Kultuur ja Elu 4/2005


Kultuur ja Elu 3/2005

 

 

 

 


Ilus aasta oli!

Tegime toimetuses sel sügisel valmis esimese Eesti sõdurilauliku. Sellist pole varem olnud! Laulikusse kogusime kokku meie parimad isamaalised ja populaarsemad sõdurilaulud. Vanad päevinäinud noodid remonditi-kontrolliti nelja muusiku poolt. Aitäh teile: Runno Tamra, Tiit Juurikas, Tõnis Kõrvits ja Kaitseväe orkestri peadirigent ­ Peeter Saan! Usun, et tegime koos vajaliku asja meie sõdurpoistele ja eesti laulusõpradele. Las rahvas laulab ja rõõmustab!
Kurvastav oli möödunud aastal see, et usuhullus ka meil pead tõstab. Põhiseadusega on meil ju kirik riigist lahutatud, on usuvabadus ja iga inimese vaba valik, mida ja keda ta usub. Kui keegi aga tuleb ja raiub, et jumal on üks ja ainus, siis mõtleb ta muidugi mõista OMA jumalat. Igasugune fanatism on ohtlik ja õudne.

Viimasel ajal käivad igasugustel tähtpäevadel kirikutes meie valitsustegelased, mida siis ETV-s üle kantakse. Ka siis, kui on teada, et see-ja-see inimene mingeid usutundeid ei valda, on tahe oma usklikele valijatele meeldida. Ja see teeb neist klounid, asi on silmakirjalik ja variserlik. Kas seda on tõesti vaja? Ja miks peab seda tsirkust näitama ETV?
Mina ei ole usklik, aga see on mu isiklik asi, ma ei lähe oma vaateid kellelegi agressiivselt peale suruma. Eriti ohtlikke tagajärgi võib tekitada ühe usu peale surumine aga noortele. Õnneks on ära jäänud piinlikud stseenid teatud tähtpäevadel, näiteks 24. veebruari paraadil, kus keegi usumees ­kamandas sõdurpoistel mütsid maha, mütsid pähe...

Aga räägime parem ilusatest asjadest. Hea oli lõppeval aastal see, et ajakirja Kultuur ja Elu maalilaagreid suvises Käsmus ja Saaremaal külastas sel suvel rekordarv inimesi. Elust tuntakse mõnu, leitakse raha ja aega tegelda oma harrastustega. Mis on veel parem lõõgastus kui maalimine - loomisrõõm teeb ju imesid! Ja tükikese loomis- ja suverõõmust viiakse maalilaagrist ka kodudesse kaasa. Jätkame maalilaagritega tuleval suvel - ja suure rõõmuga!
Talv on veel ees. Lubatakse lund ja külmakraade. Läki siis suusatama! Pärast kütame ahjud soojaks ja loeme lõpuks läbi targad paksud raamatud. Oma lugejatele lubame jätkata ajakirja temaatikat ikka samal liinil.

Kohtumiseni uuel aastal!

Tea Kurvits,
Kultuur ja Elu peatoimetaja


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv