Kultuur ja Elu 3/2004


Kultuur ja Elu 2/2004

 

 

 

 



Andrus Hämäläinen: “Pilli ehitamise võib võrrelda kirjutamise või maalimisega.

Pillimeister Andrus Hämäläinen

tekst: KADRI ROHT

Andrus Hämäläinen (43) on Põlvamaal Vastse-Kuustes elav pillimeister. Paari aastakümne jooksul on ta parandanud ja restaureerinud tohutul hulgal pille.

Andrus Hämäläinen: “Eks on ikka nii, et see tee, mida sillutad, saab su käimise rajaks. Ja see on pikk protsess, mitte kahe-kolme aasta töö. Pillimeistritest eelkäijaid mul suguvõsas pole. Isa tegeles küll puidutööga, kuid mitte pillidega. Minu elu on keerelnud kogu aeg muusika ja kitarri ümber. Alustasin plaatide kogumisest, mida oli tol ajal üsna raske kätte saada. Ei saa mainimata jätta paljusid mõjutanud The Beatles’d. Südamesse läks ka folkmuusika. Melomaaniast arenes huvi pilli ehituse vastu, sest see tundus veel sügavam ja keerulisem. Uute kitarride ehitamiseks vajalikud teadmised olengi saanud just vanade haigete pillide parandamise käigus. Mulle on öeldud, et noor mees võiks millegi normaalsega tegelda. Ilmselt on silmas peetud kindla ameti ja töökoha olemasolu, kuid olen sellest hoolimata jäänud kõikumatuks ja rajanud teed, mis häälestub minu sisemusega. Pillidega tegelemise kõrval köidab mind veel vanamööbli restaureerimine.”

Tööd tuleb teha rõõmuga

Pilli valmistamine on pikk protsess, mis algab materjali valimisega. Kui aga töötlemiseks sobiv puu on juba olemas, saab uus kitarr valmis kahe kuni kolme kuuga. Aeg varieerub, sest valmistamise juures on tähtis olla rõõmsas meeleolus. Kui tekib tõrge, on kõige õigem töö pooleli jätta ja tegeleda hoopis millegi muuga. Alternatiiv võib isegi olla mõne teise pilli parandamine.
Pilli ehitamise juures on tähtis loomingulisus – seda võib võrrelda kirjutamise või maalimisega. See pole tükitöö. Kui ühel päeval töö ei edene, proovin järgmisel päeval. Väga olulist rolli mängib emotsionaalne hetkeseis ja ümbritsev keskkond. Meeleolusid võib kõigutada kõik. Olen inimene, kes võtab endasse tohutult palju – isegi seda, mis minusse ei puutu. Loomingulise tööga tegelevate inimeste kontingent on paraku selline, kelle jaoks on probleemide üleelamine raske, sest kõik tuleb väga sügavale sisse ja sellest on raske vabaneda.

Pilli luu ja liha

Mina olen alati rõhunud sellele, et pill oleks kodumaisest materjalist. Kui üldiselt hinnatakse hea pillipuuna roosipuud, pähklipuud ja mahagoni, siis minu siht ja eesmärk on teha kitarre eestimaisest puidust ning tõestada, et sellest saavad väga head pillid. Meil on suurepärased vahtrapuud, saarepuud, tammepuud ja kuusepuud. Tuleb arvestada, et puu looduslik kuivamine on umbes viis aastat. Töö kiirkuivatatud puiduga võib anda rohkesti tagasilööke. Ideaalne on kümme aastat kuivanud materjal. Minu töökojas olev kõlalaua materjal on kuivanud kümme kuni viisteist aastat.

Kitarr Mart Johansonile

Uue pilli tellimuse sain Mart Johansonilt läinud aasta aprillis, kuid siis oli mul mitu tööd pooleli. Nüüd on see pill juba mõnda aega olnud Mardi käte vahel.
Mart Johansonile kokku pandud kitarri kõlalaud on valmistatud valitud peenikeste süüjoontega kuusest, põhi ja küljed aga tehtud 1992. aastal Vastse-Kuuste pargis murdunud vahtrast. Pilli kaela keskosa on saarepuust ja küljed vahtrapuust. Sõrmlaud on samuti saarest. Need on tugevamad puud meie metsades. Mart Johansoni kitarri vaher on pärit Vastse-Kuuste mõisapargist. Puu tõestab oma väärtust heakõlalise kitarrina – kõla on nii võimas, et pillil mängides on selle vibratsiooni vastu keha tunda. Pilli teeb eriliseks veel märgisüsteem. Rosetile on kirjutatud kitarriomaniku nimi ruuni tähestikus. Mardi nime kõik märgid omavad head tähendust ning paigutus on tehtud nii, et need saaks mõjuda üksikult. Sellel pillil pole midagi tehtud juhuslikult – kõik märgid ja kujundid on läbimõeldud. Kui kuulasin esimest kontserti, kus Mart mängis minu valmistatud pillil, tajusin, kui tugev oli selle bioenergeetiline väli. Saalis istudes tunnetasin seda füüsiliselt, nagu oleksin ise laval olnud.

Tulevik

Mis puudutab minu tegevust, siis jään selle juurde, et kõik minu käte vahel valmivad muusikariistad saavad olema eestimaisest puidust. Parandan ka teisi keelpille, kuid kitarridega tegelemine on ala, kus tahaksin areneda ja minna asjasse sügavuti. Hetkel valmistan vabadel momentidel oma lõbuks kahe kaela ja kaheksateistkümne keelega akustilist kitarri.
Loodan südamest, et mõni minu lastest hakkab kunagi pillivalmistamise vastu huvi tundma. Kahju oleks jätta kõik meistri tõed vaid enda teada.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv