Kultuur ja Elu 3/2004


Kultuur ja Elu 2/2004

 

 

 

 "Miks mitte olemasoleval sambal lihtsalt silti vahetada, et obelisk vastaks oma tegelikule (põgenemise) ideele, mille nimel ta ehitati. Seal võiks olla lihtsalt aastaarvud, mil vene väed on olnud sunnitud Eestist lahkuma."

1582 – Jam-Zapolski rahu Poolaga.
1583 – Pljussa rahu Rootsiga, Liivi sõja lõpp.
1617 – Stolbovo rahuleping.
1661 – Kärde rahuleping Rootsiga.
1918 – Punalaevastiku põgenemine Tallinnast, mille auks püstitati Maarjamäe obelisk.
1919 – lüüasaamine lahingutes eesti vägedega.
1941 – taganemine Eesti piiridest lahingutes saksa vägede ja eesti metsavendadega.
1994 – Eesti-Vene leping.

“Kangelaslikust” jääretkest

tekst: VALDEKO POTISEP

Maarjamäe obelisk pole püsti pandud mitte sõjas langenuile, vaid tolleaegse ametliku versiooni järgi “Balti laevastiku kangelasliku jääretke” auks.

22.05.04 kirjutas ajaleht Postimees: „Maarjamäel seisavad kõrvuti vaenlaste mälestusmärgid: Eesti vabadusvõitlejate ühendused avavad sel suvel Nõukogude sõjaväe mälestusmärgina tuntud Tallinna Maarjamäe memoriaali juurde uue mälestusväljaku, mis valmib 1944. aastal punavägede vastu võidelnute auks. Uus, hallist graniidist kivisillutisega kolmnurkne mälestusväljak tuleb Teise maailmasõja järel punaväe auks rajatud hiigelobeliski vahetusse naabrusse ning seda ilmestavad 16 nimetahvlit 1944. aastal Punaarmee vastu võidelnud väeosade nimedega ja kolm suurt risti.“
Samal päeval, kui ilmus Postimehes ülaltsiteeritud artikkel Maarjamäe mälestusväljaku kohta, ilmus seal ka hulgaliselt kommentaare samal teemal. Üldmulje neist jäi selline, et suurel osal kommentaatoreist pole aimugi, et Maarjamäe obelisk pole püsti pandud mitte sõjas langenuile, vaid tolleaegse ametliku versiooni järgi “Balti laevastiku kangelasliku jääretke” auks. (Vt ENE V, lk 8 ja ENE III, lk 287). Teised atribuudid nagu Nikonovi puu, igavene tuli, “massiväljak”, hiljem ka mälestusväljak sõjas langenud saksa sõduritele jne poogiti sinna juurde manustena, millel hoopis teine tähendus.
Tegelikult oli see “kangelaslik” jääretk lihtsalt suure Vene laevastiku ja kommunistliku hirmuvalitsuse kabuhirmus põgenemine Keila poolt lähenevate väikeste saksa jalaväeüksuste eest 1918. aasta veebruaris. Selles valguses on Maarjamäe obelisk vist kogu maailmas unikaalne nähtus kui ausammas argpüksidele.
Kes teab, kuidas niisugune idee üldse ENSV-aegsete eesti asjameeste pähe tekkis? Võibolla nõudis Moskva, et okupatsiooni põlistamiseks tuleb Tallinna mingi sammas püsti panna, aga siinsed vasallid arvasid heaks peremehe arvel veidi nalja visata? (Lühter on lühter – nagu arutles Räpsi Rein). Nii või teisiti – püsti ta on ja kes teda ikka lõhkuma hakkab. Las ta seisab. Aga kui meenutada, et tänavu täitus 10 aastat sellest, kui vene väed järjekordselt Eestist lahkusid, siis kas poleks mõttekas seda sündmust tähistada teise, täpselt samakujulise obeliskiga otse praeguse kõrvale? Tekkinud paarikene tuleks suhteliselt odav kätte, oleks originaalne ning annaks mõtlemisainet nii omadele kui võõrastele.
Aga kui selleks raha või julgust napib, siis võiks olemasoleval sambal lihtsalt silti vahetada, et obelisk vastaks oma tegelikule ideele, mille nimel ta ehitati. Seal võiks olla lihtsalt aastaarvud, mil vene väed on olnud sunnitud Eestist lahkuma.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv