Kultuur ja Elu 4/2005


Kultuur ja Elu 3/2005

 

 

 

 



Suurmeister Linda Helgas kudumas haapsalu salli. Enam kui viiekümne tööaasta jooksul on ta neid kudunud üle tuhande.

Ood eesti pitsile

tekst: SILVI SAARLO
Haapsalu käsitööselts

Eesti võib oma uhkuseks ja rikkuseks pidada üht pärimuskultuuri osa - rahvuslikku käsitööd. Traditsiooniliste oskuste säilimist ja vanu meistreid, kes seda unikaalset tööd veel teevad ja tänapäeva toovad. Pits on kaunim ja hinnalisem osa sellest.

Tänavuse mardilaada teema oli rahvuslik pits. See tõi kokku pitsimeistreid üle vabariigi. Ulve Kangro värviliste seto pitsidega Setomaalt, Eva Talts Pärnust ja Olga Kubitskaja Narvast niplispitsidega, Margit Kääramees hiiu pitsidega Hiiumaalt. Näitus "Pits kui looming", "Pitsiliste" moedemonstratsioonid, hiiu rahvarõivaste esitlus, kus palju pitse. Tegelased kandsid pitse, igal müügiletil oli midagi pitsilist - see oli ood pitsile, suur pitside väljanäitus peenest niplispitsist suure sooja pitsilise sõbani.

Mina esitlesin laadal haapsalu salli ja mulle tehti austav ettepanek kirjutada ood eesti pitsile. Väga vastutusrikas ja lai teema, on väga väärikaid selle ala esindajaid, kes võiksid jätkata. Kirjutan erilisest pitsiliigist - varraspitsist, mille ere näide on imepeen õhkõrn haapsalu sall, mida on võrreldud küll ämblikuvõrgu, küll pruudilooriga. Koemustreid on pärandatud põlvest põlve ja järjest sellesse loovalt suhtutud, eeskujuks emake loodus - sellest nimetusedki: lehe-, haga-, maikellukese ja liblikakiri. Sellest kaunist aastasadadega käsitöökunstist saab kirjutada ainult ülivõrdes.

Kuulsaks said Haapsalu naiste kootud sallid 20. saj alguses, mil Haapsalu kujunes keiserlikuks kuurordiks ja suvitajateks olid Peterburi ülikud. Esimene legend räägib tsaarinnale pähklikoores kingitud peenest sallist, mis lahti harutatult katnud daami üleni. Sellest ajast pärineb ka haapsalu salli nimetus, sest ainult siin kooti ikka järjest ilusamaid ja uhkemaid salle. See kujunes ka loominguliseks võistluseks. Nii jõudsidki meie suurepärased sallid Peterburi balli- ja teatrisaalidesse aadlidaamide õlgadel, kaunistamas Pariisist toodud õhtutualette. Haapsalu salli peenuse ja eheduse näitajaks on nõue, et teda peab saama tõmmata läbi naisterahva sõrmuse.

1932. aastal, kui Rootsi kroonprints külastas Haapsalut, kingiti talle just temale kavandatud mustriga kootud rätt, mille kudus Ida Valdmann. Teine, "südametega" kootud sall saadeti 1935. a kuulsale ja jumaldatud filmidiivale Greta Garbole, kolmas Rootsi kuninganna Sylviale. Need legendidega sallimustrid on kasutusel tänaseni. Kingituseks viidi sall presidendipaari poolt möödunud sügisel Saksa kantsleri prouale ja tänavu Hiinasse.

Ülistuslaulu tahan kirjutada sallimeistritele. Tänu nende virkadele näppudele ja ennastsalgavale tööle on see kaunis kunst kestnud ja arenenud. See töö on aastatega kujunenud hobiks ja eluviisiks. Loodan, et see jääb püsima. Tänu ka Haapsalu linna juhtidele, ks peavad salli linna sümboliks ja on meid igati toetanud. Traditsiooniks on saanud sallipäevad 100-aastases kuursaalis, mis on kujunenud tõeliseks pitsideparaadiks. On toimunud pitsikudumise võistlused auhindadele. Tänavu võitis käsitööõpetaja Siiri Reimann, loodan, et ta võttis tõsiselt soovitust oma oskus ja armastus noortele üle anda. Järgmisel, 10-ndal sallipäeval loodan näha esinemas uut põlvkonda.

Ootan ka Teid, lugupeetud pitsihuviline! Haapsalu kuursaal on õige koht, kus näha pitsivõlu ja lummust. Eheda pitsilise salli saate ikka Haapsalust. See kuninglik soe, pehme ja mõnus sall on ka väga sobiv ning väärikas kingitus. See on kingitus, mida pärandatakse emadelt tütardele ja vanaemadelt lastelastele.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv