Kultuur ja Elu 3/2008


Kultuur ja Elu 2/2008

 

 

 

 


Vabadusvõitlejate rahula Tallinnas metsakalmistul

tekst: kuna raude


Arhitekt Kuno Raudele polnud vabadusvõitlejate rahula kujundamine tavaline töö. Ta tegi seda armastusega, nagu kannab ka ema kootud sini-must-valget salli. Foto: Erki Nurk

8. oktoobril avati Tallinna Metsakalmistul Vabadusvõitlejate matmispaik, mis koondab Teises Maailmasõjas Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest võidelnud mehi.

Vabadusvõitlejate oma rahula rajamise mõte tekkis peatselt pärast Eesti Vabadusvõitlejate Tallinna Ühenduse asutamist 1992. aastal. Endised sõjamehed olid jõudnud kõrgesse ikka, sõda ja eriti läbielamised vangilaagrites polnud säästnud nende tervist. Sõjakaaslaste maisest ilmast lahkumine ning kõik sellega seonduv, tõusis vastloodud organisatsiooni igapäevategevuses olulisele kohale.
Taotlus matmispaiga eraldamiseks esitati taotlus Tallinna Linnavalitsusele, luba saadi üsna kiiresti ning peagi leidsid aset juba esimesed matused. „Tänast päeva on kaua oodatud. Olla siin, Kloostrimetsa mändide all ja tõdeda, et soov ning aastaid kestnud püüdlused rajada relvavendadele väärikas viimne rahupaik, on nüüd täidetud,” lausus oma kõnes Vabadusvõitlejate Liidu esimees Gunnar Laev.

Kunagi me poliitikud veel julgesid...

26. juunil 1999. aastal sängitati Metsakalmistul vabadusvõitlejate rahulas kodumaa mulda kõigi aegade ühe teenekama väejuhi, Eesti ohvitseri, Tammelehtedega Rüütliristi kavaleri, kolonel Alfons Rebase põrm. Tema ümbermatmist korraldas Eesti Vabariigi Kaitseministeerium, see toimus väärikalt, sõjaliste auavaldustega.
Tookord poleks matuse tseremooniast osavõtnutele pähegi tulnud, et aastaid hiljem keelatakse Kaitseväe orkestril kolonel Rebase 100. sünniaastapäeva pidustustel osaleda, et meie poliitikud hakkavad vabadusvõitlejatest aina kaugemale hiilima, justkui polekski meie Teises Maailmasõjas, mis oli meile Teine Vabadussõda, Eesti riikliku iseseisvuse eest võidelnud mehed üldsegi mitte meie sangarid.
Ei osanud siis keegi uneski näha, et pool sajandit okupatsiooniöö mõnitamist üle elanud meestele saab aastal 2008. taaskord osaks jahe kohtlemine ja et Eesti poliitikud pööravad neile selja. Nii see aga oli ja ainus kohalviibiv ametiisik peale vabadusvõitlejate endi oli Metsakalmistu rahula avamise tseremoonial Pirita linnaosa vanem Tiit Terik. Tubli, et tulla julges, kuid kus olid kutse saanud valitsuse esindajad, keda üritust koordineeriv Toivo Lipstok aina kutsus ja hõikas, küll pärgi panema, küll tänukirju vastu võtma? Kohal neil igatahes polnud.

Kirja pannakse kõikide nimed

Rahula dominantideks on urniplats matmisala alumises osas, kus alusele paigutatud urn pärineb Kaitseväe kalmistul pärast Eesti taasokupeerimist lõhutud Vabadussõja mälestusrajatisest ning ülemises osas on mälestuskivi Teises Maailmasõjas Eesti riikliku iseseisvuse eest võidelnud eesti meestele. Selle projekti autor on arhitekt Tiina Kull, mälestuskivi on kujundanud skulptor Paul Põhjalik. Kivi valmis, avati ja õnnistati pidulikul tseremoonial 22. juunil 2003. aastal.
Kolonel Rebasele lisaks on sünnimaa mullas viimase rahupaiga leidnud veel mitmed välismaal elanud ja seal surnud eesti vabadusvõitlejad ning ümbermatmisi plaanitakse jätkuvalt.
Rahula alumises osas on ka mälestuskivi Narva pataljoni viimasele ülemale, kapten Hando Ruusile, kes hukati nõukogude võimu poolt 1945. aastal.
Rahula praeguse üldkujunduse autori, arhitekti ja vabadusvõitlejate aatekaaslase Kuno Raude kinnitusel pole matmisala aga veel kaugeltki valmis ja ideid selle edasiseks täiustamiseks on veel mitmeid. Muuhulgas on kividele kavas paigutada kõikide Tallinna vabadusvõitlejate nimed, olenemata sellest, kuhu nad füüsiliselt on maetud.
„Nende arv on ju teada. Me paneme kirja vabadusvõitleja nime, väeosa, kus mees teenis ja andmed selle kohta, kuhu ta on maetud,” rääkis Raude.

Vanaisad ei lõdisenud, vaid olid mehed

Kui algselt oli mõeldud, et iga mehe hauda hakkavad hooldama sugulased, siis nüüd on kõik sõjamehed, vähemalt pärast mulda sängitamist, võrdsed, sest kõikide haudu hooldatakse. Peale puhtpraktilise ülesande hoolitseda relvavendi viimse rahupaiga eest, on vanad mehed teinud ka tubli moraalse investeeringu Eesti tulevikku. Kui mitte kusagil mujal, ei linnaväljakutel ilutsevatel mälestuskividel ega isegi kirikutes või koolides peidus olevatel mälestustahvlitel ei juleta praegusel argpükslikul ajal Esimese vabadussõja sangarite kõrvale tõsta nende poegi – Teises sõjas võidelnuid, siis vähemalt surnuaeda külastades saavad järeltulevad põlved tunnistama, et ka nende vanaisad ja vanavanaisad olid omas nooruses tõelised mehed, kes Eesti vabadust ilma võitluseta, lõdisedes ja virisedes käest ei andnud.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv