Kultuur ja Elu 3/2006


Kultuur ja Elu 2/2006

 

 

 

 



Laste Luutuberkuloosi Sanatooriumi endised patsiendid: vasakult Malle Laks, Reet Stamm (Mikker), Helle Rohtmets (Tippel), medõde Ild Ratas, käesoleva loo autor. Juuli 1988.

Oi aegu ammuseid…

tekst ja foto: ILD RATAS

“Kipun üha sagedamini möödunut meenutama. Öösiti und oodates rändan mõtetes kaugetele noorusradadele, lausa värvilised pildid kerkivad silme ette...” kirjutab mälestusridade autor Ild Ratas. Tema mälestuskillud viivad meid Nõmme Laste Luutuberkuloosi Sanatooriumi.

Püüan olla objektiivne ja aus, ei taha kedagi solvata ega midagi ette heita, siiski pean möödunut meenutades paratamatult uuesti üle elama selle ebaõigluse, julmuse, alanduse ja alatuse, mis saatis mind minu lapsepõlve- ja noorusaastatel, moonutades kogu edaspidise elu. Kuid ka keset julmust ja halastamatust leidus inimesi.

Juured

Minu isa Aleksander Ratas nägi ilmavalgust 1897. aasta 4. detsembril St Peterburgis, kus vanaisa pere tollal elas ja töötas. Mõlemad vanavanemad olid pärit Saaremaalt. Viletsad maad ei suutnud oma lapsi toita, nii mindigi laia maailma õnne otsima. Ilmselt jäi õnn leidmata, sest pere tuli Saaremaale tagasi, kui minu isa oli 5–6-aastane. Kuigipalju oli siiski raha kogutud, sest vanaisa ostis Kuressaares maja ja pani kaks vanemat poega Kuressaare gümnaasiumi. Isal jäi kool napilt lõpetamata, sest 16-aastaselt putkas ta koos mõne koolivennaga Venemaale vabatahtlikult “tsaari ja isamaa” eest võitlema. Isa jõudis kaevikutes täisid sööta ja sai endale sealt eluaegse mälestuse – kopsutuberkuloosi. Pärast Esimest maailmasõda tuli ta Eestisse ja võttis Vabadussõjast osa juba Eesti Vabariigi ohvitserina. 1926. aastal saadeti ta ägenenud tuberkuloosiga Taagepera sanatooriumi, kus ta tutvus emaga (ema põdes ka tuberkuloosi). Sama aasta sügisel nad abiellusid. Ka minu ema osales Vabadussõjas halastajaõena – ravis Vaivara laatsaretis tähnilist tüüfust põdevaid sõdureid. (Nende lendsalga ülemaks oli dr J. Vares-Barbarus.)
1939. aastal ostis isa meile väikese maja Kivimäel, kus saime kahjuks vähe elada. 1940. aastal vallandati isa sõjaväest, punaväkke teda vastu ei võetud, suunati Hariduse Rahvakomissariaadi alluvuses Narva poeglaste gümnaasiumi sõjalise kasvatuse õpetajaks.

Kutsumata külalised

1941. a juunis tuli ta suvepuhkusele – teisipäeval saabus, neljapäeva öösel vastu reedet koputasid kutsumata külalised meie uksele. Mina magasin, ema tahtis, et ma ei ärkakski, et jääksin sellest pikast reisist maha, aga viimasel hetkel meenus ühele saatjale, et peres on veel üks tütar, ja ema äratas minu, kuigi oleks ehk võinud ütelda, et olen vanaema juures... Kes teab? Asjade pakkimiseks anti väga vähe aega ja toonitati, et rohkem ei tohi kaasa võtta, kui jõuame käes ära viia. Nii jäi suurem osa juba pakitud asjadest maha ja see oli hilisematel aastatel suure tähtsusega, sest kaasavõetud asjadest olenes meie sealne elu. Mina ei jõudnud muud kui vana koolikleidi selga tõmmata ja sukad jalga, kusjuures pihik koos trippidega oli kadunud nagu tina tuhka, nii sidusin sukad pealtpoolt põlve patsipaeltega, üks oli punane, teine roheline, sukad ei tahtnud kuidagi üleval seista, pidin neid kätega pidevalt sikutama. Veel haarasin kaenlasse väikese padja ja jõuluks isalt kingiks saadud nuku. Selle pistis isa oma põue ja sinna see jäigi. Rongile pandi meid Kopli kaubajaamas, ešelon seisis juba seal, sest samal ööl läks sõiduks. Meid aeti vagunisse, isa jäi maha, see oli viimane kord, kui teda nägime, isegi hüvasti jätta ei saanud. Temaga jäid ka tema kohvrid, mida ta Narvast tulles ei olnud jõudnud veel lahti pakkida – seal olid kõik tema riided ja neid ei olnud vähe. Oleks kohvrid olnud meiega, poleks me pidanud hiljem nälgima. Isal ei olnud neist mingit kasu, need võeti temalt laagris ära.
22. juunil jõudsime Kotelnitši linna, seal saime teada, et sõda on alanud. See sisendas lootust peagi koju tagasi saada, sest keegi ei uskunud, et sõda kauem kestab kui sügiseni.

Käänuline elutee viis Nõmmele

On aasta 1957, olen äsja lõpetanud meditsiinikooli Kirovi oblastis Omutninski linnas, mul on taskus kiitusega velskridiplom ja selle kõrval just kättesaadud “puhas pass”, mis annab mulle õiguse elu- ja töökohta valida, isegi sünnimaal ja -linnas Tallinnas! Senises passis seisis märge “lubatud elada Kirovi oblasti territooriumil”. Mis siis muud, kui vähene varandus kohvrisse ja teele! Ema peab maha jääma, temale veel luba ei anta, on ta ju riigireeturi ja poliitilise kurjategija, Eesti Wabariigi kõrgema ohvitseri naine, õigemini küll lesk, sest nagu me 1989. aastal teada saime, oli meie isa juba 1942. aastal maha lastud. Ema seda teada ei saanudki, kui, siis ehk teisest ilmast vaadates!?
Tallinnas oli mul õnneks peatuspaik olemas tädi pliidiga toas, magamiseks kitsas ja lühike vanaaegne sohva, kus öösel jalgu sirutades pidi need tõstma käetoele, aga see kõik oli pisiasi, elus hullematki kogetud ja läbi elatud.

Nõiaringis

Kohe pärast saabumist algas kannatuste rada ja “nõiaring”: et saada sissekirjutust, pidi olema töökoht, aga viimase saamine eeldas sisseregistreerimist tõestavat templit passis: Minu puhas pass ei lugenud midagi, selles oli ju selgelt märgitud koht, kust tulin ja diplomis kirjas õppeasutuse koht. Nii ma siis kõndisin ühe haigla kaadriosakonnast teise. Esimese visiidi ajal anti lootust: oi, meil on mitu õde puudu, jätke oma dokumendid, tulge homme, vormistame ära. Homme aga selgus, et “oi, kui kahju, aga kõik vabad kohad on hõivatud”! Lõpuks jõudsin käänulisi radasid pidi Nõmmele Laste Luutuberkuloosi Sanatooriumi, kus mind väga kenasti vastu võeti. Ju oli seal õdede põud nii suur, et ei saanud enam valida ja peaarstile Galina Ivanovna Vanovskajale ilmselt imponeeris minu kiitusega diplom ja perfektne vene keel. Asutus oli täielikult venekeelne ja -meelne. Hiljem selgus ka tõik, et diplomeeritud õdesid oli seal üksikuid, enamus oli läbinud lühiajalised punase risti kursused, ja ausalt öeldes seal erilisi meditsiiniteadmisi ei vajatudki, rohkem oli tarvis füüsilist jõudu.
Mina momendil muule ei mõelnud kui tõendile, et olen tööga kindlustatud, ja selle ma sain. Passilauas aga selgus, et tädi toas ei piisa ruutmeetreid: neid oli vaja 21 (tädile kui ruumi valdajale 9, mulle kui väljast tulnule 12), aga tädi toal oli neid vaid 18. Tuli veel ukselävesid ja kingataldu kulutada suurte ülemusteni välja, kuni sain ajutise sissekirjutuse 6 kuuks. Hea seegi, sain lõpuks tööle minna ja lootsin ka selle ajaga mingi suurema pinna leida.

Iga algus on raske

Nii algas minu töö nimetatud sanatooriumis. Hoone ise asus kunagises eramajas, mis oli lõplikult lagunenud ja lausa varisemisohtlik. Seal oli vanemate laste grupp, keskmine vanusegrupp oli juba uude majja Põllu 61 üle kolitud, kõige väiksemad ja suured ootasid oma järjekorda, mis kippus venima, ju ei olnud kogu uus maja valmis. Lapsed (mõned juba noorukid) olid kõik aheldatud kipsvooditesse ja tohtisid ainult lebada. Isegi pead tõsta ei tohtinud, kui oli lülisamba tbc. Neid tuli pidevalt tõsta – kärutada õue värskesse õhku lamama ja sealt tagasi, vannipäevadel vanni pesema, abiks ainult sanitar. Tõsta tohtis ainult koos kipsiga, kahevahel tirida vannituppa ja seal laps vanni peal olevale restile kummuli välja kallutada. Siis puhtaks pesta, kuivatada ja teha kõik vastupidised liigutused. See protseduur kordus iga 10 päeva tagant ja kui valvepäev sattus vannipäevale, ei tõotanud see loomulikult midagi head. Vannitati mitmes järgus, sest ühekorraga kõiki ära ei jõudnud pesta.
Teine hull päev oli nn “kipsipäev”, kui lastele uut kipsi tehti. Lapsed ju kasvavad ja nii tuli seda koorikut aeg-ajalt uuendada. Siis oli kisa ja närvipinget kogu maja täis, sest dr Vanovskaja oli närviline ja ei olnud ühegi abilise tööga rahul. Tema sõnavalik oli nii mitmekülgne, et seda andis lausa imetleda. Meile tuli uus arst, dr Ingrid Liin, kelle vene keele oskus oli kesine, maja kord aga nägi ette, et kogu asjaajamine, k.a haiguslood, tuli teha vene keeles. Dr Liin ei suutnud seda teha. Nii me siis töötasime käsikäes – tema kirjutas loo eesti keeles paberile, mina tõlkisin selle vene keelde ja tema kirjutas selle lõpuks haiguslukku ümber. Vaeva ja aega kulus, aga asja sai!
Kipsipäevaga seoses on mul meeles seik, kui dr Liin tuli punase ja vaevatud näoga kipsitoast ja kuulutas, et tal on esmakordselt oma kesise vene keele oskuse üle hea meel, sest V sõimas teda kuidas jaksas, aga ainuke sõna, millest ta aru sai, oli “karova”. Peaaegu kogu personal oli venekeelne ja -meelne, ainult lapsed olid enamuses eestlased. Sain seal omale hea sõbratari, kellega senini läbi käime. Sellest ajast on mul meeles piinlik seik, kus pidin telefoni kasutama ja ei teadnud, et enne numbri valimist tuli toru tõsta. Kantselei töötajad said naerda ja minul oli häbi. No kustkohast pidin ma selle riistapuu kasutamist tundma, kui polnud enne selle ligi saanud? Küllap oli seda ka Venemaal mitmeski kohas, kasvõi koolides, kus õppisin, ja ametiasutuste kontorites, aga mina ei puutunud nendega kordagi kokku!
Hiljem kolis kantselei uude majja, trepp suleti ja selle kasutamine keelati varisemisohu tõttu ära.
Elu kulges omasoodu. Muudkui tassisime poisse-tüdrukuid õue lamama ja vannipäevadel pessu, tõime neile söögitaldrikud rinnale – istuda ju ei tohtinud, isegi teed, kisselli, piima ja kõike muud vedelat limpsiti lusikaga taldrikust. Mõnele lapsele tuli ka süste teha ja mingeid ravimeid anda, see oligi kogu meditsiiniline töö. Ja söök, mis ette anti, pidi olema söödud, kasvõi nui neljaks. No kuidas küll need vaesed lapsed, kes liikumatult lebasid, pidid kogu selle toidukoguse ära hävitama, mis seal anti, ei oska ette kujutada. Aga dr V karm korraldus oli: “Kõik olgu söödud! Kontrollin isiklikult!” Oli tegu ja suur risk toidujääkide WC-sse transportimine ja hävitamine. Õnneks ei jäänud ma küll kordagi vahele.
Kuni oli soe, polnud elul väga vigagi, tuska tegid vaid üleplaanilised töötunnid, nimelt poiste palatites pudrulärakate kraapimine laest, akendelt, seintelt, sest liikumatud lapsedki on äärmiselt leidlikud endile meelelahutuste väljamõtlemises. Peeti omavahel pudrusõda, milleks taldrikutel oli ohtralt laskemoona.

Koolielu

Septembris algas kool. See tähendas seda, et hakkasid käima õpetajad ja lapsed tuli tundide ajaks klasside kaupa kokku sõidutada. Õnneks olid vooditel küllalt suured rattad all, see tegi meie töö kergemaks – ja osalt ka raskemaks, sest vahetundidel sai kätega hoogu andes voodit juhtida soovitud suunas ja tekitada kokkupõrkeid, jälle üks meelelahutuse vorm. Õppimiseks pandi lastele rinnale lauad, millel taga tugi raamatu jaoks, ja töö käis nagu päris kooliski, olid ka käsitöö- ja muusikatunnid.
Muidugi oli raske kipsis lebades mängida näiteks akordioni (või oli see bajaan, täpselt ei mäleta), aga üks suurtest tüdrukutest sai sellega hakkama, ta nimi oli Helle Rohtmets, nüüd Tippel. Ta paranes, lõi perekonna ja sai lapsed. Kahjuks on ta nüüd ratastoolis. Minu sõbranna Reet Stamm õppis väga ilusat käsitööd tegema, lausa meisterlikult, eriti pilutamistöid. Temagi abiellus, elab praegu Rootsis, olen tal korduvalt külas käinud.
See, et lapsed paranesid, ei olnud aga kahjuks dr V praktiseeritud konservatiivse meetodi teene, aga sellest veidi hiljem!

Külma käes

Külmade ilmade saabumisega muutus meie elu raskemaks. Nimelt tuli lapsed õue viimiseks pakkida karusnahksetesse kottidesse, see oli üsna raske, sest seda tuli teha koos kipsiga. Lastele anti selga vateeritud jakid ja pähe kõrvu katvad vatimütsid, nendes olid nad ööpäevaringselt, sest maja oli väga külm. Ahjude kütmise keelas tuletõrje ära ja isegi pitseeris ahjuuksed kinni. Sanitarid nokkisid vargsi plommid lahti, kütsid ikka, et vähemalt plusskraadid ruumis oleksid. Õdedele anti “kroonu poolt” ametiriietus: vatijoped ja lubjavildid, see oli üsna naljakas, aga üsna soe. Kirjatööd oli raske teha, sest kuidas sa, hing, kirjutad, kindad käes. Noh, hakkama saime! Aga uude majja kolimine viibis ikka veel ja olukord oli üsnagi hull. Mina muidugi otsisin meeleheitlikult uut elamispinda, käisime tädiga läbi kõik tema tuttavad, isegi Keila kant sai ette võetud, aga keegi ei tahtnud minusugust sisse kirjutada. Püüdsime küll seletada, et ma ei koli elama, olen tädi juures edasi, ainult sissekirjutust on tarvis, aga miskipärast kõik keeldusid. See oli üsna ränk kogemus. Kadus lootus sissekirjutust saada, tähendab, seda alalist.
Tähtaja lõpuni oli siiski veel aega ja ma töötasin edasi selles toredas raviasutuses. Muidugi tuli ka siibritega õiendada, sest tõusta ei tohtinud vaesed lapsed isegi vetsus käimiseks. Seda tööd tegid õnneks sanitarid. Hämmastaval kombel olid patsiendid oma seisundiga harjunud, sest nad olid küllaltki lõbusad ja seltskondlikud; et olin tol ajal noor, suhtlesime nagu sõbrannad. Väikest vaheldust tõi nende ellu kasvõi röntgenisse viimine, sai uusi nägusid näha. Nad, vaesekesed, olid juba aastaid kipsis olnud. Reet näiteks ligi 5 aastat! Seda on praegu raske uskuda, aga nii see oli.

Ootamatu välk – dr Seppo

Siis lõi äkki välk majja sisse – muidugi mitte otseses mõttes. Nimelt hakkas levima kuuldus dr Seppo uutest meetoditest: luunõeltest, ravimite otse koldesse viimisest jne. Laste vanemad haarasid uuest võimalusest kinni ja hakkasid oma võsusid Tõnismäele toimetama, kus algas kiire paranemine, nii uskumatu, kui see ka on. Vanovskaja hoidis kiivalt oma konservatiivsest meetodist kinni ja sülgas tuld ning tõrva, aga pidi lõpuks ometi alla vanduma. Nii pandi tuberkuloosiprotsess seisma mitmel lapsel ja kõik need, kes paranesid, on selle eest dr Seppole tänu võlgu. Vanovskajale ja tema koolkonna austajatele oli Seppo nimi nagu härjale punane rätik, seda nime ei tohtinud tema kuuldes pruukida, kui ei tahtnud sõimuvalingut kaela saada. Kuidas kõik lõppes ja mitu patsienti Vanovskajale lõpuks jäi, täpselt ei teagi. Ju nad sellest lagunenud majast ikka uude majja üle kolisid ja kõiki ei suutnud dr Seppo vastu võtta, selge see.
Minu Eesti-periood lõppes talvel, sest sissekirjutust ma ei saanud, kuigi käisin kõikides instantsides, kus vähegi võimalik, sest 3 m² oli puudu ja seda ei olnud kuskilt poolt võtta, tee või tina. Mingis suure ülemuse kabinetis mulle soovitatigi soojalt, et mingu ma sinna tagasi, kust tulin, emagi seal ees ootamas! Mis mul muud üle jäigi. Ega ma eriti kurvastanudki, sest töö mainitud sanatooriumis oli ränk ja meditsiini kui sellisega üsna vähe seotud, Venemaal aga ootas mind velskrikoht asulas, kus ema töötas. Et olin seal juba praktika ajal töötanud, mind lausa oodati sinna. Ja kui ma nüüd ka asutuse nimetan, siis ei oska lugejate reaktsiooni ära arvata... See oli nimelt KGB eriasula, Vjatlagi keskus, kus sanitarid olid vabakäigu vangid ja vaba kontingent koosnes endistest vangidest, asumisel viibijatest ja KGB-lastest. Lisaks veel vangivalvurid-ajateenijad. Aga see on juba omaette ooper.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv