Kultuur ja Elu 1/2005


Kultuur ja Elu 4/2004

 

 

 

 



Hotell-restoran “Hiiu” 30-ndate alguses.

Nõmme restoranide minevikust

tekst: LEHO LÕHMUS

Puhkuse ja puhkemajanduse juurde kuulub kindlasti ka mingi märjukese pruukimise paik – olgu see siis kõrts või restoran. Nõmme kujunemisel tallinlaste armastatud väljasõidupaigaks on oma osa ka siinsetel lõbustusasutustel. Ei puudunud ka oma miss ning supelasutuse kuningas. Nõmme kuulsatest ajaviitepaikadest ja nende markantsetest omanikest kirjutab ajaloolane Leho Lõhmus.

Kui raudtee tuli…

Nõmme kõrtsi ajalugu küünib aastasadade taha. Juba 1689. aastal välja antud Holmbergi kaardil ja Põhjasõja-aegsel Rootsi sõjaväe poolt valmistatud maanteekaardil on mainitud Mägedevahe kõrts (Meggedewahe Krog). 1798. aastal publitseeritud Mellini atlases figureerib see aga juba Nõmme (Nöme) kõrtsi nime all. Alates 19. sajandi algusest kuulus kõrts Glehni perekonnale, kes aga ise asutust ei pidanud, vaid rentis selle välja. Nii oli 1900. aasta paiku rentnikuks keegi Kulikovski, hiljem võttis kõrtsi üle eesti mees Karl Alt. Kõrts oli ajaviitepaigaks põhiliselt lihtrahvale, Tallinna turule suunduvatele talupoegadele.
Kui aga 1872. asutati Nõmme raudteejaam ja ilus männimetsaga kaetud paik muutus populaarseks väljasõidukohaks, tekkis vajadus ka “peenemale seltskonnale” mõeldud meelelahutuskoha järele. 1877. aastal asutaski ärimees J. Apfelbaum kõrtsi vastu üle tee (hilisema kinohoone kohale) restorani, kus ei puudunud võõrastemajagi. Aastal 1886, peale tulekahju, läks asutus uue omaniku A. Pekarski kätte, kes rajas siia keegliraja ja kõlakoja. Esinema kutsuti näitetruppe, orkestreid ja jõumehi nii Tallinnast kui ka mujalt. 20. sajandi algul oli restorani omanik Chr. Meyer, markantne kuju, kes olevat olnud kõige paksem mees mitte ainult Nõmmel, vaid kogu Eestimaa kubermangus. I. maailmasõja päevil vahetas restoran viimast korda omanikku. J. Gustavsoni, kelle nime järgi Nõmme tolleaegset esindusasutust rahvasuus tunti, juhtimise all ei olnud restoranil aga pikka iga. Hoone hävis tulekahjus 24. juulil 1924. aastal ja seda enam ei taastatudki.
Kõige peenem Nõmme seltskond veetis aega Heakorra Seltsi majas Valdeku tänaval, kuhu saadi puhvetipidamise õigus 1909. aastal. Seltsimaja aias oli samuti kõlakoda, tehti näitemängu, mängis muusika ning kutsuti tuntud esinejaid. Nagu selgub ajalehekuulutustest, polnud siin kuigi harv külaline isegi Tallinnas asuva 96. Omski jalaväepolgu orkester. Kui ilm oli ilus, kaeti lauad tavaliselt aeda. Seltskonnaga ühinesid tihti ka naabruses asunud Wilhelm Volkmanni sanatooriumi jõukad patsiendid.

“Silvas” valiti Nõmme Miss

Kahe maailmasõja vahel toimus Nõmme restoranikultuuris tähelepanuväärne kvaliteetne hüpe. Senised tegijad taandusid – Gustavsoni restoran hävis tulekahjus, vana kõrtsi ehitas uus omanik A. Aumann 1920. aastal ümber ning avas seal söögisaali nimega “Nõmme Vana Kõrts”. Kuigi mõne aasta pärast “ülendati” asutus restorani seisus nime all “Nõmme”, ei suutnud ta võistelda uute kaasaegsete joogikohtadega.
1918. aastal asutas Chr. Meyer uue restorani Pärnu maantee ja Männi tänava nurgale. 1920. aastate teisel poolel ei suutnud see vastu pidada konkurentsis teise vastavatud restoraniga “Silva”, mis asus Männi ja Raudtee tänava nurgal, peaaegu Meyeri restorani vastas. 1928. aastal lõpetaski Meyer tegevuse ja rentis hoone välja. Kuni 1933. aastani paiknes seal Nõmme linnavalitsus koos allasutustega, hiljem Nõmme Majaomanike Seltsi (NMS) klubi, kus kümnendi lõpul töötas jälle restoran.
Restoranist “Silva” kujunes aga Nõmme nooblim ajaviite- ja väljasõidukohti, kus oli võõrastemaja, öölokaal ning... mis seal salata – soovijatele saadavad ka “soojad kabinetid” lõbusate daamidega. 1932. aastal valiti “Silvas” esimene Miss Nõmme – selleks sai neiu Benita Traks. 1937. aastal müüs senine omanik I. Ingermann asutuse A. Kuusikule, kes andis tolleaegse traditsiooni kohaselt sellele ka uue nime – “Palais Royal”.
1920. aastatel alustas Nõmmel tegevust veel kaks restorani. Üks neist asus Jaama t. 6 pritsimaja kõrval ning seda kutsuti omaniku järgi – restoran “J. Narits”. See naabrus ei takistanud teda tuleroaks langemast ja seda lausa tähtsal riigipühal, 24. veebruaril 1926.
J. Narits pidi nüüd kolima kõrvalmajja. Seal pani ta oma joogikohale peenema ja ligitõmbavama nime – “Madrid”. Omanikud vahetusid, lühemat aega oli majas ühingu “Koit” einelaud nimega “Faun”. 1935. aastal avati aga majas restoran eksootilise nimega “Tokio”. Koos vormiga muutus sisugi, restoranis pakuti nüüd nimele vastavaid jaapani roogi ning, nagu kurjad keeled räägivad, ka “geišade” teenuseid.
Teine restoran asus Nõmme jaama vastas Raudtee 11 ning kandis algselt Rooma väepealiku ja elunautleja auks nime “Lucullus”. Kõrvuti restoraniga tegutses siin ka kohvik. 1930. aastal, seoses jälle omaniku vahetusega, võeti uueks nimeks “Talveaed”.
Kolmekümnendatel aastatel lisandus restoran “Hiiu” (lõpetas tegevuse küll juba 1936. aastal, mil läks Nõmme spordiseltsi “Kalju” valdusse) ja uus restoran Pääskülas, mille iga teadaolevalt polnud samuti pikk.

Nõmme Supelsutuse kuningas oli Aarne Viisimaa

1936. aastal augustis avas Johan Must Vana-Mustamäel oma supelasutuse ja sellega koos ka kohviku. Kaks aastat hiljem peeti seal maha veel üks “missinduse” etendus Nõmmel. Nimelt valiti basseini kuninganna ja kuningas. Viimaseks sai tuntud laulja Aarne Viisimaa, keda autasustati sini-must-valge lipuga, millel kiri: “Nõmme Supelasutuse kuningale 1938. aastal”. Samal aastal andis kohvikus malesimultaani noor suurmeister Paul Keres.
Varsti peale avamist 1936. aastal andis J. Must Nõmme linnavalitsusele avalduse Glehni lossi taastamiseks. Kava järgi kohustus ta siin avama restorani ja kohviku. 50. aasta pärast pidi loss minema tasuta Nõmme linnale. Millegipärast jäi see küllalt ahvatlev ettepanek toppama ja üks huvitav restoran Nõmmel avamata.


Kabaree “Maxim” u. 1935. Fotograaf Voldemar Kõdar.

Koorekiht lustis “Maximis”

1934 sai Nõmme oma “jalaviskamise” koha. Nimelt avati uues nn Kahro majas kinosaali all dancing-kabaree “Maxim”, mis pakkus igaõhtust programmi koos muusika ja tantsuga. Siin korraldati 1930. aastate teisel poolel linna koorekihi iga-aastased ballid ja linnavalitsuse vastuvõtud. Sealjuures kasutati tantsuks kinosaali.
Puhvetid-baarid tegutsesid samuti Nõmme jaama kõrval nüüdseks juba hävinud hoones ja kino fuajees. Nn “Kahro II majas” Pärnu maantee 328 avati 1937 samuti kohvik.
Lisagem, et enamikus neist restoranidest –“Tokio”, “Silva”, “Talveaed”, “Maxim” ning ka NMS restoranis – töötas oma professionaalne orkester, kahes esimeses ka võõrastemaja. Rääkimata juba teeninduskultuurist. Kõik see aitas kaasa Nõmme muutmisele selleks, mis ta oli – armastatud väljasõidukohaks tallinlastele.

Hiilguse kadu

Peale 1940. aasta okupatsiooni jäi sellest hiilgusest vähe järele. “Talveaed”, “Tokio”, NMS restoran ja “Palais Royal” läksid juba sama aasta juunis vene sõjaväe käsutusse. Kolm esimest muudeti hiljem elumajadeks: Tokio hoone hävis tulekahjus 1970. aastatel (sic! Juba kolmas pritsimaja kõrval); NHS maja Pärnu maanteel lagastati niivõrd, et tuli lammutada; Talveaia maja on tänapäevaks renoveeritud nägusaks villaks. Palais Royali maja Raudtee ja Männi nurgal muudeti 1950. aastatel “Vanade bolševike koduks”, hiljem on seal olnud mitmed kontorid. Nii jäid 1950. aastatel tööle Mustamäe basseini kohvik, restoran “Nõmme”, uuesti avatud “Hiiu” ning Nõmme jaama puhvet. Esimene neist hävis tulekahjus 1974. aastal, teised omandasid aga võrdlemisi kahtlase ja kurja kuulsuse.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv