Kultuur ja Elu 3/2011


Kultuur ja Elu 2/2011

 

 

 

 Vabadusvõitlejate Ansambel koosseisus Feliks Tamm viiulil, lauljad Elmar Kasesalu, Erich Einlo ja Ralf Kaup akordionil, esinemas Piirivalve Ohvitseride Kogus 1996. aastal.

Vabadusvõitlejad – muusikamehed

tekst: Elmar Kasesalu,
ansambli asutaja ja juht

Aasta oli 1994, kui lõpuks toimus Eesti vabadusvõitlejate üleriigiline kokkutulek Toris, mis mitu aastat varem oli võimude poolt keelatud. Ka siis seisis okupatsioonirežiimi sõjaväe soomuskolonn Tori kiriku esise väljaku ääres, puude taga, kus samal väljakul toimus eelmainitud kokkutulek. Seal esines ka mitme isamaalise ja sõdurilauluga sõjaveteranide duett Erich ja Elmar. Me olime juba kaks aastat tegutsenud segakoori Kungla juures Salme Kultuurikeskuses.

Peale esinemist tuli meie juurde Eesti Piirivalve Ohvitseride Kogu esimees kolonelleitnant Johan Saar, kes tegi meile ettepaneku tulla septembrist alates Piirivalve Ohvitseride Kogusse, kus ohvitseride täienduskursuste isamaalise kasvatuse tundides hakkame esinema isamaaliste ja sõdurilaulude ettekandmisega ohvitseridele. Olime meeleldi nõus ja nii algaski meie pikaajaline kontserttegevus Piirivalve Ohvitseride Kogus, koosseisus lauljad Erich Einlo ja Elmar Kasesalu, akordionist-laulja Ralf Kaup ja viiulivirtuoos, esimese Eesti Kaitseväe eruleitnant Feliks Tamm. Ralf Kaup oli juba tollal EVTÜ Põhja piirkonna esimees ja „Vabadusvõitlejate marsi” autor. See oli Vabadusvõitlejate Ansambli põhikoosseis, hiljem liitus meiega veel kaitseliitlane-akordionist Leo Mürkhein ja Gunnar Vompas, laulja Einar Johanson ning kauaaegne Estonia ooperikoori laulja Karli Kannelmäe. Siis sai ansambli nimeks Kaitseliidu Vabadusvõitlejate Ansambel.

Esinemisi jätkus küllaga: vabadusvõitlejate piirkondlikud ja üleriigilised kokkutulekud, represseeritute ja Memento koosolekud, mitmed kontserdid-kokkutulekud Sakala Kultuurikeskuses ja mujal vabariigis.
2000. aastal liitus lühiajaliselt veel kaks lauljat-veterani. See oli ansambli suur koosseis, millega tähistasime ajakirja Kultuur ja Elu peatoimetaja pr Tea Kurvitsa poolt organiseeritud ansambli 10. aastapäeva juubelikontserdiga Salme Kultuurikeskuses 6. novembril 2004.

Piirivalve Ohvitseride Kogu soovil koostasin 1999. a lõpul oma esimese sõdurilauliku „Vennad, tehkem puhtaks hääled”, mis ilmus Kaitseministeeriumi poolt tiraažis 2500 eksemplari ja jagati välja Eesti ohvitseridele. Teine sõdurilaulik, Kaitseväe juhataja poolt tellitud „Eesti sõdurilaulik”, mis anti välja ajakirja Kultuur ja Elu poolt, ilmus 2005. aastal. Selle lauliku kõik 60 laulu salvestas 2-le CD-le ka Eesti Kaitseväe orkester kolonel Peeter Saani juhatusel ja see on müügil – laulik ja 2 CD-d ühes pakendis, kõigis muusikakauplustes.

Vabadusvõitlejate ansamblist on lahkunud igavikku kolm kõige vanemat liiget ja ansambli aktiivne tegevus on lõppenud. Viimane suurem esinemine oli ansambli väikesel koosseisul (Kaup, Kannelmäe ja Kasesalu) käesoleva aasta Võidupühal 23. juunil Mustamäe männipargi uuel laval, mis kestis kaks tundi. Kord kuus laulab ansambel ka Kaitseliidu Peastaabis toimuval koosolekul. Väiksemaid esinemisi teeb pea iga kuu ansambli duett Ralf Kaup ja Elmar Kasesalu – seni, kuni jätkub jõudu ja tervist.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv