Kultuur ja Elu 4/2005


Kultuur ja Elu 3/2005

 

 

 

 Stsenarist ja rezhissöör Riina Hein. Foto Mariann Rea.

10 000 aastat tunni ja 15 minutiga

Filmi vaatas MARGIT-MARIANN KOPPEL

10 000 aastat tunni ja 15 minutiga
Film "Minu Eestimaa" on tund ja 15 minutit kestev rännak meie 10 000 aastasesse ajalukku, mõtisklus eestlase olemuse üle läbi loodus- ja vaimuväärtuste. Eestit kui jää-aja muuseumi ning eestlasi kui maa- ja metsarahvast tutvustab rezhissöör ja stsenarist
Riina Hein.

Riina Hein tegeleb oma firmas "Creare Stuudio OÜ" videofilmide ja telesaadete tootmisega. Viimase 13 aasta jooksul on ta teinud 39 filmi. "Minu Eestimaa" puhul kulus filmitegijail ideest teostuseni kolm aastat. Oma panuse filmi sünniks andsid kaasstsenaristid Helen Sooväli, Krista Keedus ja Hannes Palang ning - üllatus! - toimetaja Heli Vahing, keda me teame lauljana. Kaadritagune hääl kuulub Toomas Lõhmustele. Muusika lõi filmile Sven Grünberg, laulavad ansambel Noorkuu ning Tarmo Urb. Haruldase kaadrina võime filmis näha ka RAM-i koori laulmas kanuusõidul Ahja jõel Taevaskojas.

Et välismaalastele on niikuinii Eestis kõik huvitav, siis otsustas Riina Hein teha filmi eelkõige eestlastele endile. See ei olnud kerge ülesanne, filmitegijatel tuli leida oma vaatenurk, kuidas meie jaoks tavalised asjad põnevaks muuta. Mille kaudu seda siis veel teha kui mitte läbi selle, mis Riina Heinale kõige südamelähedasem on - looduse. Just looduse abil mõtestab ta lahti meie maad ja rahvast ning uurib, miks me just sellised oleme. Looduse kaudu juhib rezhissöör meid vaimuväärtuste juurde. Kauneid loodusvaateid ilmestavad põnevad faktid, seosed, uskumused ja legendid, mis tegelikult ongi selle filmi vürtsiks ning hoiavad vaataja põnevil.

Et Eestit näha, tuleb rezhissööri sõnul Tallinnast välja minna, sest Tallinn on multikultuurne linn, kuhu on jätnud jälje kõik rahvad, kes meid on valitsenud. Iseenesest see küll rikastab meie kultuuripilti, kuid pole veel Eesti. Riina Hein viib vaataja oma armsatesse paikadesse, oma Eestisse, kuhu kuuluvad meri, pankrannik, keskaegne Tallinn, hiied, kalmud, rändrahnud, rannaniidud ja kadakad, suvituslinn Pärnu, Hiiumaa, Lõuna-Eesti kõrguvad kuplid ning sinised järvesilmad; voogavad voored, Lõuna-Eesti ristipuud, looduslik kõlakoda - Taevaskoda, salapärased puutumatud sood ja rabad, ülikoolilinn Tartu…
Filmi kulminatsiooniks on läbilõige meie laulupidude ajaloost. Tallinna lauluväljakul seisev ühendkoor laulab "Mu isamaa on minu arm" ja eestlase hing saalis laulab kaasa. Kogu see film on ju tegelikult armastusavaldus Eestile.
Paljudele skeptilistele eestlastele saab see ilmselt Eesti avastamise filmiks, sest kindlasti leiab igaüks mõne fakti, mida ta Eesti kohta enne ei teadnud. Lõpmata vahva on uuesti näha ja avastada, et elame tõesti õnnistatud maal. Kui palju on sellele väikesele maalapile mahtunud erinevaid maastikuvorme, mille tõttu võib Eestit nimetada jää-aja muuseumiks. Näiteks sellised voored, nagu Vooremaal, on Euroopas vaid Iirimaal.

Riina Heinale on hingelähedane Lõuna-Eesti loodus, eriti armastab ta metsa. Järgmised kaks teoksil olevat filmi on pühendatud metsateemale. Esimene film "Las jääda ükski mets" räägib metsaistutustalgute üle 75-aastasest ajaloost, koolimetskondadest ning nende seosest laulupidude ja eesti rahva austusega metsa vastu. Teine film jutustab metsaülematest, kellelt on ta oma sõnul palju õppinud.
Me oleme üks vanemaid Euroopa põlisrahvaid, kes on paikselt ühel alal elanud. Kui see film aitab meil neid väärtusi mõista ja näha ilu enese ümber, siis on ta oma ülesande täitnud.
Mõistagi on film saadaval nii videol kui ka DVD-l, oivaline kink jõulutaadi kingikotis.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv