Kultuur ja Elu 3/2006


Kultuur ja Elu 2/2006

 

 

 

 



August Kuklane juhendas tuhandete linnaelanikest pommitamise ohvrite tuhastamistöid Dresdenis. FOTO: ÄCHSISCHE LANDESBIBLIOTHEK, ABT.DEUTSCHE FOTOTHEK/ SAXONSTATELIBRAR

August Kuklane – Eesti patrioot, kes nägi oma silmaga Dresdeni tulepommitamist ja Nürnbergi protsessi

tekst: Christopher Bollyn & Helje Kaskel
Artikkel pärineb ajakirjast “The Barnes Review”

Christopher Bollyn & Helje Kaskel panid kirja Võrumaalt pärit August Kuklase memuaarid II Maailmasõjast. Perekond Kuklase saatust oleme varem käsitlenud ajakirjas Kultuur ja Elu nr 2/1999, artiklis “Märtsiküüditamine Võrumaal”.

August Kuklane sündis 5. juulil 1923 jõukas ja edukas Rõuge-Viitina talus Võrumaal. August oli neljast pojast vanim. Kuklase perekond oli üks suurimaid maaomanikke Võrumaal. Nende ettevõtlikus talus, mis laius 470 aakril, kasutati moodsat Rootsi ja Ameerika põllumajandustehnikat, mis osteti perekonda juba Augusti vanaisa ajal.
Eestis, mis oli aastasadu olnud Saksamaa provints, peeti saksa keele oskust haritud klassi poolt vajalikuks. Augusti vanemad hoolitsesid selle eest, et kõik nende lapsed oskaksid hästi saksa keeles lugeda ja kirjutada. Augusti isa oli Esimese maailmasõja veteran ja võitles Eesti Vabadussõja ajal Luutsniku lahingus.August lõpetas Võru Gümnaasiumi, kus alustas sõjalist treeningut juba 13-aastaselt. Tema sõjaliste ainete õpetajad olid kapten Karjel ja leitnant Elmar Lipping.
Augusti kooliajal, 1939. aastal, lakkas Eesti Vabariik eksisteerimast. 1940. a okupeeris Punaarmee Balti riigid ning Eesti, Läti ja Leedu arvati Nõukogude Liidu koosseisu.
Olles Eesti patrioot, astus August pärast keskkooli lõpetamist Kaitseliitu. 1943. aastal, kui Saksa väed olid Punaarmee Eestist välja kihutanud, astus August 20-aastaselt Waffen SS-i Balti leegioni.Kuklase teenistus algas 9-kuulise koolitusega füüreri ehk SS ohvitseride koolis Bad Tölzis, Müncheni lähedal Saksamaal, mille ta lõpetas teise astme leitnandina.

Narva rinne

1944. aasta juulis võttis Kuklane osa Narva sillapea lahingutest, mis takistasid Nõukogude armeel idarindest läbi murda. Sangarlikud lahingud Narva all hoidsid tagasi Punaarmee kiiret pealetungi Tallinna peale. Võitlus Sinimägedes on tuntud ka Euroopa SS-i lahingu nime all, kuna Saksa sõjaväega käsikäes võitles seal suur hulk vabatahtlikke Skandinaaviast, Belgiast, Prantsusmaalt, Hollandist, Ungarist, Rumeeniast, Itaaliast, Hispaaniast ja Balti riikidest.August teenis Obersturmbannführer, kolonel Riipalu all kuulsa Narva pataljoni 20. diviisi teises rügemendis, ta juhtis raskerelvarühma (Schwer Maschin Gewähr – SMG). Ta paigutas kuulipildujad niisugusesse positsiooni, kust tema arvates venelased võisid kõige suurema tõenäosusega rünnata. Ta meenutas hiljem, et tema arvestused läksid 90% täkkesse. Narva rindel nägi ta sedagi, et Punaarmee oli varustatud USA relvadega. Ta leidis nõukogude võitlejatelt Remingtoni püsse ja muud ladina tähtedega relvastust.Kui Punaarmee ähvardas 1944. aasta juulis ja augustis Tartu lähedal Emajõe rindest läbi murda, saadeti osa Narva rinde võitlejaid Emajõele appi. 29. augustil 1944 sai leitnant Kuklane Sinimägedes paremasse käsivarde raskelt haavata. Talle anti esmaabi Rakvere kooli võimlas, sealt viidi ta edasi Tallinna, enne kui evakueeriti Danzigisse ja sealt Berliini. Kuna Augusti haavad olid tõsised, siis veetis ta mitu kuud 70 km Berliinist ida pool Selov Markti sõjaväehaiglas.
Kuigi arstid arvasid, et tal kulub paranemiseks aasta või enamgi, oli Kuklane jõuludeks uuesti jalgel. Nagu ta ise ütles, oli ta piisavalt terve, et minna kahe saksa õega kinno. 1945. aasta jaanuaris saadeti ta kuuks ajaks Lõuna-Baierimaale saksa peresse kosuma.

Tulepommitamine Dresdenis

Kuigi Augusti haavad ei olnud veel täielikult paranenud, sõitis ta 1945. aasta jaanuaris Dresdenisse, lootuses leida põgenike hulgast oma vanemaid. Olles kuulnud, et ida poolt oli Saksimaa pealinna tulnud palju põgenikke, arvas ta, et ka tema vanemad võisid nende hulgas olla. Ta leidis Dresdeni eest täis põgenikke, kes elasid, kus said: majade trepikodades ja koridorides, rongijaamades ja muudes avalikes kohtades. Enamik põgenikest olid naised, lapsed ja vanurid, sest mehed olid rindel. Kuu hiljem, 14. veebruari hommikul 1945, reisides rongiga Ulmist Preisimaale, peatati tema rong Dresdeni lähistel. See oli tuhkapäev ning Saksimaa pealinn Dresden lõõmas pärast öist sadade Briti Lancaster pommitajate rünnakut. Tuhkapäeva varahommikuks olid rohkem kui 1300 Briti hävitajat heitnud Dresdenile tuhandeid tonne tugeva plahvatusvõimega pomme, muutes Euroopa ühe kaunima linna kivipuruks ja tuhaks.
Mundris ohvitserina organiseeris Kuklane ellujäänuid laipu kokku koguma ja läbi viima nende massilist tuhastamist. Ta töötas parasjagu purustatud linna südames, umbes 300 meetri kaugusel Elbe jõest, kui algas uus pommitamine. Sama päeva pealelõunal heitsid 311 USA pommitajat ellujäänute peale veel 711 tonni pomme.
Teades, kui palju inimesi võis elada ja Dresdeni kesklinnas varjupaika otsida, hindas August, et selle kahepäevase anglo-ameerika pommitamise tulemusel võis hukkuda ligi 600 000 inimest. Neli ööd-päeva ühtejärge saatis ta mööda surnuid virna tõstes.
“Me ladusime neid kui telliskive,” meenutas August, “nägin tuhandete kaupa surnuid, kuid mitte ükski neist polnud sõjaväevormis. Nad kõik olid eraisikud.”Kuklasele jäi igaveseks mällu ühe valgetes sukkades naise raske surnukeha, mille nad pärast mitut katset suurte raskustega hunniku otsa vinnasid. Aastaid hiljem Ameerikas nägi ta fotot samast inimvirnast, mille peal paistis seesama valges sukas naisejalg. Seekord kasutati seda fotot ära juutide poolt holokausti propagandas – kui asitõendit kohutavast natsikuriteost. Kuklane teadis väga hästi, et need olid süütud Dresdeni elanikud ja põgenikud, anglo-ameerika tuhkapäeva ohvrid.
“Kui keegi valetab nii palju, siis on raske uskuda ka ülejäänud lugu,” ütles August, viidates juudi holokausti propagandale.
Temperatuur tõusis Dresdenile visatud tuhandete tulepommide tulemusel 2000 kraadini. August meenutas paljude laste saatust. Ta leidis hukkunute hulgas väikseid inimkehi, mis olid põlenud nii intensiivselt, et kui neid vähegi puudutada, varisesid tuhahunnikuks kokku. Ta nägi, kuidas imekombel ellu jäänud inimesi, kes püüdsid linnast põgeneda, tulistati madalalt lendavate Briti lennukite pealt, mis luurasid põleva linna kohal.
“Dresden oli maailma kõige ilusam linn,” ütles Kuklane, “iga maja oli omaette kunstiteos.”

Pagulane

Pärast sõda liikusid jutud, et endisi SS-lasi karistatakse pika vanglakaristusega: sõdurid saavad 10, seersandid 25 ja kõrgemad ohvitserid 50 aastat. Kuklane peitis oma Waffen SS-i dokumendid ja sõduri identifitseerimisraamatu Soldbuch’i ühte Neuhammer am Kweissi kandi farmi Schleswig-Holsteinis. Kuna Eesti Vabariik oli langenud Nõukogude Liidu okupatsiooni ohvriks, ei olnud temal ja umbes paaril tuhandel Saksamaale jäänud Eesti Waffen SS-i sõduril kusagile minna. Pagulastena olid nad 1945. aasta maist kuni septembrini Schleswig-Holsteinis Ukleisee lähedal metsas laagris.
“Oleksin võinud lihtsalt minema jalutada, kuid distsiplineeritud inimesena, kes oli harjunud korra ja seadusega, andsin ennast ise Inglise armeele üles,” ütles August. Temast sai kuni 1946. aasta veebruarini Borghorstis vabatahtlik Briti sõjavang.
August meenutas, et isegi sõjavangina suhtusid inglased eesti meestesse hästi, sest teati, et nad ei olnud sakslased. “Nad olid meid peaaegu valmis vangist vabastama, kui keegi poleks soovitanud meile kaenla alla vaadata. Kõikidele SS meestele oli veregrupp käsivarre alla tätoveeritud. Inglased avastasid, et eesti mehed olid tätoveeritud ning võtsid arvesse hoiatust: ärge laske neid minema, nad on kõige ohtlikumad.” Pärast seda õnnetut vahejuhtumit saadeti Eesti Waffen SS-i vangid ühte teise Briti vangilaagrisse Belgias, kus tingimused olid äärmiselt viletsad. Zedelghami barakkides jäid nad näljadieedil hädavaevu ellu. Kohalikud elanikud tundsid vangidele kaasa ja käisid neile üle aia leiba viskamas. Vanglas oli seadus, et endisi ohvitsere ei võinud tööle sundida, aga et neid rakkes hoida, lasti neil tühja raudteevagunisse mulda kühveldada, siis see tühjaks visata ja uuesti mullaga täita. Nii päevade kaupa järjest.


August Kuklane oli üks Nürnbergis teeninud eesti vangivalvuritest. Foto raamatust: Nurnberger TRIALS BY PETER HEIG.

Nürnberg

Pärast vabanemist leidis August üles oma onu Elmari, kes oli Waffen SS-is kapten olnud. Elmar viis Augusti pagulaslaagrisse Wiesbadenis Saksamaal. Et oma isikut varjata, kasutas August hüüdnime Agu. Kümne päevaga leidis ta puusepana tööd ja töötas nii seitse kuud. 1946. aastal viidi laager üle Kasselisse, mehed kutsuti USA väkke ja neile anti must vorm. Kahe kuu pärast kutsuti August peastaapi intervjuule ja talle pakuti tööd Nürnbergi sõjaväevalves. Ameerika ohvitser küsis Kuklaselt: “Kapten, kas te soovite oma paguneid tagasi saada?”August, lootes oma militaarset minevikku varjata, teeskles, et ei saanud küsimusest aru. “Me teame teist rohkem, kui arvate,” ütles ameeriklane.Fakt, et August oli Waffen SS-is leitnandina teeninud, oli ilmselt ameeriklastele teada. Ja nii sai Kuklasest Ameerika armee kapten. Kuldsete pagunite asemel anti talle punased ja must munder. Kapten Kuklane saadeti Nürnbergi külje all olevasse Fürthi linna, kus valmistati ette arreteeritud natsijuhide üle peetavat kohtuprotsessi.
Fürthis töötas Kuklane USA sõjaväepolitseis algselt tõlgina, sest ta oskas nelja keelt: saksa, inglise, vene ja eesti. Nürnbergis juhtus olema ka üks noor, 30-aastates eestlanna preili Tanner, kes töötas USA vägedes personaliülemana. “Tema valis valvuriteks kõik eesti poisid,” meenutas August. “Preili Tanner tegi ettepaneku ja ameeriklased usaldasid teda.” Ametlikult olid eestlased oma saksa mundrid kõrvale heitnud vabatahtlikud, pagulased nagu paljud teised peale sõda. Preili Tanner teadis, et eesti poistel on seljataga teenimine Waffen SS-is, kuid ameeriklased ei paistnud sellest hoolivat. Neil oli eesti poisse vaja nende sõjalise treenituse ja keeleoskuse tõttu.
Koos umbes tuhande teise noore eestlasega kuulus August 4221. kompaniisse, mis allus USA okupatsioonivõimudele. Augusti sõnul olid 90 protsenti kompaniist endised Waffen SS-lased. Eesti vangivalvurid kandsid Nürnbergis musta mundrit, valget rihma ja sinist kiivrit. August nimetas neist mõnesid: Johannes Sommer, Konstantin Reiman, Viktor Vinkman, Harri Väder, Ferdinand Rikka ja Harri Must.August jutustas, kuidas 14. juuli USA iseseisvuspäeva paraadil 1946. aastal oli üks kindral, vaadates 4221. kompaniid, üllatunult öelnud: “Küll nad marsivad hästi!”“Nad on kõik endised SS-lased,” sosistanud üks tema selja taga seisnud Poola kindral. Ameerika kindral vastanud: “Mind ei huvita, kes nad on. Nad on suurepärased.”Oli üsna tavaline, et eesti sõdurid rääkisid soravat saksa ja inglise keelt. Nad olid kirjaoskajad, mitte nagu Poola sõdurid, ja neil oli suurepärane sõjaväeline treenitus. Et leida kinnitust Nürnbergi protsessi ajal töötanud eestlaste kohta, viis meid tee Nürnbergis kahe aasta eest loodud dokumentide keskusesse (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände). See asub lõpuni ehitamata imposantses hobuserauakujulises kongresside palees, mis ehitati Albert Speeri poolt endisele natsipartei ralliplatsile. Keskuses töötav ajaloolane dr Eckart Dietzfelbinger viitas mitmele raamatule ja näitusel eksponeeritud plakatisuurusele värvilisele fotole sini-must-valges mundris teeninud eesti vangivalvuritest Nürnbergis.

Pakkimine ja kolimine

Kuklane vastutas USA sõjaväevalitsuses pakkimise ja kolimise eest, oli personali ja tähtsate dokumentide kolimisel ülevaataja. Ta kirjeldas, kuidas USA okupatsiooniväed konfiskeerisid jõukate saksa perede vara. “Ameeriklased võtsid endale kasutamiseks sadu maju heades linnajagudes nagu Erlengstegen,” ütles ta. “Nad tegid seal oma seadusi ja võtsid kõike, mida võtta oli.”Saksa pered aeti kodudest välja, pakkimiseks anti kaks tundi aega, kaasa said nad võtta ainult seda, mida kanda suutsid. Kui ameeriklased, kes elasid sakslaste kodudes, naasesid Ameerikasse või kolisid mujale, kutsuti Kuklane, kes allus kindral Martinile, ja tema alluvuses töötanud 40 meest, pakkima ning kolima asju, mis sageli kuulusid tegelikult hoopis saksa perele, kelle majas ameeriklased olid elanud.“Vahel õnnestus mul päästa miljoneid, sest see oli minu otsustada, mida jätta või mida viia minema,” ütles August. “Üritasin sakslaste jaoks alles hoida nii palju kui võimalik. Aga sageli olid majad täielikult puhtaks tehtud ning järele jäetud vaid neli seina.”
Nürnbergi kohtuprotsessi ajal jätkas Kuklane oma ametit USA sõjaväevalitsuse pakkimise ja kolimise osakonna ülemana, mis asus Fürthis. Tema alluvuses töötas 17-18 meest, nende hulgas paar lätlast. Nad pakkisid Nürnbergi kohtuprotsessi dokumente 47 suurde puukasti ning saatsid edasi Haagi. USA armee kaptenina oli Augustil Reichspartei barakis omaette elamine, mida tal õnnestus hoida kuni 1949. aastani. Ta viis tihti toitu ja saia nälgivatele saksa lastele, kes teda tänavatel alati ootasid. “Ma olin tookord väga populaarne mees,” meenutas August laialt naeratades.Eesti valvurid asendati ameeriklastega ööl enne surmaotsuste täideviimist kohtuhoone taguses vangla võimlas 16. oktoobril 1946. Kuklane ütles, et surmanuhtlusega karistatuid poodi ilma, et nad oleksid kukkudes kaelaluud murdnud, mis puhul surm on momentaanne. Selle asemel vinnati neid püsti seistes köiega pikaldaselt ülespoole. Selline piinamine oli erakordselt jõhker. “Kiireim hukkamine kestis 18 minutit,” ütles ta, “kõige aeglasem, endise feldmarssali Wilhelm Keiteli oma, 24 minutit.”
Küsides Nürnbergi vangide barbaarse hukkamise kohta, kinnitas mitme Nürnbergi protsessi puudutava raamatu autor dr Klaus Kastner, et see lugu on ilmselt tõsi. “Nad pigem kägistati kui poodi. Sellest annavad tunnistust punane, roheline ja kollane värv nende näos, ja seda tunnistavad ka kaks hukkamiste juures viibinud sakslasest tunnistajat,” ütles Kastner.Neist hukkamistest ei ole teada fotosid. Laibad viidi Münchenisse, kus nad incognito ja valenimede all kremeeriti. Tuhk visati Isari jõe lisajõkke Koventzbachis, 4 miili Münchenist lõunas. 

Kuklase perekonna saatus

25. märtsil 1949 sattusid Kuklase pere liikmed, kes olid jäänud Eestisse, järjekordse küüditamise ohvriks. Et kommunistide poolt läbiviidav kollektiviseerimine õnnestuks, tuli vabaneda “kulakute” klassist. Selle plaani järgi konfiskeeriti jõukate inimeste maavaldused ja sinna juurde kuuluv vara. Kõik Kuklase perekonna liikmed saadeti pikkadeks aastateks erinevatesse sunnitöölaagritesse. Augusti vennad viidi Siberisse: Valter Vorkutasse, Viktor Karagandasse ja Hugo Kemerovosse. Nende vana ja haige ema saadeti Põhjamere äärde, isa pandi Narva lähedale invaliidilaagrisse.Hämmastav, kuid kõik Kuklase pere liikmed elasid vangilaagri üle ja tulid 1956. aastal Võrru tagasi, v.a August, kellel Waffen SS-i veteranina ei olnud võimalust tulla tagasi sovjeetide poolt okupeeritud Eestisse.
1957. aastal, kui August elas Ameerikas, sai ta Punase Risti kaudu teada, et tema pere on elus. Tõsi, ema ja isa surid üsna varsti pärast laagrist tulekut. Kuklaste talu oli kommunistide poolt täielikult hävitatud, välja arvatud väike küün, kus nende pere oli kuivatanud heina. Elumaja palgid, uksed ja aknad olid viidud rajoonikeskusesse Võrru, millest ehitati Punarmee Maja.


August Kuklane koos abikaasa Renatega Baltimore´i lähedal Marylandis 5. juulil 2005. Foto: Helje Kaskel.

Ameerika

Olles ostnud 42-dollarise pileti USA sõjaväelaevale General Muir, saabus August 1950. aasta 15. detsembril Ameerikasse, taskus vaid 7 senti, mille oli kinkinud üks sõbralik saksa meremees. Üks Fischeri-nimeline Pennsylvania farmer oli Augustile sponsoriks.
Sellel farmeril juhtus olema samasugune põllumajandustehnika kui Kuklaste perekonnal Eestis. August üllatas härra Fischerit, kuna oskas Rootsi viljapeksumasinat nii käsitseda kui ka parandada. Fischeri õlipuuraugud töötasid Deeringu mootorite peal, millega August oli samuti oma talust tuttav, ja nii jäigi ta ühe dollari eest päevas Fischeri juurde tööle, kandes hoolt tema naftapuuraukude eest. Hiljem tegi Kuklane oma ehitusfirma August Kuklane & Sons Inc ning asus elama Baltimore´i lähedale Marylandi, kuhu ehitas ilusa kodu. Augustist jäid järele tema abikaasa Renate (neiunimega Rottker). Augustil ja Renatel on kaks poega ja kaks tütart ning palju lapselapsi. Augusti kolmest vennast kaks, Valter ja Hugo, elavad tänaseni Võrumaal.
Olles olnud nii paljude ajaloosündmuste tunnistajaks, jäi August elu lõpuni suureks ajaloohuviliseks. Ta oli ajalehtede Spotlight ja American Free Pressi levitaja. August võttis aktiivselt osa Baltimore´i eestlaste ühingute tööst, oli Baltimore´i Eesti Seltsi juhatuse liige, Marylandi Võitlejate Ühingu asutajaliige ja esimees, Eesti Vabadusvõitlejate Liidu liige, Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) Esinduskogu liige, Captive Nations Political Action Committee asutajaliige ja aseesimees.
Iga kord, kui me Augustil ja Renatel külas käisime, tõstis August klaasi oma lemmiktoostiks: “Nii noortena nagu täna, ei saa me enam kunagi kokku!”

* * *

Autoritest:
Christopher Bollyn on Washingtonis asuva nädalalehe American Free Press korrespondent. Ta on abielus eestlanna Helje Kaskeliga. Koos uurivad nad ja kirjutavad artikleid Teise maailmasõja teemadel, 11. septembri sündmustest, elektrooni­listest valimistest, Iisraeli-Palestiina konfliktist, parvlaeva Estonia seletamata hukkumisest jpm. Kahe lapse vanematena on nad lasteraamatu “ABC Zoo” autorid, mida on võimalik vaadata ja tellida www.bollynbooks.com. Autoritega saab kontakti võtta, kirjutades aadressil: American Free Press, 645 Pennsylvania Avenue SE, Suite 100, Washington, D.C. 20003


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv