Kultuur ja Elu 3/2003


Kultuur ja Elu 2/2003

 

 

 

 Tiina Tarve koos poja Tannariga Kastellaanimaja galeriis akvarellinäituse “Kümme” avamisel 27. 08. 2003.

Kunstnik Tiina Tarve – pidu mere ääres

tekst: Margit-Mariann Koppel

24. septembril pidas maalikunstnik Tiina Tarve kahekordset juubelit. Esiteks täitus ühel meie parimal pastellmaalijal 40 eluaastat. Teiseks jõudis ta 10 aasta järel Eesti Meremuuseumisse tagasi.

Just siin toimus, samuti septembris, aastal 1993 tema diplomeeritud kunstniku esimene isiknäitus pealkirjaga “Veepildid”. Ja ka nüüd on Tiina mere ja looduse teema juurde naasnud ning peab “Pidu mere ääres”.
Vaataja silma rõõmustavad 20 pastellmaali, mis on valminud aastatel 1994 – 2003. Näituse kuraatoriks aga ei ole keegi teine kui Eesti Meremuuseumi tuntud teadur hr Vello Mäss. Näituse avamisel tõdes hr. Mäss, et randlase hingega Tiina on nii palju mererannas istunud, et isegi merekivid on juba tema sarnaseks muutunud. Oma sõnade kinnituseks kinkis ta Tiinale sünnipäevaks ühe paraja piraka merekivi, millel võibki kujutlusvõimet appi võttes kujutleda Tiinat mere ääres istumas ja maalimas, värvipalett käes.
“On väga liigutav tunne jälle siin muuseumis tagasi olla ja nende maalide kaudu meenutada kohti ja inimesi, kes nende tööde valmimisega seotud on,” räägib Tiina Tarve. “Just seetõttu, et kõik need pildid on valminud koha peal. Ja kui ma seda pilti vaatan, tuleb mulle alati meelde see paik, need inimesed ning loomad, keda ma jooksmas nägin, see ilm ja atmosfäär, need värvid ja meeleolud. Üksnes objektil viibides saan kätte tunde, mis on seotud selle kohaga ja üritan seda oma töös edasi anda. Usun, et mu maalidel on midagi öelda nii kunstisõpradele kui ka kiiresse äriilma süüvinud inimestele, kui nad vaatavad kas adrust randa Tallinna külje all, kivist mereäärt Saaremaal, kuldset päikeseloojangut Lübeckis või sinirohelist ööhämarust polaarpäevases Soome kalurikülas.”
Lemmikpaikade hulka, kus võib Tiina Tarvet rannas istumas ja maalimas näha, kuuluvad kindlasti Laulasmaa, Lohusalu ja Neeme kant, samuti Saaremaa.
Kaasaja kunstis on meri ja loodus haruldane teema, kuid Tiina Tarve ei ole kaasa läinud sellega, mis moes on. “See on teiste mõte, mis tuleb kuskilt kõrvalt. Olen tegelenud sellega, mis on minu enda mõte ja tuleb minu enda seest. Kujutan teemat, mis mind huvitab, aga mitte seda, mida publik ootab. Siis tuleb see töö ka tõetruum ning tõeline kunstiaustaja tunnetab nendes maalides ära ka selle siiruse ning piltide tegemise lusti,” kõlab tema ilu loomise kreedo.

Tiina Tarve on Kunstiülikooli lõpetanud graafikuna. Tõsine huvi pastellmaali vastu tärkas ülikooli lõpus ja selles tehnikas valmis samuti diplomitöö “Tartu sillad”, kus maalide kõrvale olid valitud ka luuletused. Talle meeldib väga joonistada ning see kajastub ka tema maalikäekirjas. Eriti hästi on joonistust näha just linnavaadetes. Temale iseloomulik stiil ongi selline, et ta joonistab spetsiaalse rasvase pliiatsiga ette ja pärast puhastab osa värvi pealt maha. Pastellmaal meeldib eelkõige sellepärast, et seda saab just kohapeal teha ning meeleolu, vahelduva valguse ja muutlikud vee värvid kiiresti jäädvustada. “Õlimaaliga näi- teks oleks väga raske kuskile välja maalima sõita. Meremaali peab saama poole päevaga valmis, sest järgmisel päeval tagasi minnes on juba kõik muutunud ning siis sünnib hoopis midagi muud. Kui taimi vaadata erinevatel päevadel, siis nad nii palju ühe päevaga ei muutu, kuid mere maalimise teebki huvitavaks just see värvide vaheldusrikkus. Detaile on seal vähe. See on selline sile pind, aga huvitav on just see, kuidas ta valguse ja värvidega mängima hakkab,” kirjeldab Tiina mere maalimise lummavat maagiat.
Et kunstniku loomingus on vahetu emotsioon ja meeleolu loomine olemuslik, siis pole raske arvata, et kunsti maailmas on teda kõige rohkem mõjutanud impressionistid. Tema piltide seest õhkuvast siirusest, elurõõmu, värvi- ja nüansirikkusest ja energialaengust saab oma osa kindlasti näituse külastaja.

Armastuse looduse vastu võttis Tiina kaasa oma kodust. Ehkki Tallinnas sündinud, kolis ta viieaastaselt koos vanematega Keilasse. Lasteaias ta ei käinud ning tema lemmiktegevuseks oligi joonistamine. Et tal jagub kunsti tarvis kätt ja silma, paistis välja ka koolipõlves. Huvi looduse vastu aga on nii sügav, et peale Kunstiülikooli lõppu leidis Tiina ennast Räpina Kõrgemast Aianduskoolist. Sinna läks ta üksnes enda pärast sooviga neid taimi ja puid rohkem ning paremini tundma õppida. Nii omandas ta ka aiandusagronoomi eriala. Loodus on mängus ka tema teise suure hobi kokakunsti puhul. Hobi ise aga on võtmas suuremaid mastaape, sest neljandat aastat järjest avaldab Tiina Tarve ajakirjas “Kodukiri” hoidiste retsepte. “Peangi juba igal suvel ette huvitavaid asju välja mõtlema, milliseid hoidiseid teha. Kindlasti on osa inimesi, kes piltidest niivõrd ei huvitu.”


Tiina Tarve Maal “Vanasti sõid lambad kõik Saaremaa kadastikud rohust puhtaks.” (Atla külas, 1999)

Vabakutselise kunstniku leib on praegu mõru, sest Eesti kunstiturg on veel imeõhuke. Nii tulebki igapäevast leiba hoopis maisemate asjadega teenida. Ka toetuste saamine näituste korraldamiseks on raske. Üheks meie kunstielu suuremaks kordaminekuks võib lugeda küll seda, et Tiina Tarve oli üks väheseid rahvusvahelise þürii poolt välja valituid kunstnikke, kellelt oli eelmisel sügisel rahvusvahelisel näitusel “Euroopa kaasaegne pastell” väljas koguni 2 tööd. Konkurents näitusele pääsemiseks oli tõeliselt tihe. “Taotlesin Kultuurkapitalilt toetust, et minna Itaaliasse näitust vaatama, kuid ei pälvinud seda. Õnneks läks näitus edasi Sankt Peterburgi ning koos Eesti Kunstimuuseumi graafika- ning pastelliosakonna juhataja Anne Lõugasega käisime seda seal vaatamas. Näitus, mille eesmärgiks oli pastellitehnikat tutvustada ja propageerida, oli osaks Sankt Peterburgi juubeliürituste programmist. Ürituse suurejoonelisusest annab aimu see, et kokku oli eksponeeritud 28 riigi 236 kunstnikult 318 tööd.
Selline näituse avamine oleks iga kunstikriitiku unistus! Nägin oma silmaga seda, et muuseumi ukse taga on hommikul järjekorrad ning miilits reguleerib rahvasumma tunglemist. Ermitaaþis avatava kunstinäituse kõrvalsaali pääseb ainult miilitsale näitusekutse esitaja, et kuidagigi piirata näitusekülastajate hulka.

Tiinat teeb kurvaks see, et kui näiteks lüüa lahti Eesti Ekspress, siis on seal sageli suured persooniartiklid pättidest või maffiabossidest. “Tean, et ma ei saa mitte kunagi nii pikka artiklit ja nii suurt portreefotot. Mina neid artikleid varastest ja mõrtsukatest ei loe, ma leian, et need ei anna mulle midagi,“ leiab Tiina. “Asi on võib-olla ka selles, et kuna Eestis on pastellimaalijaid niivõrd vähe, siis inimesed selles vallas lihtsalt ei orienteeru. Euroopas on see tehnika populaarsem, võimalused avaramad ja kandepind suurem. Samuti tegutsevad seal pastellimaalijate organisatsioonid, meil selline asi kahjuks veel puudub.”
Tiina Tarve on aastail 1991 – 2003 osalenud 41 näitusel. Neist 13 on olnud isiknäitused Eestis ja erinevates välisriikides. Teist aastat kuulub ta Eesti Akvarellistide Ühendusse. Viimasel ajal ongi pastellmaali kõrvale tõusnud akvarell. Paralleelselt mere ja looduse temaatikaga on teda päris kaua hoidnud oma lummuses Hansa linnad. Kuid samuti on ta maalinud kodulinna Keila vaateid. Keila linn peabki Tiinat enda kunstnikuks ja pidas teda linna 65. aastapäeva puhul teenetemärgiga meeles. See oli kahtlemata ilus tunnustus, millest võiksid teisedki linnad eeskuju võtta. Osa neist maalidest Keila vaadetega on tallel Harjumaa Muuseumis.

Hirmu vanaduse ees Tiina Tarvetil ei ole, sest kunstnikud näevad tihti välja nooremad, kui tegelikult on. “Paljud asjad on minu jaoks tulnud hiljem. Ülikooli sain hiljem sisse, mis tähendas seda, et ka hiljem lõpetasin, hiljem abiellusin ja hiljem sündis laps. Nii tunnedki ennast nooremana kui tegelikult oled,” avaldab Tiina oma hinge nooruslikkuse retsepti.
Hetkel on Tiina Tarvet avastanud paberile talletamiseks juba uue põneva teema - taimed. Ehk tuleb järgmine pidu mõnes botaanikaaias, mine sa tea!


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv