Kultuur ja Elu sügis/talvenumbri 4/2020 sisukord:

Intervjuu
4 Harry Erm – lootus oli kuni lõpuni. Saatusel oli minu jaoks teine plaan: sain võidelda Eesti Leegionis ja viibida Siberi vangilaagris. Tagasi tulles ootasid kolhoosid ja sovhoosid ning muu nõukogude reaalsus, aga ka noorpõlve­pruudid ja abieluõnn.

Toimetaja veerg
Tähelepanu, maaomanikud!

Elu
11 Aivar Mäe direktoriks olemise saladus. Selle, milles peitus teatridirektoriks olemise saladus, meisterdas ta ise. Ta ei läinud direktorit mängima ja julges olla rahvamees, kellega võis rääkida oma muredest, kasvõi vahtralehtedest.
21 Katkend elust. Meie päevad on täis kiirust ja muresid. Tema pruudi palvet, ehtida kolm korda aastas Sinimägede sangari Oskar Ruudu haud lilledega, olen püüdnud ka täita.
69 Tudengid leevendavad eakate üksildust. Noorte ellukutsutud projekt pakub võimalust käia vabatahtlikuna hooldekodudes ja rääkida juttu seal elavate inimestega.

Tagasivaade
22 1944. aasta suurpõgenemine Läände. Ühe paadipõgeniku lugu. 1944. aasta hilissuvel ja sügisel põgenes Eestist II maailmasõja pöördelisel hetkel sissetungiva Punaarmee eest Läände ligi 80 000 inimest.
18 Viimane õhurünnak Tallinnale. Seekord ründasid linna, eelkõige sadamat ja seal seisvaid Saksa laevu Nõukogude Balti laevastiku õhujõud.
46 Nursi kooli noored vastupanuvõitluses. Nursi koolist võrsunud paljud noored osalesid vastupanuvõitluses kommunistlikule vene okupatsioonile. Nad on seda väärt, et sünnimaale truuks jäämise ja nende vastupanuvõitluse lugu meenutada ja jäädvustada.
51 Julgete Võru koolinoorte loodud Ugandi-nimeline vastupanugrupp käivitas 1945. aasta sügisel põrandaaluse ajalehe Ugandi, osaledes ka metsavendade toetamisel.

Ajalugu
30 Sajand Setumaa kojutulekust II. Tänavu möödub sada aastat Setu ehk Petserimaa liitmisest Eestiga. Tänu Vabadussõjale vabanes Setumaa aastasadade painest.
36 Solovetsi lugu. Inimkannatuste sünge peatükk. 15. sajandil asutatud Solovetsi klooster on olnud Venemaa oluline usukeskus ja piirikindlus. Klooster on läinud ajalukku Nõukogude Liidu esimese koonduslaagrina, kuhu Suure terrori aastatel sattusid ka paljud eestlased.
58 Molotovi-Ribbentropi pakti eelloost. Nõukogude sõjaväeluurajad Varssavis 1939. aastal. Molotovi-Ribbentropi paktil oli oluline roll II maailmasõja puhkemises ja veel suurem mõju Ida-Euroopa edasisele saatusele.

Kultuurilugu
52 Maestro oli kuulus mees, aga meie ainult lapsed. Peterburis Konservatooriumis hariduse saanud Voldemar Taggo oli Eesti silmapaistvamaid muusikategelasi, kes märkimisväärse osa oma elutööst pühendas Pärnule.
72 Venemaa üks tuntumaid diplomaate Carl Friedrich Theodor von Waeber oli pärit Liivimaa rüütelkonda kuuluvast aadlisuguvõsast, kes oma karjääri jooksul täitis ametikohustusi Hiina- ja Korea keisririigis.
74 Kuidas väärtustada kunsti koduseinal? Paljud meist veedavad päevas märksa rohkem tunde koduseinte vahel kui kunagi varem. Millest need seinad meie ümber kõnelevad, mis pildid neilt vastu vaatavad?


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!