Kultuur ja Elu 4/2007


Kultuur ja Elu 3/2007

 

 

 

 


Reiljaana

Polegi meist nii kaugel see aeg, mil valitses poliitiline vägivald, ükskõiksus, lohakus, vassimine, lausraiskamine, ohjeldamatu alkoholism ning kus valetamine oli lausa kohustuslik. See aeg, kus käsi pesi kätt ja kolmerublane viinapudel ajas „sügavamat vagu” kui 10-rublane rahatäht. „Vana Tallinn”, karbikilu, mõni lihakeha ja saunapidu teatud persoonidele osutusid arvestatavaks argumendiks asjaajamises mistahes valdkonnas. Tolleaegsete „soodustuste” loetelu võiks jätkata lõputult. Parteipilet oli hüvede saamise eelduseks: parem tööpost, autoostuluba, korter, suvilakrunt kaunis kohas, ametiauto (ka isiklikes huvides), turismituusikud välisriikidesse, ligipääs defitsiitsele importkaubale jne.

Jutt oleks justkui lähimineviku UUEST NÕUKOGUDE INIMESEST, kelle ladvik elas punasel Venemaal juba ammu enne suurt sõda toiminud põhimõttel: „Me ei oota armuande, vaid võtame!” Ja 1940. aastal tulid ja võtsidki – meie vara, mitmete põlvkondade elutöö ning kümned tuhanded inimesed takkajärgi, saates nad Siberi avarustesse surema.

Elu näitab aga, et see polegi minevik. Mida Villu kord õppis, seda Villu ei unusta. Hetkel on meie võimuladvikus hulgi neid 50-ndais parimas eas Villusid, kes rõõmsalt ja humoorikalt oma sovetlikku pärandit kannavad loosungi all: „Mis ripakil, see ära! Ise hindan, ise müün!” Selleks nad riigikokku tulidki, need meie rahvakesksed liitlased – nõukogude koolitusega korruptantidest täitevkomitee-sovhoosi-kolhoosi-kooli-tehase direktorid ning teised hästiinformeeritud kommunistidest persoonid –, et käivitada “oma kapitalismi” Eesti Vabariigi turumajandusliku kapitalismi tingimustes. Mis muu nimega neid nimetada, kellele möödunud aasta sügisel Villu hoovis “arvestatava argumendina” kärakas lammas enne presidendivalimisi sisse söödeti? Käekiri tuleb tuttav – ja elu näitas, et küps lammas mõjus.

Tõsi on see, et enamikul eesti rahvast puudus lähtekapital ja kogemus orienteerumaks turumajanduses, samas oli suur kogemus sovetiaegsetest “soodustustest”. Nii polegi üllatav, et suur osa rahvast Ida-Virumaal, Tallinnas ja mujalgi uitab sinisilmselt keskteel „ristikulehe” varjus ning otsib aina oma kohta idanaabri soosingus.

Kahjuks oleme vist kõik äärmiselt naiivsed ja poliitiliselt ükskõiksed, et lootsime „platsipuhastajatele” ning eelmiste valimiste eel uue poliitika “kord majja” lubajatele. Kahjuks on need kodanikud, kes seda suudaksid, paraku veel sündimata! Midagi üritati “Ken-Marti retseptiga korruptsiooni likvideerimiseks”, aga “rahvakesksetele” vallamajades ning Tallinna linnavalitsejatele oli see tol ajal ning on ka praegu vastuvõtmatu.

On teadmata, millal “villutehingutele” lõpuks pidurid peale tõmmatakse.

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv