Kultuur ja Elu 3/2004


Kultuur ja Elu 2/2004

 

 

 

 Elmar Kasesalu plaadid:
“Valik lemmiklaule”, oktoober 2003
“Sõdurilaule”, detsember 2003
“Las kajada laulud”, mai 2004
“Kullakallis Eestimaa”, juuli 2004
“Õnne, Eesti”, vanu ja uusi sõdurilaule, august 2004

Vennad, tehkem puhtaks hääled!

tekst: m-m. koppel

Kui palju on neid mehi, kes suudavad ühtviisi edukalt laulda nii baritoni kui bassi? Saarlane Elmar Kasesalu (77) on üks neid haruldasi nähtusi muusikailmas, kes sellega hakkama saab. Tänavu sügisel on ta valmis saanud viie lauluplaadiga, millel kõlavad kahehäälselt vanad ning uued lemmik- ja sõdurilaulud.

Elmar Kasesalu lapsepõlv möödus Saaremaal. Pere kaheksast lapsest sirgus üles kuus, kolm poissi ja kolm tüdrukut. Rahvuslik meelsus ja muusikahuvi tuli kodust kaasa. Isa oli muusikamees, mängis lõõtsa ja kannelt ning käis koos Kandle-Jussiga sõjaeelsetel aastatel Eesti Raadios esinemas. Ema ja vanem õde laulsid kirikukooris. Kõik õed olid ilusa lauluhäälega. Nii leidis ka Elmar end koorilauljate ridades Kuressaares keskkooli- ja kirikukooris ning moosekandina keelpilliansamblis.

Elu päästis kopsupõletik ja eestimeelne korpusemees

Aastal 1944 mobiliseeriti 1926. aastakäigu poisid saksa sõjaväkke. Et selle kutse alla kuulusid paljud koolivennad, siis mõtles pikemat kasvu Elmar, et ega tema viletsam ole ja läks poistega kaasa. Teati, mida venelane aastal 1941 oli korda saatnud ja oldi kindlad, et panevad vastu ning venelasi enam tagasi ei lase.
See, et neid poisse praegu süüdistatakse Suur-Saksamaa eest sõdimises, on Elmari arvates äärmiselt kahetsusväärne.
Septembri algul, kui 20. Eesti diviisi Paldiski õpperügemendi 5. kompanii rindele täienduseks saadeti, lebas Elmar kõrge palaviku ja kahepoolse kopsupõletikuga laatsaretis. Enne Tallinna langemist hakati väeosi Saksamaale saatma. Koos paari teise Saaremaa poisiga lasi Elmar öösel jalga. Levis kuuldus, et admiral Pitka organiseerib vastupanu ja pidi olema kuskil Lihula kandis. Oli soov Pitka üles otsida. Kolm nädalat liiguti öösiti, päeval heinaküünidesse peitudes, kuid Pitka poisid jäid leidmata. Tükk aega varjus Elmar kodukoha Pihtla lähedal heinaküünis, enne kui koju tuli. Neljal korral kutsuti NKVD-sse ülekuulamisele. Hullemast päästis teda tuttav Albert Ligi, kes korpuses teenides oli kapteniks saanud ja kuulus komparteisse. Ta aitas Elmaril mandril töökoha leida ja sellega pääses mees julgeoleku silma alt.

Duetist “Erich ja Elmar” kasvas Vabadusvõitlejate ansambel

Koos Erich Einloga laulis Elmar Salme kultuurikeskuses Kungla segakooris. Elmari bass ja Erichi tenor kõlasid hästi kokku ja 1994. aasta sügisel sündis duett “Erich ja Elmar”, mis publikuga alati ühele lainele jõudis.
Hiljem liitus laulumeestega akordionimees Ralf Kaup ja viiulivirtuoos Feliks Tamm. Vabadusvõitlejate ansambel oli loodud. Kaheksa aastat tehti kutsetööd Eesti Piirivalve Ohvitseride Kogus.
Kolonel J. Saare initsiatiivil koostati sõdurilauludest laulik, pealkirjaga “Vennad, tehke puhtaks hääled”. Seda trükiti 2500 eksemplari ja et sellest sai bestseller, tunnistab tõik, et Elmarile on jagajale iseloomulikult jäänud ainult mustand, mis pidevalt täieneb.

Kommunismi supipada podisedes keeb

Viit lemmik- ja sõdurilaulude plaati peab Elmar Kasesalu oma elutööks. See pensioniea harrastus on olnud kantud ideest, et vanavanemate ja vanemate laulud oleksid jäädvustatud, sest neid viise sünnib laulda ka praegustel sõduritel ja kaitseväelastel.
Kui hr Einlo tervislikel põhjustel duetist kõrvale jäi, küsis sõber ja muusikamees Ivo Kinksaar Elmarilt, et miks ta plaati ei tee, oskab ta ju laulda nii bassi kui baritoni? Laulab mõlemad hääled sisse ja ongi duett valmis. Tänu Kinksaarele ja Elmari kauaaegsele klaverisaatjale muusikaõpetaja Kati Loraile sai teoks esimene, järgnes teine ja kolmas ning nüüd neljas ja viies plaat.
Sarja viiest plaadist tervelt kolm on ilmunud aastal 2004. Neil kõlab palju täiesti uusi meloodiaid, mida keegi varem pole laulnud. Esmakordselt kõlab lennuväepoiste laul. Kindlasti pakub huvi, et Aimar Murdi tuntud viisid “Väike kambrike” ja “Kaugel sinust ja kodumaast” lauldakse õigete sõnadega.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv