Kultuur ja Elu 2/2005


Kultuur ja Elu 1/2005

 

 

 

 



Tuhala “peanõid” Ants Talioja
energiasamba juures akusid laadimas.

Energiasammas – looduslik akulaadija

tekst: Margit-Mariann Koppel
foto: Margus Koppel

Küllap on paljud meist tundnud, et mõnes paigas on lahedam olla kui teises, ehk on mõnigi ammutanud endasse uut jõudu seljaga vastu puud toetudes või murul lesides. See, mis meieni hoovab, on maaenergia ning enesetunne sõltub sellest, kas tegu on hea või halva energiaga.

Eriti võimsad looduslikud energiapatareid on karstialad, mille vertikaalsetest paelõhedest tõusevad kuni meetrilaiused elektromagnetilise kiirguse vood ehk rahvakeeli energiasambad. Eestis leidub neid eriti rohkelt Tuhalas ja Kirnas.

Eesti võimsaimad energiasambad on Tuhalas

Teatavasti on nõiajuttudest kubiseva Tuhala valla rahvalik nimetus olnud Nõiavald. Küllap oskasid siinsed inimesed lisaks muudele muistsetele tarkustele ka energiasammaste väge tervise parandamiseks rakendada. Juba 3000 aastat tagasi välja valitud kultusekivid ja hiied asuvad reeglina positiivsete energiasammaste kohal. Need paigad on looduslikud kirikud. Veel sada aastat tagasi ei ehitatud maja eluruume mingil juhul seisvate veesoonte peale. Tänu sellele oli majades hea aura ja neis elati põlvest põlve. Tuhala ümbruses on 11 muistset asulakohta ning enamus põlistaluperedest on elanud siin 9 põlve. Harjumaal seni teada olev vanim naine elas siinsamas lähedal 105,5 aastaseks. Ka Tuhala Looduskeskuse juhataja, Sulu talu peremehe Ants Talioja suguvõsa on siin järjepidevalt elanud juba 9 põlvkonda.
40 aastat on hr Talioja uurinud oma kodukandi kultuurilugu ning ümbritsevat loodust, sest loodus ja kultuur – need ju kuuluvad kokku. Nüüd on hobist saanud elukutse. Looduse varal oskab ta neile, kes pendlite tiirlemisse ning nõiavitstega tehtavasse hookus-pookusesse ei usu ning kelle jaoks jutud Hartmanni võrgustikust, “Draakoni silmast”, surmapunktist ja elu vibratsioonist jäävad kaugeks, näidata, kuidas energia mõju silmaga nähtavalt ja käega katsutavalt väljendub. Kohe suunab ta uudistajate pilgu sellele, kuidas energiasambad on suured saarepuud ühes suunas kasvama painutanud. Tegu ei ole valitsevate tuulte mõjuga, nagu võiks arvata. Sellele nähtusele Sulu talu õues juhtis kord Talioja tähelepanu arhitekt ja Prantsusmaal geobioloogiat õppinud Rein Weber. Sama nähtus esineb ka Paide ja Türi vahel asuvas Kirna mõisas, mis on saanud tuntuks oma raviva energiaväljaga.
188 hektari suurune Tuhala karstiala on maa peegel, millelt kosmiline energia vertikaalsetest paelõhedest kas kuiva või niiske õhuvoona tagasi kosmosesse peegeldub. Soodsa ilma korral võib näha, kuidas energiavoog õhu käes väreleb. Energiasammast on teatud oludes võimalik pildistada ning leidub ka äärmiselt tundlike meeltega inimesi, kes taolisi asju näevad.
Positiivsel energial ehk kuival õhuvool on jõudu andev ning tervendav toime ning pendel hakkab inimese käes selles kohas pöörlema päripäeva. Negatiivse energia puhul on tegu niiske õhuvooga ja pendel hakkab tiirlema vastupäeva.
Mujal maailmas on võimsate positiivsete energiasammaste peale ehitatud templid või kirikud või on neid kasutatud tervendamiskohana. Sama võimas energiasammas kui Tuhalas asub Prantsusmaal, Loundes’i koopas. Neist poole võimsam energiasammas asub Türgis.
Tuhala energiasamba avastas tuntud geobioloog Rein Hanstein Haapsalust ja seda täiesti juhuslikult. Lugu oli nii, et kevadel 2001 teatas Hansteini abikaasa Ants Taliojale, et Rein leidis 8 m laiuse Tuhala maa-aluse jõe. “Teadsin, et ta on 7 m sügavusel, aga laiust ei osanud aimata,” räägib Ants Talioja põnevat uute avastuste ajastu algusest Tuhalas. “Rein näitas mulle ära ja mina ütlesin, et siin käib erinevate võimetega inimesi ning nii üks kui teine ütleb, et siin on energiasambad olemas. Mis asjad need energiasambad on, tulgu rääkigu mulle ka! Nad tulidki 17. juunil siia tagasi ning hakkasid õue pealt kaevu suunas minema. Leidsid energiasambaid üsna palju ning mina tagusin igaühe otsa märgiks vaia. Lõpuks sai vaiasid nii palju, et ei saanud enam muru niita. Tulles karstilehtri juurest kaevu poole tagasi, komistasidki nad paigale, kus nüüd on Eesti suurima energiasamba tähis ja ehmatasid ära, et kuhu me sattunud oleme? Sain geobioloog Rein Weberi käest teada, et Hanstein on üks tema andekamaid õpilasi. Siis oli muidugi ajakirjandus kohal ja sai üle Eesti teatavaks, et selline võimas energiasammas on avastatud. Samal sügisel olid loodusesõbrad siin koos, avasime loodusteadlase Ülo Heinsalu mälestusmärgi, Rein Weber pühitses sakraalmuusika saatel selle energiasamba sisse ning koos akadeemik Anto Raukasega tutvustasid seda rahvale. Energiasamba avastamist jäi meenutama Nõiakaevu juurde paigutatud omapärane kivilaud, mille autoriks on raidur Helmut Hiismaa. Üsna varsti avastas Hanstein siin veel neli sama võimast energiasammast ning hiljuti leidis ta nende keskelt, kaevu lähedalt üles ka muistse hiiealtari koha.”
Tuhala võimsa energiasamba kohale on pandud kolme meetri pikkune ja poolemeetrise läbimõõduga tammepalk, mis annab kõige paremini energiat edasi. Seda kätega puudutades tunnetab iga inimene energiat isemoodi: surinat, soojust, külmatunnet või käte raskust. Mina tundsin palgist tulvavat tugevat sooja õhu pahvakut vastu oma kätt. Talioja ütleb, et kui inimene tunneb, et tal on hea olla, siis on ta oma doosi siit kätte saanud. Kuid üle paarikümne minuti ei tasu korraga oma energiapatareisid laadida, siis saab juba liiast.

Enne kui arsti juurde minna, tuleks veesoone pealt ära kolida

Tuhala energiasamba raviomaduste kohta ei tea Talioja suurt midagi kosta, sest temal on olnud seal kogu aeg hea, lahe olla. Kuid tagasisidena on temani jõudnud, et mõnigi vanem inimene on mõne aja möödudes näiteks oma kuulmise tagasi saanud, vabanenud pea- või hambavalust.
Talioja sõnul hakkame uuesti avastama neid rahvatarkusi, mis oleme sadade aastate jooksul ära unustanud. Tema arvates on oluline neid asju teada ja ka õpetada, et inimene ei teeks oma elu ajal tühja tööd. Looduses on kasulik ringi vaadata: kus lööb muru peal hästi välja valge ristikhein, seal on positiivse energiaga koht. Kus kasvavad suured võimsad üksikud puud, võib olla enam-vähem kindel, et selle all on energiasammas. Siin on kohe heaks näiteks Ungru tamm Haapsalu lähedal. Kus ikka midagi ei kasva, isegi mitte võilill, seal on seisev veesoon ja negatiivne energia. Sellises paigas puud känguvad.
Maja, eriti eluruumid, ei tohi olla seisvate veesoonte peale ehitatud sellepärast, et veesoonte peal magades ei puhka inimene ennast välja ja sellest võivad hakata pihta paljud haigused. “Enne kui arsti juurde minna, tuleks veesoonte pealt ära kolida,” soovitab Talioja. Sama rõhutab ka Rein Hanstein, kes pendlit alati taskus kannab ja kelle külaskäigud tuttavate juurde lõpevad tihti suuremat sorti mööbeldamisega. Rein Hansteini sõnul saab pendliga ka kindlaks teha, millisele haigusele miski energiasammas toimib. Kirna ravimõisas ongi energiaväli vastavateks tervistavateks tsoonideks ära jagatud. Kuid selleks, et tervisele abi saada, peab kõigepealt nii keha kui vaim olema puhanud, seal olemiseks peab varuma aega ning kõige tähtsam tegur on avatud meel. See, kui kohe midagi ei tunne, ei tähenda tingimata, et asi ei mõju. Toime võib avalduda alles tükk aega hiljem.

Pendel näitas kätte maa-aluse jõesängi asukoha

Tuhala “nõidade” väe allika – energiasammaste olemasolu avastamise ja kinnitamisega uued avastused ei piirdunud. Mullu 17. septembril tegi tuntud geobioloog Rein Hanstein pendli abil kindlaks Tuhala karstivälja läbiva maa-aluse jõesängi täpse asukoha, mis on kantud kaardile. Üllatusena selgus, et Ämmaaugu all asuvast koopast saab alguse jõe kolm erinevat haru, kus vesi alaliselt voolab.
Esimene neist kulgeb kahe kilomeetri pikkuselt Kiriku ja Nogliku aukude kaudu Veetõusme allikateni välja.
Teine kahe ja poole kilomeetri pikkune jõesäng suundub Hundikuristiku, Kirstuaugu, Virulase koopa, Kuie jõeoru ja Vanakubja karstioru kaudu Nõiakaevu lähedusse. Edasi voolab maa-alune jõgi ligi pool kilomeetrit põhja suunas, teeb huvitava käänaku ja tuleb samuti päevavalgele Veetõusme allikatest.
Kolmas Ämmaaugu koopast alguse saav alaline voolusäng kulgeb Pärtlemäe kaudu Kalda allikateni välja ja on poolteist kilomeetrit pikk. Üpris käänulise maa-aluse jõesängi laius on keskmiselt neli ja kõrgus kolm meetrit. Tuhala maa-aluse jõe põhi jääb maapinnast seitsme-kaheksa meetri sügavusele.
Kõige väiksem vooluhulk on Ämmaaugu alt Kalda allikateni kulgevas jõeharus, mille laius on kaks meetrit ja kõrgus poolteist meetrit. Uurimusest selgus, et Tuhala jõgi ei voola alaliselt maa all mitte poolteist kilomeetrit, nagu seni teati, vaid kolmeharulisena kuue kilomeetri ulatuses. See on justkui looduslik tunnel paekihtide vahel, kus vooluhulk, nagu karstialal ikka, alatasa muutub. Virulase koopa kaudu teisele voolusängile lisanduv suurvesi panebki Nõiakaevu keema.

Tuleb mõelda seitse põlve ette

Meenutades lugu, kuidas indiaanlased Tuhalas käisid ja seal trummipõristamise saatel oma rituaale läbi viisid, tsiteeris Tuhala “peanõid” Ants Talioja Tarmo Urbi sõnu, kes kord Vikerraadio saates ütles, et indiaanlased mõtlevad seitse põlvkonda ette, meie heal juhul vaid ühe ja sedagi materiaalse külje pealt.
Kuid nagu teada saime, ei ole kirik inimese leiutis – looduslikud altarid on juba meie jaoks olemas. Kahjuks oleme minetanud oskuse kõnetada puid ja kive, kasutada nende väge ning paluda Maal, kes on meie Ema ja Ilmal, kes on meie Isa, kaitsta ning hoida meid, oma Lapsi. Meie murede leevendajaks on nüüd viin ja narkootikumid, kuigi võiksime selle hukatustee asemel kallistada puud, silitada kivi või minna uut energiat ammutama näiteks hiiemäele, mis on suurepärane akulaadija ning paik, kus iseendaga olla, omi mõtteid mõelda, ka milleski selgusele jõuda.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv