Kultuur ja Elu 2/2012


Kultuur ja Elu 1/2012

 

 

 

 


Patarei peaks olema paras paik

tekst: Elmar Joosep
juuniküüditatu 

San Franciscos elav Elmar Joosep leiab Alcatrazi vanglasaare ajaloo näitel, et Patarei peaks olema paras paik represseeritute mälestusmärk-muuseumiks.

Tänu juuniküüditamisele sai San Franciscost üks mu kodulinnu. Nii on igast hullust olukorrast võimalik leida ka midagi positiivset. Kuna mu õde pääses 1941. aastal viimisest, siis sai ta hiljem valida omale elukoha väljapoole raudset eesriiet ja ta valis San Francisco. Kui uutmistuuled olid juba küllalt tugevad, osutus mul võimalikuks teda külastada. Olen elanud San Franciscos pool aastat, mis on piisavalt pikk aeg, et saada ettekujutust selle kauge maa elust.
Sealne turiste enim huvitav objekt on maailma ühe parima sadamapaiga, San Francisco lahe suudmes asuv saar Alcatraz. Nimi tuleb saart asustanud pelikanidest, keda seal praegugi on suurel hulgal, ent mitte need pole tähtsad. Pärast piirkonna avastamist hispaanlaste poolt, püstitati saarele kaitserajatis, kuhu seati kaks kaugelaskesuurtükkide patareid. Ühendriikide kodusõja ajal hakati saart kasutama vanglana, esialgu sõjavangide jaoks, hiljem kujundati see föderaalvanglaks kõige paadunumatele vangidele.


San Francisco lahe suudmes asuv endine vanglasaar Alcatraz on praegu üks kuumimaid turismimagneteid.

Patarei ja Alcatrazi saatus on sarnane

Sellest maailma üheks põgenemiskindlamaks vanglaks peetud kinnipidamiskohast loobuti pärast pool sajandit kestnud kasutamist suurte kulutuste tõttu. Peremeheta jäänud rajatise vallutasid kohalikud indiaanlased ja kuulutasid seal välja oma iseseisva riigi. Pärast paariaastast kemplemist valitsusega  ja kompensatsiooni saamist nad lahkusid saarelt. Saar lülitati San Francisco ümber kujundatud rahvuspargi koosseisu. Nüüd kasutatakse seda San Francisco ühe tulusama turismiobjektina.
Seoses ümberehitustega ja hotelli laiendamisega on jälle mainitud Kave keldri kujundamist mälestusobjektiks represseerituile. Seda püüti selleks otstarbeks säästa 1990. aastal, kui see juba võimalikuks osutus. Siiski lugesid need, kes olid otsustajaiks saanud, hotelli huvisid tähtsamaks ja represseeritud said hoone seinale vaid mälestuskivi. Nüüd, kui vägivald on valdavalt päevavalgele toodud, oleks aeg mõelda selle väärikale jäädvustamisele. Kas nii väiksest rajatisest, kui on Kave kelder, piisab nii mastaapse vägivalla meenutuseks, nagu seda vene võim siin toime pani? Meil on üks selline muuseum ju olemas, kuid olgem ausad, ka selle mõõtmed ei vasta kuidagi kuritegude mõõtmeile, mida see on pandud meenutama.
Ometi on meil olemas suurepärane koht, kuhu võib rajada represseerituile mälestusmärgi, mis oleks vastavuses repressioonide mahuga. Selle süngeid seinu on saanud seestpoolt katsuda kümned tuhanded eestlased. See on rajatis, mis rahvasuus kannab Patarei nime. Ainult selles on piisavalt ruume, mille seintele võiks olla kirjutatud kõigi nimed, kes kannatasid okupatsioonivõimude vägivalla all.
Patarei saatus on hämmastavalt sarnane Alcatrazi omaga: alul kaitserajatis, siis vangla ning lõpuks turismiobjekt. Ka selle tänast tegevust tasuks eeskujuks võtta.  

Toetust tasub küsida Euroopa Liidust ja eraisikuilt

Washingtonis on Vietnami sõjas langenute mälestusmärk, kus on kirjas nende kõigi nimed. See on muljetavaldav. Patareis jätkub ruume, mida võiks jaotada represseeritute rühmade vahel. Alates ümberasustatud sakslastega (need nimekirjad peaksid Saksamaal olema) ja lõpetades viimaste dissidentidega. Sinna vahele rannarootslased ja läände pagenud, küüditatud, mobiliseeritud erinevatesse okupatsiooniarmeedesse, Tšernobõli kustutajad ja vene ajal Afganistanis võidelnud. Põgenikud pole ju ometi ainult juuniküüditamise nimestike koostamisega tegelenud, ma loodan, et nad on püüdnud ka nende endi nimekirjugi kokku panna. Ja kui ei ole, siis praegu on viimane aeg püüda neid koostada, olgu kas või puudulikke. Kuni veel elab vahetuid tunnistajaid. Seal võiks püüda parandada ka arvukad valeandmed, mis on kirjutatud seni ilmunud repressioone käsitlevatesse raamatutesse.
Patarei on läinud erakätesse, kuid selle teostamisse võib kaasata ka mõistliku eravaldaja. Erakätes edenevadki asjad paremini kui riiklikes ettevõtetes. Sellisest mälestuskompleksist kujuneks külgetõmbeobjekt kõigepealt represseeritute sugulastele, keda jätkub Eestis peaaegu igasse peresse, kuid kui palju veel on neid maailma teistes maades. Ent nagu näitab Alcatrazi praktika, sellise objekti vastu tunneb huvi ka lai turistide seltskond. Kahtlemata on eravaldajal omad plaanid, kuid talle tuleb esitada konkureerivana represseeritu nägemus.
Selle rajamiseks peaks küll saama raha isegi mitmest Euroopa fondist. Nutikaid projektikirjureid jagub.           
Eesti Rahva Muuseumil jäi eurotoetus tulemata, sest selle hoones ei nähtud turismiobjekti. Patarei puhul sellist takistust küll ei saa tekkida.     


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv