Kultuur ja Elu 3/2005


Kultuur ja Elu 2/2005

 

 

 

 



Sajanditrikk: Karl Siimon ja põlev vesi Tapa lennuvälja angaaride juures. Foto Kaarel Aluoja.

Kultuur ja Elu Järvamaal

tekst: margit-mariann koppel

Ka 14 aastat pärast taasiseseisvumist on Eesti ikka punase udu lummuses. Endiselt on kasutusel ENSV-aegsed moonutatud ja võltsitud andmetega teatme- ja koguteosed ning ajaloobrošüürid. On aeg hakata sealt levivat punast udu hajutama. Türil elava Karl Siimoni kutsel alustasime Järvamaalt.

Sõit algas Türilt Ambla suunas, esimeseks sihtkohaks Reinevere küla, kus asub Järvamaa kõrgeim tipp. Tõus 60 meetrilt 128 meetri kõrgusele kulgeb aeglaselt ja on vaevu aimatav. Keerame võsavahelisele rajakesele, mille lõpus paistavad mahajäetud raketibaasi angaaride tontlikud avaused. Oleme Pandivere kõrgustiku nõlval.
Kõikides brošüürides, mida punasel ajal kirjutati, näiteks "Kas tunned maad?" ja "Siin ja sealpool maanteed. Paide rajoon", on Järvamaa kõrgeimate tippudena märgitud küll Valgehobusemägi, küll Järva-Jaani lähedal asuv Paistevälja, isegi Reinevere küla, aga mitte see koht. "Punasel ajal arvasime, et ju siis mõni neist ikka õige on," jutustab Karl Siimon, "aga kui asi läks uuesti sini-must-valgeks, siis leidsime vene sõjaväe täppiskaartidelt, et see ranges saladuses hoitud koht on 128 m kõrge. Arvestades siin olevat radari- ja raketibaasi ehitist, on see üle 130 meetri."
Esmapilgul ei saa arugi, et siin oleks midagi, mida kannataks mäeks pidada. Võsa varjab künka hoopiski. Kuid selle petlikult väiksena tunduva künkakese otsast avaneb imeilus vaade 10-15 kilomeetri taha. Kunagi keerlesid siin radarid. Et raketibaasi asukoht oli rangelt salastatud, ei tohtinud sellest paigast suud paotada ega kirjutada. See oli koht, mida polnud olemas ja pole tänini olemas. Maantee ääres ei ole ühtegi Järvamaa kõrgeima tipuni juhatavat viita, üles vaadet imetlema ei vii ainumastki korralikku rada. Paik jätab mahajäetud, võsastunud ja unustatud mulje. Mahajäetus aga soosib lagastamist ja meelitab ligi neid, kes kasutavad meie isamaad prügikastina.

Tapa linna atraktsioon: põlev vesi

Järvamaa ja Lääne-Virumaa piirilt kiviviske kaugusel on kurikuulsa Tapa sõjaväelennuvälja angaarid. Nõukogude aeg on läbi ja okupantide kirsasaabas lahkunud, kuid mahakallatud lennukikütuse tonnid on põhjustanud korvamatu keskkonnakahjustuse - põhjavee reostuse. See on nihestunud võimukorralduse pärand Eestile vähemalt sajandiks.
Mäletan, kui käisime aastaid tagasi Looduskaitse Seltsi liikmetega samuti Tapal. Senini on silme ees pilt, kui ühe elumaja perenaine võttis kaevust ämbriga vett ja pistis sellele tikuga tule otsa. Ega aastal 2005 pole pilt muutunud. Vee asemel loksub kaevudes endiselt lennukipetrool, millele lisavad vägevust ümberkaudsetelt põldudelt ja raudtee ümberlaadimisplatsidelt alles nüüd kaevuvette jõudma hakkavad nitraadid ja väetised. Omal ajal kütsid Tapa elanikud kaevuveega koguni saunu ja kasvuhooneid, mis on ilmselt pretsedent maailma ajaloos ning aegumatu tunnistus eestlaste nutikusest. Ehk võiks see olla Eesti Nokia?
Täpselt Järvamaa ja Lääne-Virumaa piiril asuv kuivenduskraav on paik, kus põhjavesi surub end suurvete ajal maa seest allikana välja. Siis on maapind liigvee niiskusest sedavõrd küllastunud, et põhjavesi hakkab üles pressima sinna ladestunud kütust, mis on nii rammus, et selle võib koos kraavis voolava veega põlema panna ning imetleda, kuis sünge tulekeel ja taevasse tõusev ronkmust suits mööda õlist läikivat veepinda lippab.
Karl Siimoni sõnul püsib alumistesse geoloogilistesse kihtidesse jooksnud õli seal nagu konserv. Looduslik isepuhastus toimib, aga selleks kulub sajand. Lääne-Virumaa kütus jõuab Järvamaale, jookseb siit aga jälle Virumaale tagasi ning voolab Valgejõe poole. Palju teda jõkke jõuab, ei ole selge, sest vahepeal imbub osa maasse. "Tapa linn võib läheneva kütusekriisi ees oma varude üle uhke olla," ütleb Karl Siimon mõru muigega.

Kes laskis alla Vargamäe jõe?

Selgus, et kõige süngem punane loor on kirjanik Tammsaare mail, Vargamäel. Üheks meie reisi ettevõtmise peapõhjuseks oli 40 aasta möödumine Vargamäe (tegelikult Jägala) jõe allalaskmisest. Vaadates kuulsalt Simisalu soosillalt juppi Vargamäe jõest sellisena, nagu see enne allalaskmist välja nägi, purustab Siimon järjekordselt punase müüdi, avalikustades, mis oli jõe allalaskmise tegelik põhjus.
Jõe allalaskmise projekteerimist alustati juba enne Teist maailmasõda ning seda tegi melioraator-projekteerija Oskar Kents. Paraku ei jõudnud ta oma tööga veel kuhugi, kui tuli punane kord ja sinnapaika see jäi. Aastal 1950 võeti aga asi jälle päevakorda, kuid vaadati, et see on siiski hirmkallis töö. 1958 oli vene sõjaväe tippaeg Tapa linnas, kus oli siis ka hästi palju hobuseid, ent sööta polnud kuskilt saada. Sõjaväe ülemused pöördusid palvega toonase Tapa rajooni TK esimehe Erich Elevanti poole ja palusid vähemalt 1000 hektarit heinamaad. Leitigi, et siin Jägala jõe ääres on kõige parem paik, kuhu teha 3000-hektariline hiidheinamaa.
Otsustati kõigepealt lasta alla Jägala jõgi, aga alates juba kümmekond kilomeetrit altpoolt Vargamäed, sest ka seal olid suured heinamaa ressursid. Aastal 1964-1965 käis tegelik töö. Jõge oli kaevamas Oskar Eensoo oma abilistega. Aasta-pooleteise pärast jõutigi Vargamäe alla välja. Ajakirjanikud olid kohe jaol, et vohh!, Vargamäe Andrese unistused täituvad!
Aga ajalugu mängis neile unistustele ninanipsu ning tegi väga järsu pöörde. Poliitilise olukorra teravnemise tõttu maailmas kiirendati NSVL-s sõjalist ettevalmistust. Sõjatehnikat tuli nii palju peale, et hobuseid ja heina polnud järsku enam kellelegi vaja. Jõgi lasti alla, Tammsaare-nimelisele kolhoosile tehti paarsada hektarit uudismaad ka, ja oligi kõik.
Kuid müüt, nagu oleks nõukogude võim tahtnud talumeestele põllu- ja heinamaad teha, püsib. Tegelikult tahtis seda nõukogude sõjavägi.

Moonaklus versus peremehelikkus

Vargamäe Muuseumi järelevaataja, Oru Pearu prototüübi Jakob Sikenbergi pojatütar Liivi Vaaderpall teab öelda, et kunagise Vetepere küla 40-st suitsust on alles jäänud 12. Ellujäänute seas on ka Tammsaare Lõuna- ehk Oru Pearu talu, kus täeverelist taluelu elatakse. Alles on vanad laudad, küünid, aidad, elumaja, meeait ja ka kurikuulus kaev, meenutamas ammuseid vägitegusid ja naabritevahelist jõukatsumist. Saatuse tahtel on Oru veri kangemaks osutunud kui Vargamäe (ehk Hansenite) oma. Talu peab praegu proua Vaaderpalli poeg.
Kui olid küüditamised, siis oli kõne all ka Tammsaare Põhja-talu peremees, kirjaniku vend August Hansen, kuid keegi julge inimene oli tema kaitseks välja astunud. Eessaare omad pääsesid Siberisõidu eest põgenema, ent Kassiaru pere viidi külmale maale ja nad puhkavad seal külmas hauas. Kassiaru asustati võõrastega. Praegugi elavad Kassiarul üürilised. Kuulsa hobuseparisniku võimsa lauda katus on sisse varisenud. Vaid suur ja uhke, ehkki räämas häärber meenutab Kassiarul kunagist jõukust ja peremehetunnet. Aia taga vohav kõrge hein ei paista kedagi morjendavat. Üürilised on eht moonakamentaliteediga. Saan teada, et heinaniitmine on teemeistri asi. "Kui tihti teemeister siis käib?" uurisin. "Noh, paar korda aastas!", teatati vastuseks. Hiljem vaikselt tunnistades ja justkui mõttesse jäädes, et jah, eks ta ilusam oleks, kui aiatagune oleks puhas.
Aga moonakamentaliteet ei voha üksnes Kassiarul. Väga hea võrdluse valdade vahel saab, kui külastada kordatehtud Albu mõisa Albu vallas ning kuritegelikult laguneda lastavat Käravete mõisa Ambla vallas. Käravete mõisaansambel ei jää oma suurejoonelisuselt Albule sugugi alla ja võiks olla Käravete pärliks ning magnetiks. Selle asemel aga park võsastub ja mõisa omanikfirma AS LTT laseb arhitektuuriväärtusega hoonetel kuritegelikult laguneda. Ambla vallavalitsus on olukorra pärast samuti mures. AS LTT, asukohaga Tallinn, Peterburi tee 63, tegevusalaks on toiduainete ja alkohoolsete jookide import. Jääb mõistatuseks, milleks neile mõis, millega nad nagunii midagi mõistlikku peale hakata ei oska, pealegi veel nii kaugel? Firma veebil võib lugeda, et ta on stabiilne partner rahvusvaheliselt tuntud tootjatele. Igatahes on selle firma, mille juhatusse kuulub ka kuulus purjetaja Tõnu Tõniste, "partnerlus" mõjumas hävitavalt ühele Järvamaa kaunimatest ja terviklikumatest mõisaansamblitest. Ei võida sellest vald, ei võida firma, ei võida inimesed. Kaotajaks ja vaesemaks jääme aga kõik.

Viljakuivati ja kelder mälestavad julma veretööd

Kohas, kus romaanis "Tõde ja Õigus" elas Hundipalu Tiit, on praegu Simisalu matkakodu. Siit algab 7,5 kilomeetrine matkarada mööda soid ja väljamägesid. Kautlasse viiva tee ääres olevatel stendidel pole talu varasemast ajaloost ridagi, nagu oleks siin olnud tühi plats. Kuigi tegu on meie kirjanduslooliselt tähendusrikka paigaga. Selle talu kunagisi omanikke nimega Grossthal meenutab vaid graniidist hauakivi Järva-Madise vanal surnuaial, juhul kui see õnnestub üles leida. Kivil olev kiri on loetav vaid nurga alt ülespoole vaadates, nii et valgus peale langeb. Muidu tuleb pimeda inimese kombel sõrmedega mööda sisseraiutud tähti kombata. Järva-Madise vana surnuaed on kõnekas paik, mis jutustab omal kombel meie rahvaga juhtunust. Minge ja vaadake, kui palju on seal väärikaid, kuid roostes raudriste ja mahajäetud kalme. See on laialipillutud kodude, hävitatud elude, sündimata sugupõlvede ning lõhutud järjepidevuse tagajärg.
Grossthalid aga ei olnud talu kõige viimased omanikud. Nad müüsid talu ära ja 1941. aasta traagilisel suvel elasid siin Rosalie ja Gustav Viljamaa, kes stalinlikku "põletatud maa" taktikat rakendava hävituspataljoni poolt tapeti, et nad ei saaks pealetungil olevat ERNA pataljoni aidata. Talu põletati vundamendini maha. See toimepandud õudus on kirjas 1996. aastal välja antud raamatus "Punane terror". Karjapoiss ja sulane, kel õnnestus lõikama panna, rääkisid hiljem, et peremees olevat tapetud kuivati juures ja perenaine keldris. Tummad tunnistajad, maakividest ehitatud kuivati ja kartulikelder on alles. Ehkki mõrvatute mälestus on jäädvustamata, ei takistanud see kasutada matkakodu ehitamiseks üht mahapõletatud vundamenti.
Matkakodu juhataja Rein Arjukese ei osanudki öelda, miks mõrvatute mälestust jäädvustatud ei ole. Keegi pole selle mõtte peale tulnud. Ilmselt pole seda vajalikuks peetud, sest taolisi talusid on tema sõnul ümbruskonnas ridamisi ning Kautla memoriaalil on juba nimed peal. Maja sees olevatel stendidel on siiski teave talu ajaloo kohta ning külalistele jagatakse suusõnaliselt infot sellest, mis siin 1941. aastal juhtus. Simisalu matkakodu omanik on Kõrvemaa Maastikukaitseala ning Eesti kultuurilukku kuuluva "Hundipalu Tiidu" talu ajaloo jäädvustamine või minema pühkimine sõltub nende suvast. "Mina olen ainult ametnik," ütles sm Arjukese.

Punane udu varjutab 1941. aastat

Jõudsimegi ringiga Türile tagasi. Linna, mis sündis samal aastal koos Eesti Ringhäälinguga, 1926. Türit ja ringhäälingut seob omaaegne Baltimaade kõrgeim (koos tugijalgade pikkusega 196,6 m) ja Euroopa moodsaim raadiosaatejaama antennimast, mis oli ühtlasi Põhjamaade kõrgeim ehitis. Selle põnevast ehitamis-ja barbaarsest õhkulaskmisloost saab põhjalikult lugeda ajaloolase Ago Pajuri sulest raamatus "Kilde Türi linna ja kihelkonna ajaloost" (Kuma, 1996). Üldiselt on teada, et antennimasti ja saatejaama hoone lasid 11. juulil 1941 õhku taganevad punaväed. Õhkijate lootus, et langev mast purustab kukkudes ka generaatorite hoone ning diiselkütuse tsisterni, ei täitunud, sest üks laengutest "streikis" ja mast langes "valele" poolele.
Käimas oli Suvesõda, milles juba enne saksa vägede tulekut osalesid aktiivselt ka eestlased ja Türi kuulub sel esimesel sõjasuvel enimkannatanud Eesti linnade hulka.
Selle kuulsa antennimasti kunagistel varemetel on ainult asukohale suunav viit. Ei mingit lisainfot, mis paigaga täpselt tegemist on. Türil asuvas Eesti Ringhäälingumuuseumis on raadiosaatejaama ajalugu adekvaatselt kajastatud. Et Eesti Ringhäälingute Liit on kõnealuse eramuuseumi rahastaja, siis seda kummalisem on leida Eesti Ringhäälingute Liidu veebilt Ajaloo Kroonika rubriigi alt küll antennimasti püstitamise aastaarvu 1937, kuid mitte selle õhkulaskmise oma. Väidetavalt on kroonika pelgalt illustratiivne ning andmeid antennimasti õhkulaskmise kohta kroonika tegemiseks antud allikmaterjalide seas ei olnud. Igatahes on siinkohal kõnekas ka tõik, et Eesti Ringhäälingute Liidu esimees Urmas Loit keeldus küsimust ametlikult kommenteerimast.
Järvamaal nähtu andis veel kord kinnitust kahele veendumusele. Esiteks, et oleme okupatsiooniaja ideoloogia vangid. Teiseks - et meil ei osata näha ega atraktiivselt ära kasutada seda väärtuslikku ja unikaalset, mis asub otse meie nina all. Justkui oodatakse kedagi, kes tuleks ja teeks korda, taipamata, et see saladuslik keegi siin Eestimaal oleme me ise.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv