Kultuur ja Elu 1/2006


Kultuur ja Elu 4/2005

 

 

 

 



Estonia teatri omaaegne tippsolist ja aastakümneid klaverisaatjana töötanud Therese Raide-Masing vasakul koos Leida Rätsepaga tutvustamas oma mälestuskasti "Minu elu muusikas".

"Meenutuste maja" otsib kodu

tekst: Margit-Mariann Koppel
Foto: margus koppel

23. veebruaril avati Tallinnas Nõmme Eakate Päevakeskuses näitus, kus esitleti kuut valminud mälestuskasti teemadel: "Minu elu muusikas", "Noorus Siberis", "Virumaa talu saatus", "Olen korstnapühkija" jne. Mälestuskastide valmistamine on osa rahvusvahelise projekti "Meenutuste maja" tööst.

Tavaliste inimeste mälestuste jäädvustamiseks ning nende elusügise väärtustamiseks on ellu kutsutud tore rahvusvaheline projekt "Meenutuste maja".
Alguse sai see mõte Inglismaalt aastal 1983. Algatajaks oli pr Pam Schweitzer, kes tahtis säilitada eakate mälestused nende elu tähtsamatest etappidest järgnevatele põlvkondadele. Praeguseks on "Meenutuste maja" tegevus levinud juba paljudesse Euroopa riikidesse ning on kujunenud kohtumis- ja suhtlemispaigaks eri vanuses ja erinevate huvidega eakatele inimestele.
Eestisse jõudis väärt idee mullu veebruaris, kui siin käisid seda tutvustamas Kotka "Meenutuste maja" projektijuht Taina Rasi, projektikoordinaator Mona Taipale, Varppu Vistala jt. Soomes on "Meenutuste maja" tegutsenud linnavalitsuse toel juba viis aastat. Kuid soomlased, kellel on oma maja käes, ei ole selle ajaga töötanud nii intensiivselt kui eestlased ühe aasta jooksul, ja seda ilma oma majata ning linnavalitsuse toeta.

Oleme kõikjal, aga praktiliselt mitte kuskil

Ideest innustunult moodustati Eestis mittetulundusühing "Looja", mille juhatusse kuulusid Eha Leinassaar, Hurve Kruglova, Leida Rätsep, projektijuht Siret Jaame, kunstnik Epp Viires ja kümmekond entusiasti. Tegevuspaigaks valiti Köleri tn 8 kohvik, mida Eha Leinassaar tol hetkel pidas. Ainult kohviku pidamine oli perspektiivitu ning kõrvaltegevusena sobis see mõte suurepäraselt. "Kultuuri ja meenutuste kohviku" tegevus, mille hulka kuulusid näitused ja kontserdid, elava muusika tunnid, luuleõhtud, kohtumisõhtud, arstivestlused, läks mürinal ning väga edukalt käima. Et inimestel oli ja on sellise koha järele vajadus, seda näitas ürituste ajal pilgeni täis maja. Näiteks soomlased ei ole kohviku avamiseni veel jõudnudki, sest nõudepesumasin on katki ja oodatakse, millal linnavalitsus uue ostab või selle ära remondib. Eestlased nõudepesumasina puudumisest probleemi ei teinud, võtsid kätte ja panid kultuurikohviku korralikult tööle ilma nõudepesumasinata. Põlve otsas, entusiasmi najal ning raugematu innuga kestab tegevus siiani.
Rendileping Köleri tänava ruumide kasutamise osas on lõppenud ja oma ruumide puudumine takistab tõsiselt projekti käivitamist nii laiahaardelisena, nagu see on mõeldud. Ruumide puudus takistab ka projektile rahaliste toetuste taotlemist, sest teadagi jääb paljast entusiasmist paraku väheseks. Moraalseid toetajaid on palju, aga vaja oleks konkreetset abi.
Esmapilgul tundub uskumatu lugu, kuid peavalu valmistavaks probleemiks kujunes isegi mälestuste kunstiliseks vormistamiseks tarvilike vineerikastide hankimine. Pärast pikki ja tulutuid otsinguid, millest asjaosalised pikalt pajatada võivad, õnnestus mullu 19. oktoobril kümne kasti näol saada esimene ja seni viimaseks jäänud heategevuslik annetus firmalt NEFAB. Siis sai mälestuskastide valmistamisega reaalselt pihta hakata. Mälestuskastide tegemise on oma õlule võtnud Leida Rätsep ja maalikunstnik Epp Viires.

Mälestustekasti mahub rohkemat kui üks elu

Igal eakal inimesel on oma elatud aastatest midagi väärtuslikku ning elutarka näidata, säilitada ning järgmistele põlvkondadele edasi anda. Sahtlitesse, kappidesse, riiulitesse ja albumitesse on kuhjunud hulgaliselt kirju, fotosid, dokumente, mälestusesemeid, joonistusi, õnnitluskaarte, töövahendeid jm. Miks mitte teha neist üks mälestustekast, panna asjad loona kõnelema, anda neile väljund ja väärtus ning jäädvustada nii oma elatud elu või mingi etapp sellest omalaadse ja isikupärase kunstiteosena? Ja siis seda teistega jagada.
Mälestustekasti valmistamine on tähtis ja pikk protsess, sest ühe kasti taga on tihti suurem sisu kui esmapilgul paistab ja teinekord ka üldistus ajastust ning rahva saatusest. Tuntud ajaloosündmused saavad läbi isikliku vaateprisma hoopis teise värvingu ja oma olemuselt on mälestustekast väga sobiv viis põlvkondliku sideme loomiseks ning huvi tekitamiseks vanavanemate elulugude vastu.
Kindla põhiteema esiletoomine väheste detailide, sümbolite, piltide, dokumentide jm abil on keerukas ja loominguliselt väljakutsuv töö. Siin tuleb inimesele appi kunstnik ja mõtlemisainest, milliseid võimalusi teema pakub ning kuidas seda kõike välja tuua, jagub kasti kujundamisel küllaga. Põhiküsimus mälestustekasti kokku panemisel, materjali valikul ja kujundamisel on see, kuidas viia üht rikkalikku elulugu mõjusalt ühtse teema alla?
Näiteks, kuidas kajastada mälestuskastis teemat "Noorus Siberis", mis iseenesest on üldistus väga paljude eestlaste kurvast saatusest (mälestuskasti autor on Jõhvis elav Erika Lond, sünd 1926)? Milliseid kujundlikke sümboleid ja esemeid kasutada peale võrdlevate piltide perekonnast enne ja pärast küüditamist, dokumentide, Siberi kirjade, jooniste ja kaardi, millel läbitud tee marsruut ja pikkus? Kuivatatud nõgest kui sümbolit sellest, mida toiduks tarvitati; kartulikoti riiet, millest on tehtud tüdrukute seelikud fotol; paberit, millega suunati 13. juunil 1941 loomavagunisse kell 4. 30 ja saadeti Siberisse; okastraati, kasetohtu, sest sellest valmistati õnnitluskaarte, musta leinapaela, seedrikäbi…? Keila-Joa Sanatoorse Internaatkooli VII klassi poisid püüdsid pildi ja kirjelduste järgi mälestuskasti jaoks teha ka esimese onni mudeli.
Või kuidas kajastada teemat "Virumaa talu saatus" (mälestuskasti autor on Leida Rätsep, sünd 1934), mis jällegi on üldistus paljude Eestimaa talude hävingust? Heal järjel Vanatoa talu hävitas kulakuks tegemine ja küüditamine 1949. Näsu külas pole tänaseks suudetud taastada ühtki talumajapidamist. Küla nimigi on kaotatud. Kuidas seda kurba ja valusat lugu mälestuskastis selgitada?
Või kuidas kõnekalt ja huvitavalt kajastada mälestuskastis teemasid, mis meid kõiki ühel või teisel moel puudutavad, nagu näiteks elu kolhoosnikuna, elu mitme kodumaaga, elu eksiilis, sõdimine soomepoistena, põgenemine Eestist jne…?
Valminud mälestuskasti avamine ja tutvustamine koos kontserdiga või ka näiteks mälestuste põhjal valminud etendusega kujuneb kindlasti kordumatuks ja meeleolukaks elamuseks nii mälestuskasti tegijale endale kui külastajatele. Seni avati valminud kaste ühekaupa. Ikka selleks, et tähelepanu oleks just sellel mälestuskastil ja inimesel. Nõmme Eakate Päevakeskuses olnud näitusel avanes aga esmakordselt võimalus näha kuut erinevat mälestustekasti korraga ning see oli muljetavaldav.
Soov nende mälestuskastidega lõpuks kuhugi suuremale areenile välja jõuda on suur, sest oleks häbi, kui südame ja hingega tehtud mälestuskastid hiljem lihtsalt kuskil keldris seisavad ja tolmuvad. Tegijatel on eesmärk mälestuskastid sel kevadel viia Kotkasse rahvusvahelisele näitusele.

Ind ei rauge

Eha Leinassaare sõnul tahavad nad kõige kiuste näidata, et eesti jonn ei rauge ka siis, kui seda tööd tõepoolest mitte kuskil teha ei ole. Üks pisike 15 ruutmeetri suurune keldriruum on mälestuskastide tegemiseks siiski olemas ja selle eesruumis jätkab Eha Leinassaar ka juuksuritööd, mis talle 45 aastat on leiba andnud. Oma juuksuriametist on ta ka ise mälestuskasti pealkirjaga "Karva-Mari" valmis teinud.
Eha Leinassaar, kes helesinise unistusena Kotkas asuvat "Meenutuste maja" silme ees hoiab, mõeldes, mida kõike seal teha annaks, ringidest, kunstiklubist ja külaliste tubadest alustades ja saunaga lõpetades, tänab kõiki seniseid heatahtlikke abilisi ja soovib südamest, et keegi siiski hakkaks aru saama, mida nad tegelikult teevad, ning selle projekti omaks võtaks. Ei tee nad ju seda tööd ainult iseendale, nad teevad seda inimestele. Sellist tööd ei tehta rikkaks saamise eesmärgil. Pealegi, nagu ütleb Leida Rätsep: "Me oleme juba rikkad. Meil on nii palju sõpru." Ja Eha Leinassaar lisab sellele oma tõetera: "Inimestega läbi käia on väga suur rikkus, sest inimestel on väga palju üksteistele anda. Kui me vaid oskame anda ja võtta vastu seda, mida tahetakse üksteisega jagada."


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv