Kultuur ja Elu 3/2003


Kultuur ja Elu 2/2003

 

 

 

 
Einar Sanden Erik Schmidti maaliga, Tartus 2003. a

Kirjanik Einar Sanden:
vabanemine oleks pidanud saabuma varem

tekst: ke intervjuu
Foto: erik teder

Mitmes romaanis lugejatele sovjetiimpeeriumi spionaazi saladusi serveerinud kirjanik Einar Sanden leiab, et 60 aastat okupatsiooni on olnud väga pikk aeg, mistõttu on ka tagasipöördumine normaalse elukorralduse juurde pikaldane protsess.

1944. aastal 12aastaselt seljakott seljas läände põgenenud Einar Sanden omab nüüd Euroopas mitut kodu, üks neist Tartus.

Kuidas Teil oli julgust tulla okupeeritud Eestisse?
Helsingi noortefestivalil 1962. a sain kokku Uno Lahe ja Randar Hiirega. Randar oli punaluuletaja Erni Hiire poeg, VEKSA sekretär, KGB major. Ta hakkas mulle kirjutama, kutsus mind Eestisse VEKSA külalisena.

Kas te ei kartnud, et Teid ei lasta enam läände tagasi?
Ei. Olen võrdlemisi külma närviga. Sõitsin Helsingisse, kus sain kohe viisa ja paar päeva hiljem olin Tallinnas. Randar Hiir oli kohe vastas, nagu kadunud vend – ta oli liiga sõbralik. Sain kolme päeva viisa, käisime isegi Tartus. Tahtsin veel kolm päeva pikendust, Randar ütles, et see pole mingi probleem. Ta tahtis mu passi. Küsis, kas ma ei usalda neid ja tegi väga kurva näo. Tegin kirjaliku avalduse ja sain viisapikenduse, aga üheks päevaks. Lubati, et kui järgmine kord tulen, saan Eestis olla nii palju kui tahan.

Seda järgmist korda tuli kaua oodata.
Kolmkümmend aastat! Uuesti tulin Eestisse 1993. aastal.

Millised muljed jäid ikkagi tollest esimesest korrast? Kuidas olid inimesed muutunud?
Nelja päevaga ma palju ei näinud. Inimesed olid minu vastu umbusklikud, mis oli ka arusaadav, sest Hiir või Laht olid kogu aeg mu kõrval. Kellel sai olla minu vastu usaldust, kui ma niisuguste sellidega ringi käisin ja napsitasin.

Nad lootsid siis koostööle?
Lootsid. Tartus sain Hamaniga kokku. Ta tegi ettepaneku, et tuleksin Tartusse inglise keele lektoriks. Haman kirus kogu aeg kommunismi.

Mida Te tundsite niisugustega rääkides?
Ei midagi. Ma ju teadsin, et kõik on suitsukate. Tegin lihtsalt halva mängu juures hea näo nagu nemadki.

Kas nad üritasid hiljem kätte maksta?

Üks autoõnnetus oli mul küll. Sõitsin Inglismaalt uue Wolkswageniga Hispaaniasse. Valencia ja Barcelona vahel juhtus autoga midagi. Et olin sõitnud väga rahulikult, ei juhtunud hullu midagi. Autoteeninduses uuriti kaua, mis võis juhtunud olla. Sain neilt kirjaliku tõendi, et mingi tross oli läbi saetud. See ei saanud olla juhus. Arvatavasti jäi see ainukeseks katseks.

Veedate nüüd palju aega oma Tartu-kodus. Millist suhtumist olete kogenud?
Üldiselt ollakse minu vastu viisakad, mingeid konflikte pole tekkinud. Muidugi tajun ma mõnikord sulaselget inimlikku kadedust. Otse nad ei räägi, aga näost on näha. Mõeldakse, et näe, meie elasime okupatsioonis ja vaesuses, teie seal läänes kogusite mammonat.

On Teil olnud kokkupuuteid venelastega?
Meediast kuulen, et kriminaalne element on peamiselt vene nimedega. Tartu on aga suhteliselt rahulik.
Olen rõõmus, et pole kunagi pidanud vene keelt õppima. Räägin inglise, saksa ja hispaania keelt, aga vene keelt ei oska. Kui keegi mind selles keeles kõnetab, siis jalutan lihtsalt edasi.
Kes on selles süüdi, et venelased Eestis kohalikku keelt ära pole õppinud?
Eestlased on liiga flegmaatilised, venelasi oleks tulnud rohkem kontrolli all hoida. Eesti parlament ja valitsus on algusest peale olnud venelaste vastu liiga leebed.

On avaldatud ju isegi arvamust, et Ida-Virumaast võiks üldse venelaste kasuks loobuda.
Olen põhimõtteliselt ka selle vastu, et meie Ida-alad, Narva tagune ja Petseri ära anti. Mõned nädalad tagasi käisin Ida-Virumaal. Narva oli masendav. Me ei näinud isegi Hermanni kindlust, läksime kohe minema.

Järeleandmised Venemaale ja venelastele jätkuvad.
Aleksiuse austamine oli vale. Aleksius sõimas KGB agendina eestlasi aastaid.
Lasnamäele sibulakuplitega vene kirik ehitada on absoluutselt skandaalne! Kui säärast kirikut üldse lubada, peaks ta asuma kusagil madalal. Nüüd rikub ta Tallinna panoraami ja merele paistavad ära juba kahed sibulad!!!

Kas Euroopa mõistaks meid, kui me venelaste vastu jäigema hoiaku võtaksime?
Nüüd oleme juba Euroopas sees, mida nad ikka teha saavad. See ju Eesti siseasi. Meil pole aga selgroogu. Pole saadud Tõnismäelt pronksmeestki ära koristatud.

Kas Euroopa Liit ei hakka nõudma, et me jälle korpusemehi austama hakkaksime? Tuletagem meelde, kes olid sõjas Venemaa liitlased! Või nõutakse ühel päeval saksa poolel sõdinutelt, et istugu punastega ühte lauda?
Nii kaugele see küll ei arene, nad ei saa niisugust asja nõuda. 50 aastat okupatsiooni on aga pikk aeg, mille jooksul on üles kasvanud kaks generatsiooni. Tartus on praegugi Raekoja platsil ühe maja küljes teise korruse akna all suured sirbid ja vasarad. Kui ma inimestele sellest räägin, selgub, et keegi pole neid tähele pannud. Ometi on nad suured jurakad, täpselt iga akna all. Kuidas saab neid mitte tähele panna?

Sovjetiaegsed tegelased on meil ju endiselt kõrges hinnas.
Rüütli valimine presidendiks on Eesti reputatsioonile teinud palju halba. Maailmas on levinud arvamus, et Eestis pidi nõukogude ajal olema hea elu, et tolleaegne president valiti tagasi.

Kas Balti riikidel pole ükskord ometi aeg hakata kokku hoidma?
Seda oleks pidanud juba enne Teist maailmasõda tegema. Elu on näidanud, et inimesed ei õpi üldse midagi, nende analüüsivõime on nõrk ja ajalugu vajub kaduvikku.

Mis saab Välis-Eesti vaimsest pärandist? Kuidas selle vastu huvi tekitada?
Kirjandust on ilmunud palju, see on nüüd kättesaadav ka Eestis. Kuidas huvi äratada? Tundub võimatu olevat.
Vabanemine oleks pidanud tulema varem. Väliseestlased on liiga vanad, nad ei suuda enam Eestis kohaneda. Kas neid on üldse 100 kokku, kes on siia elama tulnud? 60 aastat on väga pikk aeg. Inimestel on mujal välja teenitud haiguskindlustused ja paljude järeltulijad ei räägi enam eesti keelt.

Üksikud on tahtnud siin tegutseda, aga nad on välja söödud. Siin valitseb endiste komsomolitöötajate kambavaim.
Einseln tuli siia, kõrge aukraadiga Ameerika Kindralstaabi ohvitser, kes on kasvanud distsipliini all. Ta nägi siinseid joodikutest punaarmee ohvitsere, kes iga päev tööle tulles lehkasid ja hakkas neid välja kupatama. Tulemus oli, et polnudki enam ohvitsere. Lihtsam oli Einselnist lahti saada.
Üksikud on küll siia jäänud, nagu Jüri Estam, Karl Laantee jt.

Kas kaua läänes elades ei kippunud nõukogude totrus ununema?
Vastupidi – see püsis hästi meeles. Pagulastel oli pilt isegi selgem, meil olid üksikasjalikud andmed, olid ka numbrid.
Inglased ei teadnud midagi muud kui et Hitler oli hirmus ja tappis 6 miljonit juuti. Seda haamerdati 60 aastat. Meie õppisime ka lääne naiivsusesse suhtuma huumoriga.

Tooge lääne naiivsusest mõni näide.
Käisin vürtspoes, kus müüja oli Margareth Thatcheri isa. Kord ütles ta: “Mu tütar on poliitikast väga huvitatud.”
Saime siis Maggie’ga kokku, rääkisin talle Eesti olukorrast ja vene värgist. Kui rääkisin Katõni massimõrvast, ütles Thatcher: “Ma olen sellest lugenud. Need olid sakslased, kes poola ohvitserid ära tapsid!”
Tema oli mingisugusest inglise lehest seda lugenud. Ütlesin, et tean täpselt, et need olid punaarmeelased. Ja ta vastas mulle, et kui järgmine kord Londonisse läheb, küsib Vene saatkonnast järgi.
Naiivsus!!! Lääne inimene jääb uskuma, et saatkond ikka ei valeta...

Kas Teil on kunagi elus olnud ebamugav sellepärast, et olete eestlane?
Ei. Seda ei ole kunagi mõtelnud, et tahaks keegi teine olla.
Kas keevavereliste hispaanlaste hulgas pole ette tulnud mingeid raskusi?
Nad on suhtunud nii, et kui oled üks estoniano, siis ole. Et mu nimi on Sanden, on mind naljatades kutsutud ka pühaks taanlaseks (San Den).
Kord tuli mulle sõber külla, New Yorgis välja antud Jaaksoni passiga. Sõitsime koos piirile, karabineero küsis passi, sõber andis eesti passi. Republique d´Estonie. Pole kuulnudki! Kutsus ülemuse.
Ülemus tuli, hakkas kätega vehkides vabandama: “Franco ajal oli parem kord, ei saadetud idioote siia. Tema ei tea, et Eesti on üks Ameerika osariike! Idioto!”

Kas neid, kes elasid Jaaksoni või välismaalase passiga, oli eestlaste hulgas palju?
Varem oli põhimõttelisi inimesi rohkem, nüüd on neid vähemaks jäänud.

Mõni põhimõtteline lugu Teie elust?
Ilusas Catalonia linnakeses nimega Segur de Calafell hakati panema tänavatele Euroopa riikide nimesid. Läksin linnavalitsusse ja teatasin, et kolm tänavat on puudu. Näitasin neile Eestit, Lätit ja Leedut ka kaardil. Neil oli muidugi teine kaart, mille põhjal nad väitsid siin olevat Nõukogude Liidu.
Robert Raidi 1953. aastal Saksamaal välja antud raamat “Kui venelased tulid” oli aga juba hispaania keelde tõlgitud. Kinkisin raamatu kõikidele linnavalitsuse tegelastele. Paari kuu pärast linnapea helistas ja lubas, et Eesti ja Leedu tänavad tulevad. Üks otsustajatest ei sallinud lätlasi, tänu kellele saanud Lenin pukki.
Küsisin, mis tänava nad siis Eesti ja Leedu vahele panevad ning soovitasin Lõuna-Eestit. Nii läkski. Hiljem ostsin sellele Lõuna-Eesti tänavale maja.

Kes on kõige paremad eesti kirjanikud läbi aegade Teie jaoks?
Tammsaare, Gailit, Mälk, Kross. Gailitiga sain tuttavaks Stockholmis, Eesti Kirjanike Kooperatiivi koosolekul. Ta oli tegelikus elus veelgi andekam kui kirjatöös. Viskas hästi nalja, oli alati seltskonna hing. Tavaliselt on eesti kirjanikud vaiksed vennad, kes kaine peaga palju ei räägi.


Valik Einar Sandeni sulest ilmunud raamatuid

Tuul üle Andaluusia, luuletusi Stockholm 1954, 64 lk.

Ungari sügis, romaan ORTO, Toronto 1959, 295 lk

September, luuletusi 1954-1959 ORTO, Toronto 1959, 64 lk

Viimane veerand veini I -II kd., romaan ORTO, Toronto 1962, 262 lk

KGB kutsub Evet Free Europe Press, Stockholm 1968, 245 lk

Alcopill, komöödia Free Europe Press, Gardiff 1973, 50 lk

Mitme näo ja nimega, BOREAS, Gardiff 1978, 224 lk

Loojangul lahkume Tallinnast, BOREAS, Gardiff 1979, 240 lk

Süda ja kivid, romaan BOREAS, Gardiff 1982, 256 lk

Võllamäe kavalkaad BOREAS, Gardiff 1984, 128 lk

The Painter from Naissaar, a biography BOREAS, Gardiff 1985, 224 lk

Ùr eldinum til Ìslands Reykjavik 1988, 252 lk

An Estonian Saga BOREAS, Gardiff 1996, 400 lk

Hommikutunnid, romaan BOREAS, Tallinn 2001, 280 lk

Näod ja maskid, romaan Varrak, Tallinn 2003, 296 lk


 


kirjuta meile! toimetus tellimine reklaam arhiiv