Telli ajakiri

 


 

 Kultuur ja Elu sügisnumbri 3/2023 sisukord:

Intervjuu
4 Tiiu Toom: Narva-Jõesuul on mitu kõrgaega olnud. NarvaJõesuus asub Eesti pikima liivarannaga merekuurort, ühes Nurme tänava majakeses asub aga 1992. aastal asutatud koduloomuuseum, mille perenaine tutvustab külastajatele kohalikku kultuurilugu.

Toimetaja veerg
"Hea" kommunist.

Poliitika
12 Läti leegionärid seovad mineviku tulevikuga. Läti Rahvuslike Sõjameeste Ühing tähistas Riias asuvas sõjamuuseumis 10. septembril oma 100. aastapäeva.
14 Ukraina viis sõjategevuse Krimmi territooriumile. Ukrainast tuleb järjest rohkem rõõmustavaid uudiseid. Tuleb loota, et NATO suurriikidel leidub julgust Ukraina abistamisel piirangud lõplikult kaotada.
48 Eesti riik diskrimineerib kommunistide sõjakuritegude ohvrite Venemaal sündinud lapsi. Peep Varju kõne Pilistvere memoriaalis 23. augustil 2023.
50 Võitjate põlvkond. Võitjate põlvkonna esindajad on minu põlvkonnakaaslased. Selleks, et sellised põlved uuesti sirguda saaksid, on vaja Eestit eestlastele säilitada.

Arvamus
21 Veel pole hilja. Tundub, et midagi on Eestis muutumas. Meie meedias on tärganud kirjutisi, mis ei jätka enam aegadega sissetallatud rada ja teenekate arvamusliidrite sekka on ilmunud uusi nimesid.
24 Juhan Smuulist ja tema ­bareljeefist. Kirjanike liidus ja meedias on lahvatanud arutelu, kas kirjanike maja seinalt peaks eemaldama Juhan Smuuli bareljeefi.

Tagasivaade
32 Metsavennalugu. Nad ei alistunud surreski mitte.Oleme jõudnud Ruuben Lamburi mälestuste avaldamise viimase osani.
45 Kellele meie oma ajalugu kirjutame?
22. septembril tähistati Eestis mitmel pool vastupanuvõitluse päeva. Mis päev see siis ikkagi on ja miks on unustatud ära, mis päeva samal kuupäeval varem peeti?

Ajalugu
38 Viimane piraat Läänemerel. Hulljulge põgenemine vabasse maailma. 1986. aasta 14. märtsi varahommikul juhtis tüürimees Lembit Zilinsky märkamatult N. Liidu kalakaitselaeva „Saare“ Gotlandi idarannikul asuvasse Slite sadamasse. Tüürimees teatas sadamavõimudele, et ta soovib Rootsis asüüli.

Aegade side
53 Virmaliste lugu. Virmaliste avastamine ja uurimine nõudis esmaavastajatelt ennastohverdavat julgust ja vastu­pidavust. Otsustava pöörde virmaliste uurimisse tõi alles kosmose­lendude ajajärk.

Kultuurilugu
63 Nõmmekas Horre Zeiger. Ilmselt teavad tänasel päeval üsna vähesed, et tuntud jazzmuusik ja bigbändijuht Horre Zeiger on elanud nooruspõlves mõnda aega ka Nõmmel. 

Kultuurilooline arhiiv
65 Omar Volmer – kukulasest teksapoiss.Omar saanuks käesoleval aastal 89-aastaseks. Eestis käinud ameerika indiaanlased andsid Omarile sügavast lugupidamisest tema teadmiste vastu indiaanikultuurist indiaanipealiku nime „Red white man”.

Kunst
74 Eduard Rüga – pallaslasena Ameerikas. Tänavu möödus 120 aastat Eduard Rüga sünnist, kes omandas kunstihariduse Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. 1944. aastal Saksamaale pagenud ja sealt edasi USAsse emigreerunud Rüga looming oli eskponeeritud mahukal näitusel “Rõõm ja mure kaksikvennad” Tartu Linnamuuseumis.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 arhiiv reklaam tellimine toimetus kirjuta meile!