Kultuur ja Elu 3/2009


Kultuur ja Elu 2/2009

 

 

 

 



Jaan Alliksoo püstitatud “Eiffeli” torni asukohal paiknes arvatavalt ka kunagine Ungern-Sternbergide valetuletorn.

Hiiumaa – legendide saar

Jaan Alliksoo

Kõik see algas umbes 300 aastat tagasi, kui siinsetel maadel elas ja tegutses Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternbergi vanaonu Jacob Engelhardt. Nagu ajalugu räägib, olla ta püstitanud siia, kus mina elan, valetuletorni ja kuna ta lasi Kõpu torni pimeks panna, siis laevad, kes tulid ulgumerelt ja ootasid Dagerorti (praegune Kõpu) tuletorni tuld, et Näkimadalatest õigel ajal ära keerata, siis – kuna tuli oli 20 kilomeetrit edasi tõstetud – võite isegi arvata, mis juhtus. Kõik pidi toimuma muidugi tormistel ja udustel öödel, kui tähti ei paistnud. Vähe sellest, Ungru mehed läksid paatidega ja tapsid kõik laevamehed ja röövisid kõik väärtusliku. Kuna laipu ei aidanud merre jätta, siis toodi need maale ja maeti Kabelimäele, mis asub minu majast 400 meetri kaugusel. Teistel andmetel asus seal sajandeid tagasi Kootsaare kabel koos surnuaiaga, millest ka nimi Kabelimägi.

Mina arvuti taga seda lugu kirjutamas ja teie hommikukohvi juues ei oska seda tegelikku õudust ette kujutada, mis tol ajal valitses. Kuna randröövlid olid ju kohalikud, siis oli kindlasti nende hulgas ka minu esiisasid, kes pidasid tehtut loomulikuks ja vajalikuks tegevuseks pere toitmisel. Seda ei saa neile kuidagi pahaks panna, sest ajad ja eetikanormid olid natuke teised ja euronõuete tulekuni veel üle 300 aasta aega. Minu isapoolne vanaisa oli laevakapten, kelle pilt ripub praegu seinal minu kõrval ja jälgib rangelt minu kirjatööd, minu isagi oli meremees, kelleks tahtsin saada ju minagi. Sellepärast ongi see teema ühtlasi nii aegadetagune ja kauge, kuid samas ka lähedane.

Umbes 1973. aastal käisid arheoloogid seal kaevamas ja nende lahkudes jäi maha hulgaliselt inimluid. Isegi paar pealuud sai lapsena koju mängida toodud. Kahjuks on see ajalooseik unustusse vajunud ja selle artikli mõte ongi selles, et äkki keegi teab sellest midagi rohkem ja võtab ühendust.
Mõõdunud laupäeval oli ilus ilm ja käisime õega vaatamas seda kohta, mida kohalikud teavad Kaplimäena. Sinna ongi maetud kõik need paljud meremehed, kes Ungru ohvriks langesid. Kartsime, et kohta tähistav silt on aastatega kaduma läinud, aga oh imet, oli alles: Kabelimägi, maa-alune kalmistu 16.–17. sajand.
Kirjandusest ja filmindusest tuleb sarnase asja näitamisest-kirjutamisest meelde ainult film „Verekivi“. Kõik need vanad inimesed, kellega olen sellel teemal rääkinud, teavad seda lapsest saadik, aga ajalooürikutes mingeid fakte ei ole suutnud mina leida. Eriti on mulle meelde jäänud kunagise kohaliku loomaarsti Richard Võsamaa jutud sellel teemal. Sellest kuulnud olen muidugi ka oma isalt-emalt ja tädidelt-onudelt. Siis tekkiski mõte ajalugu tänapäeva tuua.

Pidanud nõu mitmete vanade meremeeste ja kaptenitega, sai selgeks, et libatorn pidi olema enam-vähem samal kohal, kus on minu maja. Tegin 31-meetrise torni ja panin selle otsa tule põlema. See on ju selge et tänapäeva laevad selle õnge ei lähe, sest moodsatel laevadel on hoopis teised navigeerimisvahendid. Kavas on panna torni tippu stend koos kaardiga ja näidata nooltega, kus asuvad Näkimadalad, Kõpu tuletorn, Reigi kirik, Tahkuna, Ristna tuletornid, minu libatorn; kust tulid laevad, kuhu meremehed maeti, väike skeem selgituseks, miks laevad karile sõitsid jne. See on nagu lahinguväli, mis on minu torni otsast nagu peopesal.

Ainuke laev, mida ise olen Näkimadalatel näinud, oli Aldebaran, mingi suur vene kalalaev vist. Laev oli maalt hästi näha ja püsis karidel aastaid, kuni sügistorm ta lõplikult lammutas. Libatorni tegemise mõttele aitas kaasa ka see, et meie kandi rahvast on ajaloos kutsutud vandiraiujateks ja Eiffeli torni kujuliseks sai tehtud sellepärast, et kuu lõpus on Eiffelil 120. aastapäev.
See jääb muidugi igaühe enda otsustada, kui palju selles on legendi ja palju tegelikku ajalugu, aga see ei olegi tähtis, sest kes saaks 100% kinnitada, et Ristimäel kaks pulmarongi kokku põrkasid või kas kivilabürindi Kootsaare neemele ehitasid laevahukust pääsenud meremehed või tegi keegi külamees nalja.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv