Kultuur ja Elu 3/2004


Kultuur ja Elu 2/2004

 

 

 

 


Ajalookonverents “60 aastat Sinimägede lahingutest” ja endiste sõjameeste kokkutulek Grenaderimäel

tekst: ivika maidre

30. juulil toimus Olgina rahvamajas ajalookonverents “60 aastat Sinimägede lahingutest”.

Sõjaajaloolane Mati Õun rääkis olukorrast maailmas ja Euroopas aastal 1944. Ettekandest selgus, et lahingud Narva jõel ja Sinimägedes olid kaotusterohkemad kui Vaiksel ookeanil peetud. Viimastest räägitakse igas läänes ilmunud II maailmasõda käsitlevas teoses, esimestest aga mitte.
Tiit Noormets Eesti ajalooarhiivist tegi kokkuvõtte 1944. aasta mobilisatsioonist. Nii see kui ka eelnevad mobilisatsioonid olid antud tingimustes õnnestunud.
Ilor Tamm Toronto Võitlejate Ühingust meenutas oma sõjateed 46. Rügemendi 3. Pataljoni võitlejana, karmidest päevadest Grenaderimäel ja vanal kalmistul.
Jüri Estam juunior lasi helilindilt oma isa mälestusi aastast 1978, lindistatud veidi enne isa surma. Saksa sõjaleiutiste, täpsemalt rakettide saatusest sõja lõppemise järel kandis ette kolonelleitnant Einar Laigna. Liitlased võtsid üle ja röövisid kõike võimalikku, mis puudutas sõjatehnilisi leiutisi, samuti “võeti üle” ka saksa teadlased.
Hardo Aasmäe esitles Eesti Entsüklopeediakirjastuse välja antud XX sajandi kroonika II osa, mis algab aastaga 1940.
Esitleti ka teist, otseselt Vaivarat puudutavat raamatut, Mati Õuna ja Ivika Maidre koostöös sündinud “Vaivara vald – 900 aastane lahinguväli – I osa”. Vaivara valla territooriumil on toimunud kaks maailma ajaloos tähtsat lahingut, Põhjasõja ja II maailmasõja ajal. Raamatu I osas jõuti küll ainult Vabadussõja lõpuni, II maailmasõda leiab käsitlemist järgmisel aastal ilmuvas osas.
Eesti Vabadusvõitluse muuseum Lagedil demonstreeris mundreid, laulis Pajusti klubi meesansambel.
Konverentsi korraldasid Vaivara vallavalitsus ja Vaivara Huvikeskus. Osavõtjaid oli Eestist üle saja, Hollandist kuus, Belgiast, Rootsist ja Austraaliast kaks. Riigikogu liikmetest osalesid Trivimi Velliste, Rein Aidma ja Kaarel Pürg. Samuti oli kohal Saksa suursaatkonna kultuuriatašee.
31. juulil kogunes Grenaderi- ehk Põrguaugumäe nõlvale üle poole tuhande inimese, et külastada endist lahingupaika ja avada mälestuskivi Eesti diviisi võitlejatele. Kõnelesid veteranide organisatsioonide esindajad, Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid ja Riigikogu liige Trivimi Velliste.


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv