Kultuur ja Elu 1/2015


Kultuur ja Elu 4/2014

 

 

 Sunu algkoolis toimus pidulik vastuvõtt, esireas auväärses vanuses leegionärid.
FOTO: GUNTIS VANAGS

Nende jaoks on meil kogu maailma aeg

tekst: Kadri Tera,
Eesti Leegioni Sõprade Klubi

Tänavu tähistati Riias Läti Leegioni päeva juba 25. korda. Kaunis päev algas jumalateenistusega Riia Jaani kirikus. Kirik oli rahvast tulvil, teenistuses oli tunda lugupidamist ja suurt austust oma leegionäride vastu. Kõik toimus kiirustamata ja rahulikult, andes mõista, et nende jaoks on meil kogu maailma aeg.
Sealt liiguti edasi vabadussamba juurde. Oli uhke ja ülev tunne astuda läbi lippude spaleeri, kus peale Läti ja Leedu lippude nii mõnigi meie enda kodune sini-must-valge lehvis. Need polnud ju lihtsalt lipud, need olid ka inimesed, kes neid lippe auga hoidsid. Meie ohutus oli väga hästi kindlustatud politsei ja turvafirma poolt, väljaspool nende ridasid oli neid, kellele meie tegevus oma valikulise ajalootundmise tõttu ehk arusaamatuks jäi.
Harukordselt soe ja päikeseline ilm oli kui kingitus. Ausamba esine täitus kiiresti peamiselt puna-valgete õite merega. Ja ka pärast ürituse lõppu jätkus inimesi, kes lilli mälestussambale tõid.
Leegionipäev jätkus mitmes paigas üle Läti. Üks suurematest üritustest toimus Lestene Vennaskalmistul, teine Krustpilsis, aga neid oli veel. Läti rahvas mäletab oma sangareid.
Krustpilsis toimub alati pisikene rongkäik Jkabpilsi lossi juurest mälestussambani „Kritušajiem par Tviju” (Isamaa eest langenutele). Ääretult pidulik on võtta lipud ja neid on alati rohkesti, asetada need rongkäigu ette ja alles siis meenutada ning pidada kõnesid ja asetada lilled. Samamoodi ka lahkuti, ei mingit laiali jooksmist, vaid ilusti, lippurid ees ja ülejäänud järel.
Päev lõppes väga kauni vastuvõtuga Snu algkoolis. Väljas oli 10 aasta vältel koolis peetud Leegionipäevade teemaline fotonäitus. Saalis olid aukohal kohalike võitlejate pildid. Elus olevad leegionärid toodi saali käekõrval ja suure tänu aplausi saatel. Peeti kõnesid, jagati aukirju, esines ansambel. Gundars Kalve luges ette meie oma „Narva” veterani Mihhail Bendti kõne lätikeelse teksti.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv