Kultuur ja Elu 3/2008


Kultuur ja Elu 2/2008

 

 

 

 Taavet Poska (fotol kõrvaklappidega) juures sünnipäeval. Paremal Ralf Kaup.

Meenutusi Taavet Poskast

meenutab: Ralf Kaup

Seli Tervisekeskuses kohtuvad aeg-ajalt Teise maailmasõja veteranid. Kõnnin siin praegu ringi, tehes juttu nii ühe kui teisega. Ega olegi pikka tseremoonitsemist, aitab küsimusest “Mis aasta mees oled?” ja ongi kontakt loodud.

Siin on käinud tervist parandamas vägagi nimekaid mehi: Nugiseksi Harald, Alfons Rebase autojuht Gustav Org, kel vanust tublisti üle üheksakümne, jpt. Silman seina ääres pingil eakat meest. Pikemalt mõtlemata astun ligi ja küsin huupi: “Kuule, sa oled ju vabadussõdalane?“ “Seda ma olen,” saan vastuseks. Tabasin märki. “No siis on sul neid aastakesi turjale kogunenud päris hulgi?” “Eks ikka, 98 tuleb ära.” Ulatan terekäe, vastuseks esitletakse end: “Minu nimi on Taavet.” “Niisuguseid mehi, Taavet, nagu sina, ei satu sugugi iga päev kohtama. Kui tohib küsida, mis relv sul sääl Vabadussõjas oli?” “Küsida tohib alati,” muigab Taavet; “minu relv ei teinud terve sõja jooksul paukugi.” No mis relv see küll võis olla, pean aru. Taavet laseb mul tükike aega mõelda ja siis tuleb selgitus: “Ma olin Vabadussõjas fotograaf.” “Sinu nooruses olid veel külakoolid. Palju sa koolis said käia?” “Kaks päeva,” tuleb vastus. “Nalja teed või?” “Tõsijutt. Vaata, kui mind esimest korda kooli viidi, võttis õpetaja mu vastu. Paar päeva hiljem tuli koolijuhataja ja tegi tuule alla. Viige see poiss kiiresti minema. Poiss on tuberkuloosihaige. Tol ajal nimetati seda haigust küll teisiti – tiisikus. Ja oligi sõit sees.” “Taavet, sa oled nüüd 98, kas venitad 100 välja?” “Eks muidugi, jaksu veel on.” “Aga kus on need terved, kes sinust kooli jäid?” “Ma tegin männikasvudest padja, see mu päästiski.” “Kus piirkonnas sa arvel oled?” “Eks ikka omas kodus.” “Kus sa elad?” “Vabaduse puiesteel.” No vabadussõdalase jaoks ongi õige koht. “Vabadusvõitlejate juures sa siis arvel polegi?” “Kas mind siis võetakse?” “Taavet, Taavet, keda me siis veel võtaksime? Minu jaoks oled õnnelik leid, lausa kullatükk. Tahad, võtan su meie Tallinna Põhjapiirkonna liikmeks? Veelgi enam, sinust saab auliige.”

“Vabadussõja” I ja II osa kordustrüki väljaandmiseks oli käimas korjandus. Sage külaline tuli mul olla ka Taaveti kodus ja tema 100. juubeli tähistamisel tegin juttu, et nüüd alustame Vabadussõja monumendi rajamist. Ega me enne jäta, kui asi on lõpuni viidud. Mingu aega palju tahes, kerge see tee ei saa olema. Koerakoonlastest, kes meid segama kipuvad, puudust pole. Aga lõpuni me selle asja viime. Kuskilt ilmus Taaveti kätte äkki viiesajane. “See on minu poolt, esimene kivikene sambasse.”

Mööduvad aastad, neid saab kümmekond. Visa töö Vabadussõja võidusamba püstitamise nimel hõõgub nagu tuli tuha all. Taavetile antud lubadus vajab täitmist. Taavet puhkab nüüd juba kodumaa mullas, kuigi elas 102. eluaastani.
On aasta 2008, 20. september. Täna on see päev, mil Vabadussõja võidu samba nurgakivi saab paika. Rahvas on kogunenud Harjumäele, kohal on valitsuse ja riigikogu liikmed, mängib orkester. Pidulikku tseremooniat juhib Indrek Tarand. Sõnavõtud, mis tuletavad meelde meie põlvkonna auvõlga nendele, kes enam meie keskel ei ole. Tõusen aeglaselt poodiumile. Minu sõnavõtt on lühike, meenutan vabadussõdalast Taavet Poskat, kes esimesena tegi annetuse samba heaks. Koos järelhüüdega asetan nurgakivisse paigutatavasse silindrisse tema annetuse. Nüüdsest on see müüritud sambasse, mis jääb järgnevatele põlvedele tähistama meie esivanemate suurimat ajaloolist võitu.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv