Kultuur ja Elu 1/2004


Kultuur ja Elu 4/2003

 

 

 

 


Me ei unusta Palermo metsa

tekst: Vello Ederma
foto: Tairo Lutter/Virumaa Teataja/Scanpix


Palermo mälestussammas Rakvere lähistel Punase terrori ohvritele.

Kui ma viibin oma sünnilinnas Rakveres, midagi sunnib mind minema Palermo metsa. Seal peatun ma väikese mälestussamba juures, millel on lihtne kiri: "Nõnda oli 1919." 10. jaanuaril 2004 möödus 85 aastat punaste metsikust veresaunast Palermo metsas, Rakvere lähistel.

Üks tapetuist oli minu vanaisa, tolleaegse nimega Kaarel Erde, Haljalast. Minu 22aastase isa Kaitseliidu üksus koos väikese Eesti sõjaväe luuresalgaga oli suutnud haarata Rakvere teesõlmi peale Vinni, kus punased osutasid ägedat vastupanu ja mis oli ainult paar kilomeetrit õuduskohast. Kui nad Rakvere ümbruse punastest puhastasid, oli veresaun sooritatud. Ülejäänud vangid vabastati.

Minu isa leidis oma isa tükeldatud laiba ühest kolmest ühishauast. Vangla oli täistuubitud meeste, naiste ja noorukitega, kes viidi gruppidena metsa. Kaheksakümmend kaks süütut inimest pandi kolme kaevatud haua äärtele ja avati hootuli. Me teame toimunust üksikasjaliselt seetõttu, et üks haavatu tuli sealt elusalt välja, kuid suri nädal hiljem. Viimane haud avati vangivõetud punaeestlaste poolt 17. jaanuaril. Seda kirjeldas südantlõhestavalt Jakob Liiv (Vaba Maa, 25, jaan. 1919). Tema luuletuses „Muljed“ on need, ka nüüd mõtlemapanevad read: "Tead sa, mu rahvas, kes kaevas need hauad?/ Vendade sõrmed siin tilkusid vendade verest." Liiv kirjutas: "/../ olid pealuud puruks pekstud /../ Peale kuulihaavade oli suurem osa püssitikkudega rinnust ja kehast läbi torgitud ja sisikonnad välja puistatud, jala- ja käeluud katki murtud." Veel: "Üks naisterahvas püüdis põgeneda ja jooksis juba paarkümmend sammu, kui talle hootuli järele saadeti. Ta langes kisendades haavatuna maha, siis veeti ta jalgupidi hauda, kuhu viis meest talle järele kargasid /../ ja teda jalgadega seni tagusid, kuni ta vaikis."

Meie olime kõik vahepeal unustanud. Kui unustad, siis ajalugu kordub. Ja korduski 1940-41. Uue punaterrori käsilasteks olid ikka jälle osalt eestlased. Nägin ise, kuidas hävituspataljonlased ja enkavedeelased jõhkralt käitusid, piinasid ja tapsid. Kord oli automaat isegi vastu minu, seitsmeaastase rinda surutud. Miilitsamaja Kohtla-Nõmmel asus kohe mu isakodu kõrval. Nägin ka täistuubitud küüditatute rongi. Meile tuldi ka järele, kuid ei leitud. Veidi hiljem põletati seetõttu isamaja maha.
Eestlane seisata, kui möödud Palermo mälestussambast. Ära iial unusta!


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv