Kultuur ja Elu 4/2003


Kultuur ja Elu 3/2003

 

 

 

 


Eesti Vabadusvõitlejatele püstitatud mälestussammaste avamiselt aastal 2003

tekst: ke
foto:
m. koppel, l. tammiksaar

25. oktoobril tegi endine metsavend Artur Kittus teoks oma unistuse

Koostöös SA Mälestusfondi “Ristideta Hauad” ja Admiral Pitka Relvavendade Ühendusega püstitas ta mälestuskivid oma haarangus hukkunud punkrikaaslastele.


August Laanesaar ja puust rist.

Põlvamaal Tõdu külas Kõju talus püstitati mälestuskivi 18. aprillil 1945 mõrvatud metsavennale Karl Timmuskile. Artur hakkaski end varjama Karl Timmuski hoiatusel ning Karlist sai tema esimene punkrikaaslane. Tol aprillikuu päeval kammis Veski valda läbi 300 sõdurit. Otsiti kõiki, kes olid olnud saksa sõjaväes, omakaitses või kes end varjasid. Lahingus KGB sõduritega tappis Karl Timmusk kolm vene sõdurit. Tema vend Jaan arreteeriti. Artur oli tol päeval koos lellepoja Taavetiga üle jõe asuvas Kõlleste vallas 1,5 km kaugusel. Sinna haarangut tol päeval ei tulnud.
Tõdu külas, Metsavahi talus 1926. a sündinud August Laanesaar meenutas mälestuskivi avamisel, kuidas nad koos metsavend Rudolf Talvega Karl Timmuskit matsid. Karl Timmusk varjas ennast Augusti ristiema Kirja Iina juures Kõju talus, kus ta mõrvatigi. August Laanesaar meisterdas aastate jooksul kolm puust risti. Iga kord, kui eelmine ära mädanes, tuli ju uus teha.

Mälestuskivi avamisele olid tulnud ka Tõdu küla Palu talu peretütar Koidula Tartu ja perepoeg Heino Pähklimägi, kelle talus samuti metsavennad peavarju said. Tol aprillipäeval arreteeriti ka nende vanemad, isa Karl Pähklimägi ning ema Hilda Pähklimägi. Ka Koidula ise ja Arturi isa Hans ja õde Aino viidi Maaritsasse ülekuulamisele. Arturi lellepoeg Martin Kittus arreteeriti. Koidula ja Aino küüditati märtsis 1949 Siberisse. Koidula vennast Heinost sai haarangupäevast alates metsavend.

14. juunil 2003 püstitati Tartus Raadi kalmistul puhkavale Oskar Nõmmela hauale mälestuskivi.


Oskar Nõmmela kalm. Austust avaldavad EÕRL Memento Tartu osakonna ja KL liige Hando Kruuv ning endine metsavend Artur Kittus.

Vabadusvõitleja ning Kaitseliitlase Ants Vooremaa sõnul oli KL Triigi-Kõue kompanii ülem, Jaagu talu peremees Oskar Nõmmela see mees, kes varjas admiral Johan Pitkat ning ta ka mattis.
22.11.1944 sai admiral Pitka lahingus punastega rängalt haavata. Et mitte elusalt vaenlase kätte langeda, hammustas ta mürgiampulli. Tuisk kattis tema keha ning punased, kes olid läinud haavatu äraviimiseks hobust tooma, ei suutnud Pitkat enam leida. O. Nõmmela arreteeriti 1946. a ja määrati 10 aastaks vangilaagrisse. Tagasi pääses ta alles 1963. J. Pitka peitehauda ta enam üles ei leidnud, sest heinamaa oli võsastunud. Kirjavahetuses sõbra dr Gustav Vilbastega oli admirali saatusest korduvalt juttu. G. Vilbaste soovis, et Nõmmela kõik üksikasjalikult kirja paneks. Kahjuks suri dr Vilbaste vähki. Peiedel O. Nõmmela poolt sugulaste kätte antud kiri “läks kaduma” ja kirja viija , kes elas Tartu Vanadekodus, sinna tagasi ei jõudnud. O. Nõmmela laip leiti kolm päeva hiljem rentslist. Pikemalt oleme sellest kirjutanud oma ajakirjas nr. 1/2002.
Oli vististi saatuse tahe, et just selsamal päeval, 14. juunil avati ka Kõue vallas Alansi külas Lemomäel J. Pitkale püstitatud mälestusmärgi juures mälestuskivid tema poegadele.

Põlvamaal avati mälestuskivi Intsupalu lahingus 1. oktoobril 1949 Eesti vabaduse eest langenud seitsmele metsavennale


Artur Kittus asetab pärja.

Neist meestest kirjutasime pikemalt artiklis “Rästik hoiatas reetmise eest.” (vt “K&E” nr 4/2001). Tol varahommikul langesid Kiidjärve vallas Sõru külas Vooremäel telklaagris umbes tund aega kestnud lahingus Voldemar Piho, Feliks Kiilgas, Arnold Vaher, Aksel Ratassepp, üks mees hüüdnimega “Vunts” ja teine hüüdnimega “Jaak”. Samuti sõpra Karl Timmuskit matta aidanud Rudolf Talv. Raskelt haavatuna pääses ainsana eluga metsavend Kalev Arro, kes langes 2. juunil 1976.
Kirikuõpetaja Üllar Kask ütles mälestuskivi õnnistamisel, et need noored mehed ei olnud loodud surema, vaid elama, töötama ja lapsi kasvatama. Kuid nende saatus kujunes juudase Jaan Voitki, KGB agendinimega “Kotkas” tahtel teistsuguseks. Jaan Voitk teatas julgeolekule grupi asukoha ja juhatas operatiivgrupi kohale (vt. ERAF, f.131, s. 73, lk.277-278, 266-269, 249-272).

Eesti Sõjahaudade Hoolde Liit peab meeles Vabadussõja kangelasi

12. septembril avati Valga linnas Tartu tn kalmistul mälestuskivi kolonelleitnant Joann Hiobile, kes oli KL Valga Maleva kõige pikaajalisem pealik. Kokku 13 aastat, aastatel 1925 – 1938. J. Hiob mõrvati Venemaal Saranskis 17. veebruaril 1942. Ta oli siis 45aastane. Tema vend Konstantin oli apostliku õigeusu preester, hiljem õppis juristiks ja töötas kohtunikuna. Konstantin küüditati juunis 1941 koos abikaasa ja ämmaga Sverdlovski oblastisse, kus nad 23. detsembril 1941 mõrvati. Sangaste vallas krahv Bergile kuuluva metsa metsavahi Andu Hiobi pere viienda ja viimase lapsena sündinud Joann Hiob oli autasustatud Eesti Vabadusristi mälestusmedaliga, Kotkaristiga III kl, KL Valgeristiga, Läti KL Teeneteristi ja Läti iseseisvuse 10. juubeli mälestusmedaliga.

12. septembril avati Elva kalmistul mälestuskivi kolonelleitnant Hugo Kulbokile. Teenete eest Vabadussõjas autasustati Hugo Kulbokit Vabadusristiga II/3. Lisaks on ta pälvinud Vabadussõja mälestusmedali, Kotkaristi IV kl., Läti iseseisvuse 10. juubeli mälestusmedali, Stanislavi ordeni lindiga “Hoolsuse eest” ja Georgi Risti 4. järk. Hugo Kulbok sündis 1890. a Viljandi (nüüd Valga) maakonnas Kuigatsi vallas. Ta oli KL Tartu Maleva pealik 1936 – 1938 ja KL Valga Maleva pealik 1938 – 1940. Kolonelleitnant Hugo Kulbok arreteeriti 14. juunil 1941, kogenud isamaad armastava sõjamehe viimased sõnad tütrele Asta-Lainele olid: “Ma teid enam ei näe.” Hugo Kulbok mõrvati Sverdlovski oblastis Sosva vangilaagris 13. aprillil 1942. Tütar Asta-Laine, poeg Ado ja abikaasa Elsa-Natalie olid sunnitud asumisel Siberis 17 aastat.

Pärnu sai poolpõrandaaluse kompromissausamba

23. novembril avati Pärnus Leinapargis ausammas II Maailmasõjas Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest võidelnuile, “mis sel kujul ei tohiks küll mitte kedagi riivata”.
Tähendab, ajaloolist mälu tohib meil olla vaid nii paljukest, et see kedagi ei riivaks, sest nagu meediast loeme, ei suuda me “oma ajalugu Euroopale selgitada”. Eelmine sõjameeste endi poolt kavandatud ausammas sai Pärnu vanas pargis omal kohal olla vaid 9 päeva. Ehkki sõdurikujul polnud ühtegi SS-sümbolit, tembeldati see koheselt SS-sõduriks. Ajab naerma, et ka “asendussamba” püstitamine toimus vaat et poolpõrandaaluse ettevõtmisena. KGB asemel jäädvustas osalejate nägusid Kaitsepolitsei. ”Kahtlase väärtusega” ettevõtmisele ei söandanud ilmuda valitsuseliikmed ning ei osalenud Kaitseliit (aga milleks teile siis ERNA retk? Tulid ju ERNA poisid Soomest siia just iseseisvuse eest võitlema!).
Siiski julgesid ausamba avamisele tulla linnapea Väino Hallikmägi, riigikogulased Trivimi Velliste ja Urmas Reinsalu. “Postimehe” sõnul “peaaegu et kättpidi tagasi hoitud” justiitsminister Ken-Marti Vaher saatis pärja ning tervituse. Kohal olid üliõpilasorganisatsioonid.
Kirikuõpetaja praost Andres Põder ei saanud jätta rääkimata juuda rahvast ja Iisraelist. Paljud endised sõjamehed olid sellest negatiivselt üllatunud ja solvunud.
Eesti Lennuväepoiste Klubi veebil avaldab oma arvamuse Pärnu Postimehe ajakirjanik Kalev Vilgats: “Kuni Eesti juhid ei soovi suhtuda Eesti ajalukku nii, nagu see oli, pole mõtet kurta, et Läänes meid ei mõisteta. Näib, et praegune Eesti ei toimi ajaloolise järjepidevuse alusel, vaid on ENSV järglane. Häbi Rüütel, Ergma, Parts & CO!”
Aga kui riikliku iseseisvuse eest võidelnutele püstitatud mälestuskivi on “kahtlane” , siis ehk on meie riiklik iseseisvus üldse üks “kahtlase väärtusega” lugu? Ent milleks siis meile Võidupüha,Vabariigi aastapäev ja taasiseseisvumispäev?
Kes nii arvavad – nende kohtumispaik on Tõnismäe pronksmehe ja Savisaare vabaduse kella all!

Toris kummardatakse puuslikku

20. augustil, taasiseseisvumispäeval, avati Toris monument Vabadussõja võidu ja Eesti taasiseseisvumise auks. Mati Karmini skulptuur kujutab Püha Jüri võitlust lohega. Püha Jüri on sõjameeste, maaharijate ja süütute neitsite, kõikide skautide ja kogu Inglismaa kaitsepühak. Kuid nagu ütles ajakirja eelmises numbris Leo Tammiksaar: “Kuigi see sümbol on kasutusel mitmel pool mujalgi, ei tohiks me, eestlased, vaadata mööda tõsiasjast, et Püha Jüri (venelastel Georg) on üks meie põlise okupandi Venemaa sümbolitest. Jüri on kujutatud Venemaa ja Moskva linna vappidel, Georgi Rist oli vene sõjaline autasu. Kurb on, et eesti sõjamehi meelitatakse kummardama puuslikku, mis on pigem meie rahva küüditajate ja mõrvarite sümbol.”


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv