Kultuur ja Elu 1/2005


Kultuur ja Elu 4/2004

 

 

 

 



Alfred Keerd Rocca al Mare Vabaõhu-muuseumi metsavennapunkris vanu aegu meenutamas. Fredi teab hästi, kui suurepärase joogi saab teha meest ja puhtast samakast, mis on ühtlasi väga hea külmarohi.

Tenniseäss Alfred Keerdi 11 metsavenna-aastat

tekst: Margit-Mariann Koppel

29. märtsil astub Eesti vanim tennisetreener, Kotkaristi IV klassi ordeni ning relvastatud vastupanu II klassi teeneteristi kavaler Alfred Keerd ehk Fredi oma üheksandasse aastakümnesse. Selles juubelihõngulises loos vaatame tagasi noorusaegadele, sõjateele ning üheteistkümnele metsavenna-aastale Viljandi- ja Tartumaal.

Rebase kavalust, orava väledust, kotka silma ja eesli kannatust ei ole Fredil vaja läinud vaid tenniseväljakul, aga ka sõjatandril ning punkris varjudes. Tema eluvitamiinideks on tennis, suusatamine, sport ja loodus. Sportlasele omaselt on Fredi ka kõrges eas pidevas liikumises. Paigalolek pole tema stiil. Veel hiljuti tegi ta veteranide turniiride esimängijana kiirelt tuule alla endast noorematele. Vitaalse inimesena püüab ta käia endiste vabadusvõitlejate ning metsavendade üritustel. Kohtusimegi kord ERNA retke ajal Kautlas, endiste metsavendade kokkutulekul, kui ta mulle ligi astus ja avaldas soovi oma seni avalikkuse eest varjul hoitud mälestusi pajatada.
Saatuse tahtel kuulus ka Alfred Keerd põlvkonda, kel tuli Eesti eest sõdida võõras mundris. Tal oli õnne, ta jäi ellu. Selleks, et elava tunnistajana jagada meiega kogunenud elutarkust. Selleks, et saaksime teada, mis tegi Alfred Keerdist Fredi. Et olnut meenutada, kohtusime hr Keerdiga Kadriorus, Poska tn 15 asuvas Vanurite Eneseabi- ja Nõustamiskeskuse hubases külalistetoas. See paik on tähendusrikas, sest sugugi mitte ammu oli siin haigla, kus tänu julgetele õdedele ka metsavennad arstiabi ning süüa said.
Alfred Keerd on sündinud 29. märtsil 1915. Isa töötas arstina ja ema meditsiiniõena Eesti Punases Ristis. Kui Fredi oli kolmeaastane, läksid vanemad lahku ja Fredi kolis emaga elama Pirita teele. Sealsest looduskaunist paigast ja avaratest mängumaadest sai alguse kestev spordilembus ning loodusearmastus. Ka isamaa armastus tuli kodust. Fredi mäletab, kui neil olid külas kaks inglise ohvitseri, kes olid meile Vabadussõtta appi tulnud. 1922. aastal astus Fredi õppima Jakob Westholmi erahumanitaargümnaasiumi. Spordilembelisemad koolid olid just Westholm, Reaalkool ja Gustav Adolfi Gümnaasium – ilmekas näide on see, et nende klassis oli 33 õpilast ja kolm (!) jalgpallivõistkonda.

Esimesed tuleristsed

Kooliaega mahub mälestuskild kommunistide riigipöördekatsest 1. detsembril 1924, mil ta sai elu esimesed tuleristsed. Oli esmaspäev, ilma lumeta päev. Ilm oli soe, eelmisel päeval oli torm olnud. Teel kooli tuli vastu suur salk mehi, kes, nagu pärast selgus, läksid lennuväljale. Harjuvärava treppide juures seisis nende kooliinspektor, kes käskis koju minna ja nina mitte välja pista. Toompealt kostis kõva laskmine. Fredi koos ühe vanema koolivennaga otsustas minna jaama juurest, Schnelli tiigi kõrvalt mööda ja kooli. Hetkel, mil nad tiigi juurde jõudsid, ründasid Eesti üksused jaamahoonet, mis oli veel punaste käes. See oli põnev elamus. Oleks Fredi siis teadnud, kui palju tuleristseid elul tema jaoks veel varuks oli!
Fredi lõpetas Westholmi Gümnaasiumi 1933. aastal. See oli 15. lend. Suvel läks ta vabatahtlikult Pioneerpataljoni aega teenima. Aasta pärast sai Fredist Tartu Ülikooli majandustudeng, Üliõpilasselts “Põhjala” liige, algas töö Kadrioru Tennise- ja Spordiklubis. Tennisehall valmis aastal 1936. Samast aastast pärinevad Fredil ka suurepärased mälestused Berliini Olümpimängudelt, kuhu kutsuti igast ülikoolist 30 paremat sportlast. Fredi pääses Eesti üliõpilasvõistkonda kui parim tennisist ja suusataja. Meeletu vaimustus, kaasaelamine ja aplausitormid jätsid tagasihoidlikele põhjamaalastele vapustava mulje. Lisaks üliõpilastele olid olümpiale kutsutud parimad sportlased koolidest ning mitte lõpuklassidest, vaid kümnendast. Miks? See oli väga peen propagandatrikk, et lapsed räägiksid tagasi minnes oma tohututest elamustest. Eesti teine tulevane tuntud tenniseäss, Fredi kõva konkurent Evald Kree oli Berliini Olümpial õpilaskoondise koosseisus.

Sõdurina sõjatandrile

Paar päeva enne sõja algust tuli Fredi Soomest Maavõistlustelt ja siiani on meelde jäänud peegelsile meri. Rahva seas olid meeleolud väga ärevad. Taevas tiirutasid vene lennukid nagu sääseparv. Need lendasid teinekord nii madalalt, et pead olid näha. Majaomanik müüs maja, kus Keerdid elasid, okupantidele puhkekoduks ja ema pidi 24 tunni jooksul välja kolima. Uus korter leiti Kadriorus, Köleri tänaval, kuid peagi oli platsis Majavalitsuse esindaja ja kolmest toast kõige parem ja suurem anti ühele vene lendurile, kes oli suur joodik ja uhkeldas sellega, kuidas ta Soomet pommitamas käis. Elu oli päris võimatu.
Saksa saatkond võttis veel Saksamaale minna soovijatelt avaldusi vastu. Keerdid andsid ka avalduse sisse ning 5. aprillil 1941 algaski sõit rongiga Saksamaale. Kui 22. juunil tuli teade, et Saksamaa ründas Nõukogude Liitu, kõlas see nagu õnnistus. Fredi uuris välja, et Soome konsul oli parajasti Nürnbergis ja saatis konsulile sõjaväkke võtmise palve, soovides võidelda Soomes kommunistide vastu. Päris kähku tuli Berliinist vastus, et tahetakse moodustada vabatahtlike üksus, kes läheb Eestisse punaste vastu võitlema. Kogunes ligi 400 meest, Fredi nende seas. Selle pataljoni nimeks sai Ostland.

Teised tuleristsed partisanisõjas

Oktoobris saadeti mehed suure orkestri saatel rongile, et Eestisse sõita, kuid suund läks hoopis itta, Ukraina poole. Pataljoni koosseisus oli palju sõjakooli haridusega endiseid ohvitsere, kes läksid sakslastega rääkima. Sakslased hüppasid neile toorelt peale, et te pole munakoortki väärt ja on ükskõik, kus te kommunismi vastu võitlete.
Lõpuks jõuti Kiievisse. Fredi leidis ka seal võimaluse spordiga tegelemiseks. Kiievi sõjaväeringkonnas korraldati tennisevõistlusi ja juhtus, et Fredi tuli seal meistriks.
1942. aastal ägenes partisanisõda. Sageli oli nii, et kohe peale vahtkonnast tulekut pandi väsinud mehed autole ja metsa, võitlema! See oli kole. Relvastuseks anti kaasa harilik püss ja padruneid ei juletud rohkem anda kui 5. Talvevarustust ei olnud, sest Hitler oli ju arvestanud “välksõjaga”. Pärast saadi ukrainlastelt, kellega olid head suhted, korralikud relvad. Kuule Fredi ei kartnud, küll aga tulistamise käigus puudest välja rebitavaid kilde, mis olid hirmteravad ja tungisid susinal kondini välja. Kord jäädi laustule alla. Ukrainlased ja sakslased panid plehku, kuid saksa kindral jäi eestlaste juurde. Hiljem ütles ta, et läheb metsa ainult eestlastega.
1942. aasta sügisel hakati siiski üksusi Eestisse tooma. Uue aasta võttis Fredi vastu Varssavis, kust viis tee Eesti Leegioni väljaõppelaagrisse Debicasse ehk Heidelaagrisse. Fredi sattus nende sekka, kes valiti õppima sõjakooli Bad-Tölzi. Õppustel tuli näidata võitluslikkust, füüsilist tahet ning vastupidavust. Veebruaris 1944 laaditi mehed loomavagunitesse ja viidi Itaaliasse suusatama. Ratsutamisega hädas olnud Fredil õnnestus siin oma tase maksma panna. Parimad suunati mägiküttide kursustele, Fredi nende seas. Kui mägedest alla jõuti, oli kevad käes. Mandlipuud õitsesid ja inimesed kündsid põldu. Enne Eestisse tulekut käis Fredi külas oma emal ja ka Brandenburgis elaval isal. Ei teadnud nad siis, et see nägemine jäigi viimseks. Hiljem ei antud Fredile sõiduks luba, kuigi ema saatis küllakutsed ning Fredi esitas taotluse 22 (!) korda.
Märtsis jõuti viimaks Eesti pinnale. Fredit hakkas aga vaevama kõhutõbi ning peale haiglaravi saadeti ta Paldiskisse tagavarapataljoni. Sealt viis rindetee Fredi 20nda Diviisi koosseisus lahingutesse Narva rindel ja Sinimägedes. Võitlusele lisas indu ja jõudu puhkenud armastus. 28. augustil sõudis Fredi abielusadamasse. Laulatus toimus Kaarli kirikus. Tutvus Lenderi Gümnaasiumis õppiva tütarlapsega algas juba 1932. aastal Reaalkooli muusikaga liuväljal.
Kõigist lahingutest raskeim oli hetk, kui Eesti ära anti. See oli masendav. Alfred Keerdil on silme ees 22. septembri hommikul Pika Hermanni tornis lehviv sini-must-valge lipp.
Tänu ühele tuttavale õnnestus Fredil mõnda aega töötada armsa Kadrioru tennisehalli juhatajana.


Alfred Keerd koos kahe koeraga, kes ta elu päästsid. Ta kallistaks neid veel nüüdki, kui saaks!

Metsavend Leitnant Konks

Välk rabas 20. mail 1945, kui Fredi sai teada, et kaks meest olid käinud teda töö juures otsimas. Tuli kaduda. Koos metsavendi tundva mehega nimega Vares sõideti Sürgaverre ning jõuti ühele väikesele soosaarele. Vaevalt oli saanud Fredi mehi tervitada, kui hääl vastu hõikas: ”Oi, Fredi!” Selgus, et grupi juhiks oli üks Fredi klassivend Westholmi päevilt, Harald Härgauk. Soosaarel oli küün, kus oli mõnus ööbida. Koos tuntud metsavenna, hiljem Siberi laagrid läbi teinud ja lõpuks vabasse Läände pääsenud Eerik Heinega organiseeriti endile ka linna konspiratiivkorterid. Fredi sõnul oli Heine tõeline eeskuju, fanaatik, võitleja, organiseerija, abistaja ning optimist. Oma viieaastase metsavennaks olemise kogemuse põhjal on Heine kirjutanud 1962. aastal artikli “Eesti metsavennad ja nende saatus”. Aastad 1946–48 olid tema hinnangul metsavendluse poolt osutatava vastupanu kõrgpunkt, mil tuhanded mehed, naised ja noorukid võitlesid metsades ja soodes kodumaa orjastajate vastu. Peamisi piirkondi oli kolm: Virumaa, Pärnumaa ja Võrumaa. Need olid maastikuliselt ja looduslikult partsanisõjaks sobivaimad. Seal varjas end ja võitles okupantidega ligi 4000 metsavenda.
Fredi, kelle varjunimi oli metsas Leitnant Konks, teab hästi, kui suurepärase joogi saab teha meest ja puhtast samakast, mis on ühtlasi väga hea külmarohi. Veel paremini teab ta seda, kui väärt sõbrad on koerad. Kahele tublile koerale võlgneb ta oma elu. Nende olemasolu kord tema kõrval, kui ta jõe kaldal kalastas, päästis Fredi miilitsate küüsi sattumisest, kes teda tavaliseks talumeheks pidasid. Fotot vaadates ütleb Fredi, liigutuspisarad silmis, et kallistaks neid koeri nüüdki, kui saaks!
Lõpus hulkus ta üksinda ringi.Kõige hullem oli pidev sisemine pinge – kuhu minna ööbima? See närutas kõige rohkem ja avaldas mõju psüühikale. Nüüdki veel ei saa Fredi öösel hästi magada. Alfred Keerd tuli metsast välja, kui amnestia välja kuulutati. Oli juuni 1956. Edasine elu möödus punase joone all. Veel aastal 1980 kutsuti ta KGB-sse ülekuulamisele ning üritati koostööle värvata.
Kõige suuremad metsavendade abistajad olid Fredi hinnangul eesti naised, lapsed ja vanurid, kes seda tehes riskisid ju eluga. Eesti rahvas moodustas ühtse pere ja võitles koos okupantide vastu. Metsavendlust oli tema arvates vaja eestluse hoidmiseks ja edasiviimiseks.
Fredil püsisid tahe ja võitlushing, mis aitasid tal vastu pidada, ohtudest hoiduda, mitte alistuda ega muganduda. Need omadused tegidki Alfred Keerdist Fredi nii tenniseplatsil kui eluvõitluses.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv