti surma võtsid toompraostid juhtimise enda kätesse. Nimi Badenweiler on märgitud esimest korda 1028 keiser Konrad II dokumentides. Piiskopkond Basel annab selles paberis aadlikule loa kaevandada asulas hõbedat ja tina.
Edasi-tagasi vallutusretked ei tahtnud aga kuidagi lõppeda. 11. sajandil vallutasid Põhja-Švaabimaalt pärinevad Zähringeni hertsogid Badenweileri ja hakkasid valitsema sealses linnuses. Nende võim anti 1147 kaasavaraks printsess Clementine von Zähringenilt Heinrich den Löwen´ile, kes oli esimene Welfide vürst.
Welfid on aadlike suguvõsa, kellel on Euroopa mastaabis suur tähtsus. Perekonna ajalugu saab alguse 9. sajandist. Kui meespoolsed Welfid surid 1055 välja, abiellus viimase Welf III õde Kunigunde d´Este-de perekonda ja siit sai alguse noorte Welfide ajalugu. Oma võimu kindlustasid suguvõsa liikmed nii Püha Rooma Riigis, kuid ka 18. ja 19. sajandil Suurbritannia kuningatena (Hannoverid). 1981 suri Kreeka kuninganna Friederike, viimane Welf troonil. Tema vennapoeg Ernst August von Hannover (sündinud 1954) on abielus Monaco printsess Carolinega. Skandaalne prints juhib praegu Welfide-perekonda.
1175 asutasid Zähringerid Neuenburgi ja kindlustasid endale Reini-jõe ülekäigu Elsassi poolele. Peale Bertolds V surma 1218 kadus suguvõsa meesliin ja maa-alad läksid Freiburgi krahvide valdusesse, kuni Stauferi keiser Friedrich I Barbarossa sundis Welfide vürsti Heinrich den Löwen 1157 vahetama piirkonna Harzi alade vastu. Selle vahetuskauba kaudu tuli Badenweileri võim Stauferite omandisse. 1268 siirdus võim Freiburgi krahvidele kuna Staufereidel ei olnud enam järeltulijaid.
Saksamaa aadlike ajalugu on väga mitmekülgne ja komplitseeritud, kuid huvitav. Peab küll veidi võtma aega ajalooga tutvumiseks, kuid see minevikuretk tasub end ära. Sest kes ei tunne ajalugu, ei oska ka sakslastest aru saada. Viimane Freiburgi krahvide võsu Johann pärandas oma võimu Badenweileri üle markkrahv Hachberg-Sausenberg Wilhelmi poegadele. Markkrahv on aadlik, kellel oli õigus valida Saksa keisrit.
1303 vahetus võim uuesti, seekord läks see Strassbergi krahvidele ja tänu nendele sai Badenweiler vapi sisse sarika. 200 aastat hiljem omandas pärandi kaudu piirkonna Badeni markkrahvkond, keda tollal juhtis Christoph I. (Baden). 1525 toimusid talupoegade veriselt mahasurutud ülestõusud. 1556 liitus piirkond Martin Lutheri reformatsiooniga, katoliiklased vahetasid oma konfessiooni protestantliku vastu. Tänaseni on Baden-Württembergi liidumaal mõlemate religioonide esindajaid.
Badenweileriski möllas Kolme-kümneaastane sõda (1618–1648): linna vallutasid vaheldumisi rootsi, keisri ja prantsuse trupid. See tähendas järjekordset piirkonna laastamist ja elanikkonna vähenemist. Selleks, et elu normaliseerida, toodi sisserändajaid naaberriigist Šveitsist.
Vaevu lahingutest toibunud algas Hollandi sõda (1672–1679), mis tõi uuesti prantsuse väed Markgräflerlandi. Kümme aastat hiljem laastamine jätkus, seekord Pfalzi sõja tõttu (1689–1697). Seekord tulid keisri sõdurid viskama prantsuse truppe välja. Piirkonna inimestele ei antud aga ka seekord aega hinge tõmbamiseks, sest juba 1701 algas Hispaania pärimisjärjekorrasõda, mis kestis 13 aastat.
Järgnesid lahingud Poola (1733–1738) ja Austria (1740–1746) pärimisjärjekorra kindlaksmääramiseks. Alles seejärel kuulusid maa-alad Baden-Durlachi suguvõsale. 1783 andis markkrahv Karl Friedrich talupoegadele vabaduse ja pani aluse viinamarjade kasvatusele.
Rahu ei olnud aga kauaks, juba 1791 tungisid sisse Napoléon I sõdurid; kuni 1815 toimusid nn prantsuse sõjad. Kuid juba 1806 liideti Markgräflerland Badeni suurvürstiriigi koosseisu. Suurvürst Friedrich I (1826–1907) oli rahva seas väga armastatud. Ta oli abielus edumeelse Preisimaa printsessi Luisega. Baden oli esimene vürstiriik Saksamaal, kus naised said õiguse õppimiseks. Abielupaar külastas tihti Badenweilerit, suurvürst pidas 1906. aastal linnas oma 80. sünnipäeva. Tollal oli ta Euroopa vanim monarh. Tänapäeval kuulub Badenweiler halduslikult Baden-Württembergi koosseisu.


Endine markkrahvi kümblemiskoht, tänapäeval Cassiopeia-termid.

Vaatamisväärsusi Badenweileris

Badenweileris on palju vaatamisväärsusi. Peale Badeni linnuse (Burg Baden) ja Suurhertsogi palee, mõlemad kohe Grandhotell Römerbad läheduses, on huvitav muidugi Pauluskirche. Badenweileri evangeelne kirik ehitati 12. sajandil rooma templi varemetele, mis pärineb aastast 145 peale Kristust. Sõdade keerises sai jumalakoda kannatada, seetõttu ehitati kirik 1890. aastasl uuesti. Endises kirikutornis leiti freskod, mis pärinevad kuupäeva kohaselt 14. sajandist. Freskodel on kujutatud surmatants, motiiv Memento Morist pärineb Põhja-Aafrikast ja need on toodud Hispaania kaudu Euroopasse. Külastaja võib freskosid imetleda altariruumis. Oletatakse, et küsimus on vanimast “surmatantsust” saksakeelses keeleruumis. Piltidel on maalitud rikkad kodanikud vestemas surnutega. Selle sõnum on, et ka rikkad on surelikud.
Ajalooline on ka Cassiopeia termid, mille tagumine osa jääb pargi poolele. 1758 istutati siia pähklipuu allee. Kuurpargi asutas aga 1824 aiadirektor Michal Zeyher (1770–1843), tegelik looja on Ernst Krautiger (1824–1898), kes tegutses 47 aastat suurvürsti pargidirektorina. Võimsad on vanad mammutipuud ja romantiline luigetiik.
1908 püstitati Badenweilerisse maailma esimene Tšehhovi mälestusmärk. Kuid Esimese maailmasõja lõpus see pronksist sammas sulatati kahurite valmistamiseks. Linnal oli juba 1956 plaanis uue ausamba püstitamine kirjaniku 100. sünnipäevaks, kuid külma sõja tõttu lükati seda edasi. Seitse aastat hiljem avati väike mälestuskivi lepituse alguse märgiks Venemaaga.
Pastor Rolf Langendörfer pakub soovijatele literaalseid jalutuskäike läbi Badenweileri. Paljud tuntud kirjanikud nagu Annette Kolb, Heinrich Hoffmann, René Schickele, Karl Jaspers, Stephen Crane, kuid ka Christine Brückner ja Hermann Hesse on seotud kuurortlinnaga. Kes on ringkäigust huvitatud, võivad võtta ühendust hr Langendörferiga e-posti teel: RR.Langendoerfer@t-online.de

Artikli kirjutamist on toetanud hotell Römerbad.
www.hotel-roemerbad.de
www.badenweiler.de


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv