Kultuur ja Elu 3/2004


Kultuur ja Elu 2/2004

 

 

 

 Tikumeister Viido Uueda eksponaatide keskel.

Skautmaster Viido Uueda tikkude maailm

tekst: MARGIT-MARIANN KOPPEL

Jõgeval elav käsitöömeister Viido Uueda (83) on tõeline osavnäpp. Selgub, et hea vilumuse korral saab tikkudest ehitada silmailu pakkuvaid maju, katedraale, kohvikuid, trahtereid, veskeid, võimatu pole kosmosejaam ega satelliit.

Viljandi Tikuvabriku tikud olevat nii hääd, et Petseri linna mahapõletamiseks piisanud ühest tikust, pajatab rahvasuu. Oli see nii või ei olnud, kes seda enam teab, aga reklaamiks sobis lugu hästi.
Ega tikud nii ammune leiutis olegi, kui arvata võiks. Esimene tikuvabrik loodi alles 1833. aastal. Eesti ilmutas innovaatilisust juba siis ja esimene tikuvabrik loodi siin 5 aastat hiljem. Üheks innustajaks oli Carl Robert Jakobson, ärgitades talunikke võtma eeskuju soomlastelt, kes juba usinalt tikke kasutasid.
Kaupmees Johannes Puhk lõi 1889. a tikuvabriku püsti, kuid kahjuks sulges see juba kuue aasta pärast uksed. Kuid aasta enne Puhki vabriku sulgemist oli Aidu valla suurtaluniku poeg Eduard Pohl kahasse Johannes Vihveliniga Viljandisse uue tikuvabriku asutanud. Ainsana on see Eestis tikke tootnud tänaseni.
Tikuvabrikant Pohl oli kuulu järgi energiline ja hakkaja. Ta ostis parun Ungern-Sternbergilt Türgasoost tüki maad ja ehitas tehase kõige moodsamate materjalidega. Ülejäänud raha eest rajas uhke torniga elumaja, mis seisab praeguseni Tartu ja Lossi tänava nurgal. Tikuvabriku nimeks sai Phönix ning oli Eesti suurim nii tootmismahult kui tööliste arvult. Kokku oli Eestis vabrikuid neli, veel Tallinnas, Pärnus ja Paides.
Huvitav on tõik, et hr Pohlil on oma osa meie laulupidude avalauluks saanud Koidu seltsi laulu "Koit" sünnil. Kõige muu hulgas oli hr Pohl Koidu Seltsi juhatuse esimees ja ise hea tenor. Tol mälestusväärsel vähisöömise õhtul 12. augustil 1904, mil väljaöeldud mõte, et koor vajab oma laulu, Fr. Kuhlbarsi ja koorijuhi Mihkel Lüdigi abil veerand tunniga koheselt sõnadeks ja nootideks vormus, andis hr Pohl viisimeistrile nõu: "Kirjuta rohkem kui neli häält, mulgid on uhke rahvas.". "Hüva," vastas Lüdig ja kirjutas seitse.

Peab olema rahulik ja roosa

"Kõik algab kuubikust," kõlab põhitõde hr Uueda suust, kes ise õppis tikumajade tegemise ära 1982. aastal Pärnu sanatooriumis Novgorodi piigadelt, õpetades vastutasuks norrakate kuulsat "tibutantsu". Ilma liimita kuubiku tegemine on paras närviproov. On vaja püsivust, head silma ja kindlat kätt ehk Uueda sõnadega: "Peab olema rahulik ja roosa." Et meistri sõnadel tõsi taga, illustreerib fakt, et õpilasi on olnud rohkem kui 300, aga kuubiku on valmis saanud vaid 12!
Viljandi tikuvabrikusse läks hr Uueda näitama, mida tikkudest teha annab. Vabriku direktor pakkus talle ilma peata tikke, et neist peaks olema veel parem teha ja oli küll. Hr Uuedal paluti teha kingitusi ning ta sai vabrikust materjali. Kui tikuvabrik sai 80, oli vabrikule juba kuus asja tehtud ja ta võeti vabriku auliikmeks.
Rohkem kui 400 tikumaja ehitanud härra Uueda ei tee neid edevuse või kuulsusejanus, vaid lihtsalt ajaviiteks. Et silmanägemine juba töntsim, tuleb praegu ehitada suuremate tikkudega. Kuubikute tegemise on ära õppinud ka abikaasa, kes oma meest tema hobis aitab.
Viido Uueda tikuehitistest on kõrgeks hinnatud 25. Tema tööd on Kaluuga tikuvabrikus, Kanadas, USA-s, Soomes, Rootsis, Taanis, Inglismaal, isegi kaugel Jaapanis.

Uhke kaabuga lummutis raudteejaamas

Viido Uueda teine ja ehk sügavamgi kirg on skautlus. Noorkotkaks astus hr Uueda juba Saduküla kooli õpilasena ja kuulus sinna kolm aastat. Uueda suguvõsa on põnevate juurtega ja Viido enda elulugu kirev nagu Pärsia vaip. Hr Uueda on sündinud Jõgevast 10 kilomeetrit Saduküla poole, Uuetoa talus 11. detsembril 1920. Enne nimede eestistamist aastal 1937 oli tema nimi hoopiski Friedrich Danilov. Danilovid olid pärit Taanist. Nad elasid Taani-Rootsi piiril ja olid n-ö rootsitaanlased või taanirootslased, oleneb, kust poolt piiri vaadata. Viido Uueda vanaisa oli viimane, kes Taanis sündis. Kõik viis venda ja kaks õde võtsid kätte ja tulid Eestisse ning abiellusid eestlastega. Üks tädidest naitus Veski nimelisse perekonda, kes kündsid hariduspõldu. Teise tädi kosis Kruleht, kes panustas tööstusesse ja arendas Kundas vabrikut.
Viido isa Karl oli talunik. Uuetoa talus oli koguni kaks traktorit ja ka Viido õppis traktoristiks. Peale Saduküla kooli nelja klassi läks ta Jõgevale ema juurde elama. Oli kord poistega raudteejaamas, kui rongilt tuli maha üks mees, uhke kauboikaabu peas ja lühikesed püksid jalas. See kaabuga mees oli sordijaama teaduslik töötaja skautmaster Ants Roos. Ta küsis poistelt, et noh, teil Jõgeval skaute ei olegi? Kui ei ole, siis asutame! Parajasti juhtus mööda minema kooliõpetaja Peeter Valge ning nii hakkas skauditegevus arenema. Oli aasta 1934. Eesti ajal õnnestus Viido Uuedal tõusta vanemskaudiks.
Kasulik on teada, et Eesti skaudiliikumise isa on tuntud võimlemisõpetaja Anton Õunapuu, kes juba 1917. aastal lõi Tallinna Reaalkoolis ja Kommertskoolis skaudirühmad. Peagi loodi ka Tallinna Skautide Malev. Ligi 50 skauti võitles Vabadussõjas, neist langes 9. Kahjuks oli üks neist hr Õunapuu. Tema langemise paika rajati 1940. aasta mais üle kahe meetri kõrgune graniidist ausammas, kuid see hävitati kommunistide poolt sama aasta lõpus.

Skaudid on tegusad

Iga nelja aasta järel peetakse üleilmset laagrit ehk Jumboreed.
Eesti ajal oli suurim skautide laager Paralepas 1936. a, kuhu tuli mujalt 1500 skauti, pluss veel 500 Eestist. Laagri lõppedes kutsus Soome skaudijuht 50 Eesti skauti 10-päevasele reisile Soomet vaatama. Enne Soome sõitu käidi ka president Pätsu juures, kes toonitas, et vaadake järele, kuidas seal Soomes on, pärast räägite, et kas oli seal parem kui meil? Tuli välja, et meil oli siis parem kui Soomes, meenutab hr Uueda oma skaudipõlve üht põnevamat elamust.

Terviseid teisest ilmast

1939. aastal oli Viido Uueda Tallinnas sooviga lenduriks saada. President Päts oli käinud Jõgeval ja kurtnud, et lendureid, eriti keskharidusega lendureid, on vähe. Tehti kursused, kuhu kandideeris üle saja poisi, aga õppima pääses 32. Üheks õnnelikuks oli ka Viido.
Kui võim vahetus, öeldi, et need, kes komsomoli lähevad, saadetakse töömeheks õppima. Komsomoli astus 8 poissi. Viido Uueda nende sekka ei kuulunud. Ühel kenal päeval sadas kui välk sisse passikontroll, passid korjati ära ja kamandati Lauluväljakule. Edasine tee viis Leningradi. Osal poistest õnnestus põgeneda ja laevale mindi umbes kahekümnekesi. Anti küll tunnistus kaasa, kes nad on, kuid poistel jagus taipu ja läks korda see reetlik paber hävitada. Välja sõitis kolm laeva, peal kokku 2000 meest Tallinnast ja 1000 meest Pärnust. Leningradist viidi mehed Uljanovskisse ning jagati seal kahte lehte: Kaasanisse ja Saraatovisse. Viido kukkus Kaasanisse.
Sõjast hr Uueda rääkida ei taha. Ise mõeldi tol ajal ses maapealses põrgus olles, et Stalin ja Hitler oleks võinud panna omavahel rinnad kokku ja tugevuses mõõtu võtta, aga mitte inimesi tappa!
Ülejooksmiste tõttu eestlasi ei usaldatud ja lahtisele rindele ei võetud. Nad saadeti Velikije Luki linna piiravate venelaste asemele. Sissepiiratud linna polnud mingit mõtet üle joosta. Linn põles 18 päeva ning järele jäi vaid kivihunnik. Hr Uueda ei taha ettegi kujutada pilti, kui palju oli neid haudu, kuhu maeti 400 - 500, isegi 600 meest korraga. Ta oli ise snaiper ja sai lõhkekuulist haavata. Oli õnn, et sidumispunkt oli lähedal ja abi saabus ruttu, sest sakslane hoidis tule peal ja haavatud vedelesid maas päevi! Sanitar, kes esimesena appi tuli, sai sidumise ajal miinipildujavalangust surma. Õnneks juhtus mööda minema polgu autojuht, kes kiiresti abi kutsus, kuid kes hiljem teel peastaapi villisega miini otsa sõitis. Kui hr Uueda Irkutski haiglast Moskvasse tuli, selgus, et ta oli surnute nimekirjas! Langenud 8. jaanuaril 1943. Veel kummastavam on fakt, et nimi on kirjas ka Velikije Lukis langenute mälestustahvlil. Hr Uueda meenutab, kuidas nad käisid kord Laiuse kooliga Velikije Lukis ja poisid, nähes tahvlil tema nime, imestasid, et mida see tähendab?

Skaut? Järelikult spioon!

Elutee viis hr Uueda edasi Gruusiasse, kus taheti jälle püssi alla suruda, kuid ta keeldus. 15. mail 1947 Viido Uueda arreteeriti süüdistatuna isamaareeturluses, sellepärast, et oli skaut. Skaut oli üleilmse välisorganisatsiooni liige - järelikult spioon! Punarmees teenimine ei lugenud miskit. Hr Uueda istus laagris 7 aastat ning rehabiliteeriti 1960. Ta räägib irooniaga, kuidas ühtäkki oli õige mees, kuidas siis taheti parteisse ja kurat teab kuhu! Hr Uueda teatas kutsujatele, et ühe korra juba sauna sai, enam ta ühtegi parteisse ei lähe! Ja ta on sõnapidaja mees, kes on jäänud truuks vaid skautlusele.
Tagatipuks tehti hr Uueda ja tema isa kulakuks. Isa varjus märtsiküüditamise eest metsa, kuid võeti kinni ja lasti maha. Uuetoa talu elumajaga juhtunu kuulub kurioosumite valda. See veeti Jõgevale ja asub praegu Aia tn 24.

Hr Uueda rahastas skautlust oma säästudest

Eesti vabanedes hakkas hr Uueda kohe Jõgevamaal skautlust taastama. 26. augustil 1993 õnnistati Jõgeva Skautide Maleva lipp, mis oli vabariigi ilusaim. Esimene reis tehti Soome. Viimati oli hr Uuedal skautide nimekirjas 228 poissi. Ühes Jõgeva koolis oli skaute 86, mis oli vabariigis suurim skautide arv ühes koolis. Saamata kuskilt fondidest toetust, pidi hr Uueda tärkavat skautlust oma säästudest ülal pidama. Aastal 1996 sai hr Uueda skautmasteriks.
"Eestvedajaid on vajaka," tõdeb ta. Noortel on nüüd ka palju rohkem valikuid kui neil omal ajal. Aeg on lihtsalt edasi läinud. Nii ka skautlus.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv