Kultuur ja Elu 4/2009


Kultuur ja Elu 3/2009

 

 

 

 


Tallinna vanad kohvikud

tekst: Andres Klemet

Paljud kohvikud on ajaga seoses elanud läbi uuendusprotsesse. Oleme näinud, kuidas Tallinna kohvikud loobusid ettekandjatest, mil moel on muutunud teeninduskultuur jm. Aeg on toonud nii head kui halba. Võrsunud on uusi kohvikud, mille ülelugemine pole enam üldsegi nii kerge kui mõnikümmend aastat tagasi.

Kohviku mõistega on seostatud enamasti kohta, kus pakutakse kohvi, teed jt kuumi jooke, saiu, pirukaid ja kooke. Kohvikuajaloos on olnud alkoholivabu perioode, kuid tänapäeval selles osas enamasti piiranguid pole. Kui kolmekümnendail sai mõnes kohvikus veini või õlut tellida, taastus nõukogude ajal möödunust laiaulatuslikum alkoholitraditsioon. Kuue- ja seitsmekümnendate aastate kohvikutes sai küll erinevat sorti alkoholi tellida, ent viina või õlut me tollest ajast kohvikumiljöös ei mäleta. Näiteks Pärli kohvikus piirduti mitmel perioodil alkoholi osas veiniga.
Nüüdseks on kohvikumõiste avardunud. Kahekümnenda sajandi esimesel poolel polnud meie kohvikud just lõunatamise jaoks. Hiljem, nõukogude ajal, hakati näiteks mitmetes Tallinna kohvikutes kuumi roogi pakkuma. Ent mitmes kohvikus piirduti ses suhtes viinerite ning lisanditega.
Meie kohvikutes pole üldiselt palju tantsitud. Kolmekümnendail oli ses osas erandiks kohvik Marcelle, paik, kus nüüd asub restoran nimega Maikrahv. Nõukogude ajal on siiski jalga keerutatud kohvikutes Tuljak, Romantik, Mustamäe. Elava muusika traditsioon on meie kohvikutes olnud palju tagasihoidlikum kui restoranides. Kummalisena tundub, et neljakümnendate teisel ja viiekümnendate esimesel poolel kostis õhtuti pillihelisid isegi sööklates ja toidubaarides. Muusikalembelisteks sööklateks või toidubaarideks olid Viru, Kopli, Pelgulinn, Tervis, Hiiu, Astoria, Nõmme raudteejaama einelaud jt.
Ideaalse kohvikuna võiks ette kujutada paika, kus on viisakas teenindamine, meeldiv aroom, kus tarvitatakse peaasjalikult kohvikulikke tooteid. Meeliskohvik võiks sobima vestluse- ja ajaviitepaigaks. Tõelist kohvikut iseloomustab pidulik ning turvaline õhkkond, mitte läbikäiguhoovi hõng. Kohviku õhustikku mõjutavad ajalehelugemisvõimalus ning lauamängud.
Ettekandjate traditsiooni on raske majanduslikel põhjustel taastada. Mõnede arvamuste järgi on vaikus või elav muusika parem kui valjult kostev raadiosaade või juhuslik makimuusika.
Kultase ajad ei kipu eriti taastuvat, ent edendada saab mõndagi.

Päris algusest

Eestimaa ei olnud mahajäänud paik ka kohvikute osas. Üks kohvimaja tegi uksed lahti Narvas juba aastal 1697. Esimene kohvik avati Tallinnas 1702. aastal. Kohvikust on teada ainult omaniku nimi Alphonso Tellado Carvallido. Too kohvik sulges uksed 18. sajandi esimesel veerandil. Seepeale jätkus kohvikuvaikust pooleks sajandiks. Andmete puudumine ei välista mõne kunagise kohviku olemasolu.
1774. a alustas Niguliste tänaval tööd kohvik Stadt Hamburg, mis peibutas külastajaid odavate toitude ja jookidega. Too mõnus kohvik oli praeguse aadressi järgi Niguliste 2. Menüüs olid hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid, kohv, tee, šokolaad, veinid, liköörid, koogid, jäätis. Kohviku juures oli asutuse nimi juba hotell, kus oli ka restoran.
18. sajandil avati mitmeid kohvikuid, nimetades neid ka trahteriks, ning pakkudes seal ka sööki-jooki. Näiteks 1971. aastal tegutses (Toomkooli 7) kohviku moodi asutus, kus sai mängida piljardit. Tolle kohviku omanik Gilly jätkas hiljem Niguliste tänaval, hotelli Hamburg vastas. Selles asutuses tegeleti ka tubade väljaüürimisega. Paralleelselt Gillyga töötab Joseph Grigory kohvik aadressil Pikk jalg 14.
Üheks vanimaks kohvikuks võib nimetada Vogti äri, mis kinnitas kanda Pikal tänaval, Suure Rannavärava lähedal. 1799 kolis Vogt Vana turu ja Kuninga tänava nurgale. Kuni sajandivahetuseni peeti arvestatavaks kohvikuks ikkagi tuntud headuses Hamburgi.


Maiasmokk

Tallinlastele on omaseks saanud Maiasmoka-nimeline kohvik ja kondiitriäri. Vanema generatsiooni esindajad määratlevad seda ilusat hoonet lakooniliselt. "Stude". Selle kohviku erilisus on seotud vanusega. Baltimaade vanemate eesotsa pretendeeriv kondiitriäri kinnitas kanda juba aastal 1789. 1917. aastast alates tegutseb seal pood, ent kohvikut pole.
"Stude" nimi on seotud kondiitriäri omanikuga, kes tegutses hoones aastatel 1864–1940. Tallinlased mäletavad Maiasmokka seitsmekümnendaist aastatest peamiselt kondiitri- ja pagaripoena, kuhu kerkis ka iseteenindav ja alkoholivaba väike kohvik. Tegemist oli justkui püstijalabaariga, kuhu oli õnneks ka mõned lauad jäetud.
Kuigi Maiasmokka põhiruumis (esimesel korrusel) pole ettekandjaid, on Maiasmokk mõnusalt kohvikuhõnguline koht. Maiasmokk paistab silma ka biidermeierliku siseakujunduse poolest.

Pärl

Eriti populaarne kohvik asus aadressil Pikk tn 1. Toomina tuntud kohvik tegutses aastail 1934–1944. Sellesse pisikohvikusse mahtusid kuus lauda, teenindasid kaks ettekandjat. Too kohvik peibutas peaasjalikult sealsamal kõrval asuva Päevalehe toimetuse ja trükikoja töötajaid. Nõukaajal sai Pika tänava alguses tegutsev kohvik nimeks Pärl.
Möödunud aastakümnetel on see kohvik oma kolme saaliga hiilanud omapära tõttu – eriti suurepärased olid seal kondiitritooted. Kuuekümnendail müüakse seal torukujulisi torte, nimega "Erikujuline". Hiljem pälvisid populaarsust tort "Pärl", "Valeri" küpsised ja muud firmatooted. Pärlis nõukogulikku vaimu kandvaid ettekandjaid eriti polnud, kohvikus võtsid aja maha näiteks kirikuinimesed, vanemapoolsed tallinlased. Tundus, et Pärli-seltskond kolis mingil ajal Maiasmoka päevinäinud ruumidesse, Pärli kohvikust mitte eriti kaugele.
Pärlis serveeriti kohvi klaasidest. Kohvi telliti kannuga. Kohvikannud kaunistasid kohvikulaudu ka näiteks Harjus, Moskvas jm. Kuuekümnendail ja hiljemgi võis kohvikulaudade peal näha karafine. Pärlis napsitati tagasihoidlikumalt kui näiteks Harjus või Narvas, kuid äärelinna kohvikutes oli asi kõige vindisem. Pärlis piirduti mingil pikal perioodil kangema kraami osas veiniga, soojadest toitudest pakuti viinereid, omletti.
Selles kohvikus polnud riidehoidu ja üleriideid sai riputada konksude otsa. Pärli õhkkond ei kippunud üle piiri minema. Päris kõrtsikakluseks võis halvematel aegadel ja harva minna näiteks Kajas, Szolnokis, Harjus. Pärlit külastas palju veidrikke, kuid eks neid leidus mujalgi.
Juba mitu aastat tegutseb endise Pärli kohviku ruumes kauplus ja endist kohvikut meenutavad vaid seal müüdavad tassid ja teised lauanõud.

Helsinki

Aadressil Viru tn 18 on kohvikutraditsioonid ammused. Seal joodi kohvi juba 19. sajandi lõpuaastatel. Kolmekümnendail kandis sealne asutus nime Filipyts.
Kuuekümnendate esimesel poolel on seal tunda mõnusat kohvi- ja suitsusegust lõhna. Hall õhk hõljus üsna tuntavalt ja müstiliselt ka Harju, Narva, Pärli jt kohvikutes. Lemmikus võis nelja- ja viiekümnendail ka väikest orkestrit kuulata. Üheks kaasalööjaks oli ses osas akordionist Eino Avarsoo. Hiljem hakkas kohvikuliste tuju tõstma muusikaautomaat.
Muusikaautomaate võis näha-kuulda ka kohvikutes Energia, Pegasus, Harju. Masinast orkestriasendaja toimis mingil ajal ka restoranides Pärnu ja Kaukaasia. Et lustikummutist muusikavaimu välja meelitada, tuli sinna viis kopikat sisse lükata. Hiljem saab Lemmikust jäätisekohvik, mis kujuneb armastatud noortekohvikuks.
Lemmiku nooruslik ja positiivne aura hakkab mõningate klientide tõttu kahanema. Ettekandjad on hädas lõnguste ja teiste pahade poiste või tüdrukutega, kes istuvad pealinna vanas kohvikus pikki tunde, kas või terve päeva, hoides kohti kinni midagi eriti tellimata. Hiljem rivistusid igat tüüpi tegelased (karvased, punkarid, hevid jt) Harjumäe vabaõhukohvikusse (Varblane), Pegasusse või Moskvasse.
Lemmiku noortekohvikust saab hiljem lihtne püstijala-pirukabaar, kuigi Lemmiku silt ilutseb Viru 18 kohal edasi. 1996. aastal avatakse Lemmiku ruumes odav pitsarestoran Mona Lisa. Teeninduskultuur ja õhkkond on seal muljetavaldav. Hiljem jätkatakse taas Lemmiku sildi all, kuid kohvikut on kerge sööklaks pidada. 21. sajandil on mõnda aega Lemmiku ruumid kasiino käes. Aastal 2009 avab selles majas uksed Helsinki lokaal. Helsinki nimi figureeris ammustel aegadel Viru 6 aadressil, kohas, kus valitseb lokaalivaim ka tänapäeval.

Viru

Viru tn 1 asus restoran Kuning, mille hilisemaks nimeks sai Viru. Menupaiga uksed tehakse lahti aastal 1937. Ülakorrusel tegutseb restoran, esimesel kohvik. Ülakorrusel kuulatakse erinevatel aegadel mitmeid orkestreid. Tuntum neist oli Four Singers. Viiekümnendate aastate ajalehed reklaamivad Viru teisel korrusel mängivat Eduard Kurdi okestrit. "Viru lakas", nagu seda paika kutsutakse, musitseerivad teiste seas Georg Metssalu, Uno Veenre, Uno Naissoo, Gennadi Podelski, Eri Klas ja paljud teised tuntud muusikud.
Alumisel korrusel, kus töötab nõukaajal pikki aastaid toidubaar, tegutseb kolmekümnendail elegantne kohvik, kus muusikalist meelelahutust viieliikmeline ansambel, kus akordioni ja löökriistu mängib Raimond Valgre. Ülejäänud muusikud olid Erich Hendla (viiul, saksofon), Karl Aavik (saksofon, klarnet), August Saarm (trompet, kitarr), Teofil Maiste (klaver).
Saksa okupatsiooniajal on üleval oleva restorani nimeks Hanseaten (ja Atem).
Möödunud aastakümnetel täidavad need Viru ja Vene tänava nurgal olevad ruumid söökla ja toidubaari ülesandeid. Viiekümnendatel pole ülakorrusel olevas sööklas veel elava muusika traditsioon katkenud. Esimesel korrusel tegutsenud toidubaar on toiduvaliku- ja kvaliteedi ning hindade poolest hinnatud; järjekord venis sageli pikaks, kuid läks vilksalt edasi. Ülakorrusel tegutsenud šveitseri ja ettekandjatega söökla oli üpris soliidne.
Juba mõnda aega sätib Viru söökla ja toidubaari piirkonda ennast siinne kaubamaja, nagu hoone algusaegadel. Ülakorrusel on aga praegusel perioodil vaikus.

Nimeta baar

Suur-Karja 4 on aastakümneid kohvi- ja kohvikõrvast pakutud. Kolmekümnendail töötab neis tubades Heinmanni kohvik. Möödaläinud aastakümnetel mäletame seal Harju kohvikut, mis on Tallinna kohvikuelus suurt osa mänginud. Segadust tekitab tõik, et mingil ajal enne sõda kandis Roosikrantsi tänava ja Vabaduse väljaku nurgal olnud kohvik samuti Harju nime.
Viieümnendail hoiab seal Suure Karja tänava justkui kahte ühendatud majja asuva kohviku õhkkonda üleval väike meeleolumuusikaorkester. Ühes neist tegid kaasa Enn Kandvere (viiul), Arved Haug (saksofon), Aadu Mutsu (klaver) ja Uno Veenre (kontrabass).
Harju kohviku kondiitritooted on omapärased ja hinnas, seal valmistatakse pisikesi kooke, kandilist vahvlitorti. Harju elab isegi üleminekuaja üsna hästi üle, kui võrrelda mõne teise kohvikuga.Harju kohvik on peibutab läbi aegade hubasuse ja kohvikuliku õhkkonnaga. Harjus mängib kuuekümnendail ja hiljemgi muusikaautomaat, elavat muusikat on seal hilisematel aegadel kuuldud harva. Üheksakümnendate keskel alustab endise Harju kohviku ruumes tegevust iiri-stiilis pubi Nimeta Baar.

Võit

Suur-Karja tn 18 tegutseb 30-ndatel lokaal, mille nimeks oli esialgu Arkadias, seejärel Meriklubi, veel hiljem aga OK. Kunagise laenupanga majas on kohvik tegutsenud läbi aegade esimesel korusel ja keldris. Mõnel perioodil on asutus olnud kas söökla, baar või kohvik. Muusikalist meelelahutust pakuvad seal erinevatel aegadel mitmed orkestrid, nende seas Kirillovi mandoliinikvartett. 1948. aastal lahutavad seal meelt Vladimir Sapožnin, Leo Tauts jt.
Viiekümnendatel kutsutakse ajalehereklaami kaudu sinna kohvik nimega Võit. Kuuekümnendatel näeb Suur-Karja tänava poolkaarjate akendega saalis sööklat, kus münte aparaati visates võib saada supi või prae. Võidu allkorrusel tegutseb söökla, kus võlvide alla kogunevad kahtlased õllesõbrad. Väljaviskaja ülesandeid täidab möödunud aastakümnetel šveitser, kuid Võidus teatavasti mundrimeest pole.
Hiljem on kohvik-restoran mitu korda nime vahetanud: Tooro, Avec, Oscar. Peale järjekordset vaikust hakkab seal tööle Buffet ja Koffik, Vanalinna kohvik, seejärel praegugi keldris töötav vinoteek.

Corso

Vabaduse väljaku ja Roosikrantsi nurgale kerkib 1932. aastal moodne ja kaunis Corso kohvik. Kahest eri värvi saalist asub roheline saal Vabaduse väljaku pool, punane aga Roosikrantsi tänava pool. Seoses omaniku vahetamisega sai Corsost uus kohvik, mille nimeks pandi Harju. See nimi, nagu juba mainitud, on tekitanud kohvikuajaloos segadust, nagu ka Astoria, Metropol, Gloria jt.
Pärast pikka vaikust tekkis seitsmekümnendail endise Harju ruumidesse Rae restoran. Corso perioodil aitas meeleolu luua Corso trio: Jasha Shumjatsher (viiul), Jakob Aalak (tšello), Harry Keltjanov (klaver), mis viljeles salongimuusikat. Varem peeti hästi tüüpiliseks kohvikupilliks viiulit.
Pärast mõnekümneaastast pausi seab seitsmekümnendail sellesse piirkonda end sisse Rae restoran, kus musitseeris tol ajal tulevase ansambli Apelsin algkoosseis. Mingil ajal tegutses seal pinaist Paul Reimetsa jazzkvartett.

Palace

Kunagise Peetri hotelli kohale ehitatud Palace hotell valmib aastal 1936. Kuuekümnendaist peale on Pärnu maantee poolele jäänud kohvik, mille kõige kauem vastu pidanud nimi on olnud Palace. Vabaduse Väljaku poole jäi väike ja sümpaatne restoran, kus oli kuuekümnendail jazzihõngu tunda.
Palace kohvik peibutab nii möödasõitjaid kui -kõndijaid, seal saab sooja toitu ja sealne kohv on hinnas. Kord mäletan seal aga ühte ettekandjat, kes pahandas seepeale, et teda liiga palju jooksutati. Peenetundelisusega ei paistnud silma ka kõik Harju ettekandjad. Ent see käis väheste kohta.
Palace kohvikus võttis kliente vastu šveitser, riidehoidjaid sai kohatud ka Harjus, Narvas, Energias, Lemmikus, Moskvas, Pegasuses.

Energia

Kohvik Energia, mida kohvikriisi ajal ka teebaariks nimetati, loobus ettekandjatest kaheksakümnendail aastail. Taskusõbralik ja suhteliselt mugav paik on seniajani vastu pidanud, meelitatakse ligi turiste ja ka kohalikke külastajaid. Kuue-, seitsme- ja kaheksakümnendate aastate Energias oli sissekäik ja garderoob paremal pool, praeguse sissekäigu poolel aga pesitses seinaga eraldatud kondiitripood. Energia kohvikuga seoses meenuvad pidulikud valged kardinad, muusikaautomaat, ent toiduvalik oli vanasti nüüdsest mitu korda kesisem. Kaheksakümnendail kuulsin sealt: "Kui ei ole jäätist, siis järelikult pole ka kokteili." Harjus öeldi kord nii: "Ma juba ütlesin, et seda saia ei ole." Kevade restoranis tervitati: "Kuhu te ronite." Schverini sveitser andis katkiläinud mantlitripi puhul nõela ja niidi.
Iseteenindav Energia on olnud inimsõbralik. Rida aastaid tegutses Energia kohviku kõrval üsna hubane pisikohvik, mis on hiljuti oma ruumid ohverdanud pangale.

Narva

Narva kohvik on aastakümnete jooksul saanud paljudele tallinastele omaseks. Alguses piimasaalina või toidubaari nime kandnud kohvik on erinevatele aegadele vastu pidanud. Aeg-ajalt on küll ruumide osas kriitikanooli õhku lastud, ent kohta on püütud ikka ja jälle parandada. Narva kohvikut on kiidetud teeninduskultuuri ja toidukvaliteedi poolest. Narva on üks väheseid kohvikuid, kus teenindavad seniajani ettekandjad.
1960. a avatud kohvik on näinud erinevaid päevi. Muuseas, algusaegadel oli kohvikulaudu tõstetud isegi kõnniteele.

Linden

Narva maanteega seoses oleks vale mööda vaadata kunagisest kohvikust Linden, mis tegutses aastatel 1917–1929 aadressil Narva mnt 4. Kunagise Lindeni piirkonnas kinnitasid üheksakümnendail kanda baar ja kauplus nimega Linden – nimi polnud juhuslik, tuletades kunagisi aegu meelde. Ammustel aegadel olevat Lindeni kohviku kohal olnud vana restoran Narva, Esimese maailmasõja ajal tegutses seal aga juba Lindeni kohvik.
1916. aastal avati maja teisel korrusel kohvik Empir, mis muudeti peagi Lindeniks. Kohvikus olevat olnud suured ruumid, pehmed vaibad, peeglid, tagaseinas mäletati loorberipuud. Esimestel tegutsemisaastatel oli Linden loomeinimeste kokkusaamiskohaks. Eriti populaarseks kojunes kohvik kirjanike ja luuletajate seas, alaliseks kliendiks oli seal poeet H. Visnapuu. Parimal ajal sai Lindenist õhtune kabaree. 1929. aastal tekkis sinna alkoholivaba kohvik, mis siiski üsna pea uksed kinni pani.
Kohvik-restoran Lindeni puhul ei tahaks mainimata jätta kohvikuorkestrit, kus osalesid tuntud muusikud Konstantin Paalse, Boris Jaanikosk jpt. Lindeni kohvikuhoone hävines märtsipommitamises.

Pegasus

Pegasus on olnud üsna originaalne, olles justkui oma nime vääriline. Kohvikuga seostub boheemlik õhkkond, vürtsi on lisanud sisearhitektuuriline omapära. Pegasusest mäletame ootelolevat pianiinot, mida ei olevat lubatud mängida. Seda võis vaja minna kunsti- ja kirjandusõhtutel. Pegasus oli oma algaegadel kohvik-klubi, ent hiljem muutus avatuks pea kõigile. Kaheksakümnendail ei vaadanud teenindajad pikalt istuvale noorte seltskonnale kõige parema pilguga. Kord muutus üks puhvetipidaja isiklikuks, nähvates: "Mis on niisugusest mehest üldse kasu?"
Filosoofilise hõnguga Pegasus oli kohviku Tallinn filiaal, mistõttu polnud tal oma kondiitritööstust. Pegasuse parimad ajad olid tõenäoliselt kuue- ja seitsmekümnendad. Juba mitu aastat on Pegasus tänapäevaselt restoranihõnguline.

Tallinn

Ajakirjanduses on olnud erinevatel aegadel suureks kõneaineks Harju tn 6 maja (enne Harju tn 48). 1939. aastal nimetati seda kohta Tallinna esimeseks kohvikuks, kuigi varasemad olid Stude, Tesloni kohvik, Schuberti kohvik Vene tänaval. Varem oli ka olnud Feischneri kohvik, mis tegi uksed lahti 1917. Ka on ülemüstifitseeritud Feischneri nimi, kes oli selle kohvikuga seotud kõigest neli aastat. Raske on ka Harju tn 6 maja pidada kohvikukultuuri sümboliks. Aga see ei pisenda Feischneri tublidust.
Vähesed teavad, et aastal 1920 avati Harju 6 majas Cafa Cirstein. Kohvik oli alkoholivaba. 1923. aastal peeti Cirsteini asutust kõige suuremaks ja mugavamaks kohvikuks. Kahes saalis oli istekohti kokku 200. Kohvikus mängis orkester ja seal tantsiti. Cirsteinile järgnesid selles majas restoran Küba ja kabree-restoran Savoy. Viimasest pärines ka möödunud aastakümnetel olnud trepp, mis on nüüdseks lammutatud. Järelikult oli selles hoones varieteevaimu juba enne varietee Tallinnat.
1932. aastal avatakse Harjumäel vabaõhukohvik, mis muutusi läbides on tegutsenud seniajani. 1933. aastal tehti lahti Harju tn 6 majas aga kabaree Ampiir. Järgmisel aastal kuulub kohvkuruum Kristliku Noorte Naisühingu söögisaalile. Kuuldu järgi olevat seal jumalateenistust pidanud omapärane juudi rahvusest kristlane Johannes Rubanovitsh.
1936. aastal läks kohvik legendaarse Feischneri kätte, kes kolis ära kitsaks jäänud Tesloni majast. Mainima peab, et Feischneri ajal toimus jutuks olevas majas suur ümberehitus. Kohvik oli tasemel, saades ajakirjanduse kaudu isegi ülistava hinnangu. Nõukogude ajast mäletame käsitletavast hoonest kohvkut nimega Tallinn. Õhtulehes määratleti seda seitsmekümnendail isegi kohvik-kombinaadiks. Ülakorrusel olnud kohvikus mängis viie- ja kuuekümnendail salongimuusikaansambel.
Kohvik Tallinn oli luuletaja Artur Alliksaare meelispeatuspaigaks. Maailmakuulus tšellist ja hilisem dirigent Mstislav Rostropovitš püüdis alati Tallinnast läbi tulles just selles kohvikus peatuda.
Kohviku allkorrusel mängisid eakad mehed malet, mõnikord sattus ruudulise laua taha ka daam. Sarnaselt Pärlile eelistas alumist saali soliidses eas publik. Juhuslikult läbilipsanud punkareid või hevisid vaadati seal pahura pilguga.
Tallinna kohviku kondiitritooted olid rikkalikult esindatud ja hinnatud. Müügisaalis oli alailma väga pikk järjekord, mis miskipärast väga vilkalt edasi liikus. Tordipakkijad olid omamoodi virtuoosid. Muuseas, kondiitritoodete poolest oli kuulus ka mõni äärelinnakohvik, näiteks Kelmikülas tegutsev Toome kohvik.
Hiljem Harju tn 6 kanda kinnitava George Browni pubibaariga pole küll kõik tallinlased eriti rahul, kuid omasuguste seas pole tal häda midagi. Teenindus on viisakas, vana vaimu oleks ka justkui õhus. Päris kohvikuhõngu seal enam pole, ent vahepealsed elava muusika traditsioonid on
teinud paiga huvitavaks. Ülemises ruumis aga püütakse ammuseid teatritraditsioone ikka ja jälle jätkata. Juba rida aastaid toimib Harju tn 6 allkorrusel Stereo baar.
Vale oleks mööda vaadata kuue-, seitsme- ja kaheksakümnendail töötanud Tallinn-baarist, mis
kannab erilisi mälestusi. Koht oli tuntud oma hea ja kange kohvi poolest, seal võis näha tuntud vaimuinimesi. Mõnikord nimetati baari "Julgete meeste" baariks, aga ka – vabandust! – neljakümne oina baariks.
Tallinna vabaõhukohvikut hüüti Varblaseks, Pegasuse kohta öeldi Hobukõrts. Niguliste piimasaal, kus oli kunagi ka kohvik, nüüd restoran Karikas, öeldi Pudrukõrts. Söökla Võidu allkorrust nimetati mõnel perioodil kloaagiks, Viru söökla teist korrust aga Viru lakaks. Hüüdnimesid on kindlasti muidugi rohkem.

Kultas

2.02.1937 tegevust alustanud Kul-tase kohvik Vabaduse väljakul kujunes Eesti kohvikukultuuri musternäidiseks. Kohvik alustas tegevust 1936. aastal valminud endise majaomanike Panga majas. Tollest kohvikust, mille asutas Nikolai Kultas, on jäänud suisa legendaarsed mälestused.
Kohvikus valmib 70 sorti torte, kohviliike on 12. Klientide käsutuses on Euroopa riikide tähtsamad ajalehed, võimalik oli kirja ja telegrammi teele lähetada. Saab isegi lasta oma ülikonda pressida; selleks puhuks varustatakse klient hommikumantliga. Kultase kohvik pakub tol ajal pea kõike vajalikku, alkoholi aga paraku mitte. Selles kohvikus peetakse ilukirjandusõhtuid ning muid kultuurüritusi.
Kultuurilembeline on ka Nikolai Kultase väike kohvik, mida kutsutakse Väikeseks Kultaseks, mis asub Niguliste tänaval, kandes nime Columbia. Too kohvik tegutseb ka sõjajärgsel ajal. Hiljem pesistes nendes ruumes pikki aastaid piimasaal, seejärel restoran.
Kultase suur kohvik elas läbi mitmeid ja segasid aegu, tegutsedes edasi ka pärast natsionaliseerimist ja Saksa okupatsiooni aastatel. Isegi Tallinna pommitamise eelõhtul oli kohvik avatud, orkester mängis. 1951. aasta Õhtulehest võib lugeda avatavast Moskva kohvikust. Tegemist on endise Kultasega.
Moskva kohvik on tõenäoliselt oma aja kohta parim, mis sest, et üleminekuajal mõneti ära vajub. Väga paljude külastajate jaoks ilmestas Moskva kohviku meeleolu salongimuusikaansambel. Eestis pole vist teist kohvikuansamblit, mis samatüübilisena niivõrd kaua, aastakümneid vastu pidas. Salongimuusikakvintett toimis selles kohvikus juba Kultase ajal, teame viiuldajaid Hubert Aumeret, Hugo Schütsi, Friedrich Kaasikut jt. Moskva kohviku perioodil tegid kaasa viiuldajad Boris Kuhlmann, Ilmar Põder, Vladimir Sapožnin, Erki Aavik, Mihkel Kranig, tšellistid Kaarel Vallimäe, Paul Purga, kontrabassistid Robert Ots, August Marrand, pianistid Valter Roots, Endel Annus, Peeter Kardna, Hans Hindpere jpt.
Moskva kohvikus käis palju veidrikke, nagu mitmel pool mujalgi. Kohvikut külastas kegendaarne Mauri Raus, kes väga oma luuletusi ette luges.
1996. aastal avatud Metropoli restoran ja Kuldtassi kohvik kutsusid ajakirjanduses esile sõimuvalingu. Arvati, et Kultas pööraks hauas ümber. Nördinud oldi piduliku trepi likvideerimisest. Nüüdseks on kohviku nimeks saanud Kultus.

Maikrahv

Populaarne on Raekoja platsil Vana Tooma nimega kutsutud menupaik, kus ammustel aegadel mängis Eesti esimene jazzorkester The Murphy Band. Jegorovi majas avati kohvik aastal 1925. Restoran on tegutsenud aastakümneid, olles kohvik, söökla või restoran. Nüüdse Maikrahvi restoraniga seotud piirkond on kandnud erinevaid nimesid: Marcelle, Laine, Vana Toomas. Muuseas, Marcelle oli omal ajal Tallinna ainuke alkoholivaba kohvik. Omal ajal oli sea tegijaks kuulus jazzorkester The Murphy Band, mida juhtis Victor Compe. Sõjajärgsel ajal tegutses ruumides söökla, sissekäik oli Mündi tänavalt, tuntud baari uksest.
Mõnel perioodil on Mündi baar ja Raekoja platsi restoran olnud ruumiliselt ühendatud. Viiekümnendatel leiame Mündi tn 3 aadressilt toidubaari. Kuuekümnendail aastail võisime aga Mündi tänavalt kohvik-einelaua, mille reklaamilt võis näha Vana Toomase pilti. Einelauast sai kuuekümnendate lõpus tuntud Mündi baar, kuhu mõni kunagisest einelauast läbiastunud klient ei söendanud enam siseneda. Baar oli populaarne isegi väljaspool Eestit.
Mündi baar avatakse hiljem teise nimega, seal pakutakse Korea rahvusroogi. Hiljem tunneme sealset lokaali restoranina, mille nimi on Turg. Mündi baari nimi on osaliselt üle kandunud üle tee tegutsevale Pika Mündi baarile.

Nõmme

Omamoodi legendaarne oli Nõmmel Raudtee 33 tegutsenud kohvik, mis aastal 2000 ajutiselt mõneks aastaks suleti.
Juba kahekümnendail on seal kondiitriäri. Sõjajärgsetel aastatel on ruumid kohvik-piimabaari päralt, 1951. aastal kõneb ajalehereklaam juba kohvikust. Nõmme kohviku ajaloos on olnud mitmesuguseid aegu. Nõmmekad mäletavad seal suurt ahju, kuhu ettekandjad puid sisse pistsid. Kuuekümnendail kostis kohvikusumin õue ja seetõttu ei tahtnud paljud saiakesi ostvad lapsvanemad oma võsukesi puhveti juurde kaasa võtta. Ükskord kustus kohviku Nõmme sildilt üks m-täht ja kohvikust Nõmme sai kohvik Nõme. Kas sel ajal just lärm suur oli, ei tea. Positiivseid mälestusi on aga nõmmekail selle kohaga rohkem kui negatiivseid. Kunagi võis aknalt lugeda reklaami: "Alati värskendav kohv". Kuuekümnendail nähti selle vana kohviku ees hobuvankrit. Kaheksa- ja üheteistkümnendail polnud seal õhkkond enam nii joomane, Margoks nimetatud kohvik peibutas kaunidusega.
Pärast mõneaastast vaikust avas Raudtee tn 33 asunud ajalooline kohvik jälle uksed. Sinna kolis lähedal tegutsenud kauplus-kohvik. Raudtee tänavalt möödujad võivad lugeda: köök, kook, kondiitriäri, kohvik.

Roheline Konn

18. sajandi lõpus oli Weizenbergi tänaval kohvimaju ja trahtereid suisa kuus, sama palju ka Poska tänaval. Tallinlaste jaoks on olnud aga tuntum neist Roheline Konn, mis on erinevatel aegadel kandnud isesuguseid nimesid: Bristol, Rene, Kadriorg, lõpuaastatel aga Omaabi.
Kadrioru perioodist mäletatakse kohvi- ja suitsusegust lõhna, ettekandjaid, šveitserit. Viiekümnendail loob meeleolu ansambel. Kohvikulauad on sel ajal kaetud linadega. Kohviku lõpuperioodil oli seal taskukohaste hindade tõttu külastajaid palju. Kohvikulisi oli seinast seina: pensionärid, asotsiaalid, kodutud... Viimastel tegevusaastatel kuulus trammi lõpp-peatuse juures olnud kohvik ühingule "Omaabi". Roheliseks Konnaks hüütud kohvik lammutati 2004.

Salme

Kalamaja rajooniga seostub kohvikutega seoses kunagine armas puumaja,mis asus Kalma sauna kõrval. Kohvik-toidubaarina alustanud söömakoht tegi uksed lahti juba viiekümnendail. Salme kohvikust kostis õhtuti elavat muusikat, ootel oli kolm tuba, kus teenindasid ettekandjad. Mingil perioodil meelitas seal külalisi otsekui sisehoovi peidetud vabaõhukohvik.
Kirjanik Teet Kallas maalis ajalehes sellest kohast kunagi värvika pildi, seostades Salme kohvikut salakohtumistega. Äärelinnakohvikuna see koht ehk hilistundidel alati kõige viisakamaks ei jäänud..Kohvik hävis 1980. aastal.


Tuljak

Kuuekümnndate lõpus tegevust alutanud Tuljaku kohvik võitis tallinlaste ja kaugemaltki tulijate seas suure populaarsuse. Ilmet ja õhkkonda mõjutasid asukoht ja kohviku kõrval olev lillepaviljon. Tuljakus võis omal ajal õhtuti kuulata elavaid pillihelisid, ka toimusid seal paljud televisooniülekanded, eriti vana-aastaõhtutel. Omapärasest kohvikust sai hiljem restoran Carina, mis on ka juba ammu oma tegevuse lõpetanud.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv