Kultuur ja Elu 2/2014


Kultuur ja Elu 1/2014

 

 

 

 


Alfons Rebane on rahva mällu kirjutatud

tekst: Kadri Tera
fotod: Harri Henn


Meinhard Ruukholm kuulsat väejuhti meenutamas.

Esimest korda peale sõda tulid Viitna-Pauna kandi metsavennad ja nende noored sugulased kokku kümme aastat tagasi. Sinna, suurte Pauna laante vahele avati tookord mälestusrist kolonel Alfons Rebasele, kes tõusis just seal metsavendade võitlussalga juhiks. Sinna sai rajatud eestlastele nii omane rõngasrist nelja rüütliristiga kividest laotud alusel, peal tekst – „Siit alustas oma sõjateed kolonel Alfons Rebane (1908–1976)”. See sai teoks maaomaniku, Lembit Sõmeri soovil ja tahtel ning kohalike meeste kätetööl.

Muidugi on ka riik andnud meile kauneid mälestusmärke. Neid kõikide rõõmuks kivisse raiunud või vääriliste rinnale kinnitanud. Paljud neist väärilistest seisavad eeskujudena meie ees, teistest ei pea me ise midagi. Sealsamas need, kes ehk veelgi enam väärt oleks, on riigimeestele harva meelde tulnud – kahjuks seisab nende hulgas ka Alfons.
Pole hullu – rahvas mäletab ja rahvas tasustab.
Meie kohtumiskohaks saab Viitna kõrtsi esine platsike. Päev on meile õnnistuseks tõeliselt suvine. Kuum päike sillerdab helesinises taevas, ajaloolise Viitna kõrtsi kauni hoone ümber aga lendavad kümned suitsupääsukesed, kiites oma lauluga Eestimaad ja meid, ning justkui teades, et täna läheme austust avaldama tõelistele eestlastele. Ka nemad teavad, et Eesti legendaarseim sõjamees on sama suur riigi sümbol kui seda on nemad rahvuslinnuna.
Sealt sõidame üheskoos edasi. Nende kaunite Virumaa metsade vahel oleksid meist vähesed suutnud õiget sihti leida. See-eest on terve teekond eesseisvasse metsasügavustesse tõeliselt metsavendade vääriline! Sügaval laanes kujuneb viimane lõik, mida autoga läbime, metsaelu sissejuhatuseks meie autojuhtidele. Sealt edasi tuleb minna jala. Vasakule teepervele jääb selge sillerdav oja, pea kohal koonduvad õielehes oksad kauniks spaleeriks, terve mets on täis linnulaulu. Inimese asi keset seda ilu on leida teel vähem porine ja kuivem koht kuhu astuda, hea peremees oli väga vesised kohad meie õnneks katnud kuuseokstega.

Metsavälule koguneb meid kolmkümmend

Kümne aasta eest mind seal ei olnud. Siis, mälestusristi pidulikul avamisel, oli olnud rohkem rahvast. Poolesaja ringis.
Nüüd olid kohal need, kellele metsavendade ja Alfonsi lugu ka tegelikult korda läheb. Koos omadega, ka nendega kelle nime ja nägu ehk ei teata, aga kellega süda tuksub koos, on alati kodusem, kui koos nendega, kes tuttavana, aga võõral meelel seltsi on sattunud. Asetame mälestusristile kaasa võetud lilled, küünlad ja lipud. Alles siis saavad sõna kokku tulnud
Koosviibimise avab Lembit Sõmer, räägib mõne sõnaga koha ajaloost ja annab juhatuse õpetajale, kes ürituse sisse õnnistab. Sõmer annab põgusa pildi selle metsa ja eraldi mälestusristi koha ajaloost, sellest kuidas sealsed metsatalud olid hävitatud, et nendest ei saaks aidata metsavendi. Kuidas nendes samades külades tapsid kommunistid meie armsaid Eesti naisi ja lapsi räiges ihaluses hävitada Eesti rahvas. Ka sellel samal armsal välul oli kunagi seisnud kaunis Eesti talu.



Legendile kõige lähemal: Alfonsi õetütar Marina Rebane ja truu perekonnasõber Erki Nurk.

Meie väiksus on meie kahjuks maha mänginud

Võitjate tegusid ei peeta genotsiidiks. Ennekõike on numbrid need, mis suures ilmas loevad, mitte pelgad protsendid. Protsendid on just nagu statistika, midagi ähmast, aga numbrid, eriti kui need pole täisarvud, mõjuvad usaldusväärsemana. Meie väiksus on meie kahjuks maha mänginud. Kui tapetakse suure maailma mõistes liiga vähe, pole see justkui probleem? Kui aga palju, siis pole meid ju piisavalt. Kui aga ei jää kedagi, siis kes mäletab neid kes kannatasid?
Just metsades algas Alfonsi ja paljude teiste sõjatee. Nii antakse kokku­tulnutele ülevaade Alfons Rebase metsavenna-aastatest. Seejärel saab sõna Meinhard Ruukholm, kes räägib oma sõjateest, mis viib meid Soomest Tartu alla ja lõpuks läbi Tšehhi põrgu.
Ilusate kõnede kõrvale kiidame Alfonsi vägitegusid. Teod, millest rääkimine ei saagi otsa ja ikka alati tuleb selline uhke tunne sisse: näete! See on meie poiss! Alfons on ennast nii kõvasti Eesti sõjaajalukku ja rahva mällu kirjutanud, et lausa patuks on saanud seisukoht, et tema auväärne nimi tuleks unustada. Alfons on eestlane, keda armastatakse. Alfonsi unustust soovivad Eesti vaenlased, kes tunnevad nii hirmu kui ka viha, kuuldes tema nime. Kui aga teda unustusse sundida, siis saab temast Eesti rahvajuttude lahutamatu osa. Meie oma tabamatu ja surematu Eestimaa kaitsja!

Telefonikõne Kadriorust

Kui sõnavõttudega ring peale saab, ei saa meenutamata jätta Alfonsi õde Astridit. Selsamal maikuu õhtul, kuus aastat tagasi, suikus ta oma kodus rahulikult viimsele unele. See kurb kokkujuhtumine tõi huulile meenutused sellest suurepärasest Eesti naisest, tõelisest Narva patrioodist.
See kurb sündmus oli kui enne. Tol aastal oli Alfonsi sajas sünnipäev, suur juubeliaasta... Astrid ootas neid pidustusi ja ehk oli Alfons see, kes oma õde säästis? Tol aastal (2008) keelati ju kõik ära ja kästi Alfons Rebase nimi unustada – ühe telefonikõnega Kadriorust! Nagu ei elakski Eesti Vabariigis, kus võib vabalt oma sangareid hinnata.
Kui jutud saavad otsa ja laulud lauldud, suundume ühte kenasse tallu. Pakutakse ehtsat ja maitsvat hernesuppi. Tõsteti toost Alfonsi ja metsavendade auks. Vestluses saime üksteisega tuttavamaks.
Õhku aga jäi vaikne küsimus. Kümme aastat tagasi sai alguse see kaunis komme, leidis omale koha too mälestussammas. Mis saab kümne aasta pärast?


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv